آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

سرویس فوتبال اسپورت تی وی - علیرضا منصوریان ۴۵ ساله از روز چهارشنبه ۱۲ خرداد به طور رسمی هدایت تیم استقلال را بر عهده گرفت تا در لیگ شانزدهم روی نیمکت قدیمی ترین تیم حاضر در لیگ برتر بنشیند.

 آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

به گزارش سرویس فوتبال ورزشی، منصوریان در حالی روی این نیمکت می نشیند که پیش از این و طی ۷۰ سال مردان زیادی در جایگاه او بوده اند و خاطرات تلخ و شیرینی را برای هواداران این تیم رقم زده اند که نگاهی داریم بر تحولات مربیگری در این تیم و آمار و ارقام آن:


- مرحوم علی دانایی فر اولین سرمربی واقعی آبی پوشان بود که در فروردین ۱۳۲۵ تیم فوتبال باشگاه دوچرخه سواران را راه اندازی کرد و سال ها مربی و بازیکن آن بود که بعدها به تاج تغییر نام داد.


 از سال ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۸ نیمکت آبی پوشان پایتخت فقط بین ۳ نفر دست به دست شد: علی دانایی فر، علی مدد و محمود بیاتی.


 علی دانایی فر از ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۲ به مدت ۷ سال و ۶ ماه بصورت متوالی روی نیمکت دوچرخه سواران و تاج نشست و نفر بعدی علی مدد  بود که فقط ۷ ماه مربیگری در این تیم را تجربه کرد و دوباره نیمکت را به دانایی فر سپرد.


- دانایی فر از اردیبهشت ۱۳۳۲ تا اردیبهشت ۱۳۴۶ به مدت ۱۳ سال متوالی سرمربی آبی های پایتخت بود که این طولانی ترین رکورد مربیگری متوالی یک نفر در تاریخ باشگاه است.


- محمود بیاتی در سال ۱۳۴۶ به مدت ۶ ماه هدایت تیم فوتبال تاج را بر عهده گرفت و دوباره آن را به دانایی فر سپرد و ۲ و نیم سال بعدی بازهم دانایی فر عهده دار هدایت تیم شد.


- زدراکو رایکوف از فروردین ۱۳۴۹ تا آبان ۱۳۵۵ سرمربی تاج تهران شد و با ۶ سال و ۸ ماه مربیگری طولانی ترین دوره مربیگری یک مربی خارجی روی نیمکت استقلال را رقم زد.


- منصور پورحیدری از مهر ۱۳۵۷ تا خرداد ۱۳۸۲ در ۱۲ مقطع زمانی مختلف هدایت استقلال را بر عهده داشته و از این نظر رکورددار است؛ حتی بیشتر از رفت و برگشت های علی پروین در تیم رقیب! پورحیدری در مجموع ۱۲ سال و ۷ ماه سرمربی استقلال بوده که کمترین آن یک ماه (فروردین ۱۳۶۸) و بیشترین آن ۳۳ ماه‌ (از مهر ۱۳۶۸ تا خرداد ۱۳۷۱) بوده است.


- کوتاه ترین دوره مربیگری یک مربی بصورت رسمی (و نه موقت) مربوط به فریدون عسگرزاده است که در سال ۱۳۶۳ فقط ۱۵ روز هدایت آبی پوشان را بر عهده داشت! حسن حبیبی نیز در سال ۶۴ به مدت ۴۵ روز سرمربی استقلال شد.


- امیر قلعه نویی نیز در چهار مقطع زمانی مختلف و به مدت ۷ سال و ۳ ماه سرمربی استقلال بوده که در هر دوره حداقل یک جام برای استقلال بدست آورده است.


- در مجموع ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی روی نیمکت استقلال نشسته اند که از این میان، ۴ نفر به صورت موقت و برای فقط یک یا دو بازی سرمربی بوده اند: پرویز کوزه کنانی، عباس کردنوری، علی جباری و صادق ورمزیار. البته جواد زرینچه و رضا نعلچگر نیز در مقاطعی سرمربی استقلال شدند که بصورت موقت بود اما در بیش از یک بازی مربیگری کردند.


- زدراکو رایکوف و ولادیمیر جکیچ (یوگسلاوی سابق)، یوگنی سوکومورخوف و لئونید بیلفسکی (شوروری سابق) و رولند کخ (آلمان) ۵ مربی خارجی تاریخ استقلال هستند.


- علی دانایی فر با ۲۳ سال و ۲ ماه رکورددار مربیگری در تاریخ باشگاه استقلال است و فریدون عسگرزاده نیز با ۱۵ روز کوتاه ترین دوره مربیگری در این تیم را داشته است.


- علیرضا منصوریان سی و یکمین سرمربی تاریخ باشگاه استقلال است. پیش از ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی طی ۷۰ سال گذشته روی نیمکت این تیم نشسته اند و نتایج خوب و بد زیادی را رقم زده اند.


- فقط ۹ مربی تاریخ باشگاه موفق به کسب جام در مسابقات رسمی شده اند که دانایی فرد، رایکوف، پورحیدری و قلعه نویی بیش از یک جام کسب کرده اند. دانایی فر، پورحیدری، رایکوف و قلعه نویی به ترتیب با ۱۱، ۸، ۵ و ۵ جام پرافتخارترین مربیان تاریخ ۷۰ ساله استقلال هستند.


- علی دانایی فرد با ۱۱ جام قهرمانی رکورددار تاریخ باشگاه است؛ ۷ قهرمانی باشگاه های تهران و ۴ قهرمانی جام حذفی تهران. اما منصور پورحیدری با ۲ قهرمانی لیگ، یک قهرمانی آسیا، ۲ قهرمانی جام حذفی، ۳ قهرمانی باشگاه های تهران و چند قهرمانی در تورنمنت های دیگر پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه است چرا که مرغوبیت جام های او بیشتر از مربیان دیگر است. رایکوف نیز با یک قهرمانی آسیا و ۲ قهرمانی لیگ و ۲ قهرمانی باشگاه های تهران در رده دوم است و امیر قلعه نویی با ۳ قهرمانی لیگ برتر و ۲ قهرمانی حذفی در رده سوم قرار می گیرد.


- ولادیمیر جکیچ، ناصر حجازی، رضا نعلچگر، یوگنی سوکومورخوف و پرویز مظلومی دیگر مربیان تاریخ باشگاه هستند که حداقل یک جام بدست آورده اند. جکیچ و مظلومی یک جام حذفی، حجازی یک قهرمانی لیگ، نعلچگر یک سوپرجام تهران و سوکومورخوف نیز قهرمانی لیگ دسته ۳ را برای باشگاه کسب کرده اند. 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

تارتار و دستیارانش از هدایت پیکان استعفا کردند

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۶:۱۴

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم فوتبال پیکان با این تیم خداحافظی کرد.

مهدی: ذوب آهن نامه کناره گیری به ما نداده است/ ایفمارک بخواهد کووید برک را برمی داریم

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۵۹

هوادار گزارش می دهد، مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: باشگاه ذوب آهن تاکنون نامه کناره گیری اش از لیگ برتر را به ما نداده است.

گزارش AFC از اولین پزشکان زن در مسابقات مردان/ هراتیان: شاهد انقلاب بزرگی هستیم

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۵۷

هوادار گزارش می دهد، کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به اولین پزشکان زن حاضر در مسابقات مردان پرداخت که دو ایرانی در این لیست حضور داشتند.

احتمال بازگشت آزمون به ترکیب زنیت مقابل لاتزیو

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۲۰

هوادار گزارش می دهد، یک رسانه روس خبر داد مهاجم ایرانی زنیت احتمال دارد در بازی امشب مقابل لاتزیو بازی کند.

پیگیری پرونده خلیل‌زاده در کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۱۸

هوادار گزارش می دهد، پس از جدایی شجاع خلیل‌زاده با دریافت فسخ یکطرفه از پرسپولیس، مدیریت باشگاه به پیگیری وضعیت قرارداد این بازیکن پرداخت.

سیماک: آزمون باید آمادگی جسمانی اش را بالا ببرد

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۱۱:۰۵

هوادار گزارش می دهد، سرمربی زنیت روسیه پیش از دیدار با لاتزیو در لیگ قهرمانان اروپا درباره آخرین وضعیت مهاجم ایرانی اش صحبت کرد.

جام حذفی پرتغال| صعود یاران عابدزاده و علیپور با غلبه بر پنافیل

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۰۸:۰۷

هوادار گزارش می دهد، ماریتیمو در رقابت های جام حذفی پرتغال در دیدار مقابل پنافیل در وقت های اضافی پیروز شد و راهی مرحله بعد شد.

پیروانی: داوران قدرت خود را به پرسپولیس نشان ندهند/ معجزه کرونا را هم دیدیم

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۰۸:۰۲

هوادار گزارش می دهد، مدیر تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از داوران نمی خواهیم تبعیض قائل شوند اما قدرت خود را هم به پرسپولیس نشان ندهند.

قلعه نویی: من را محاکمه کردند کی روش را قهرمان ملی/۱۳ سال جنگیدم اما نگذاشتند به تیم ملی بروم

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۰۷:۰۷

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم فوتبال گل گهر سیرجان گفت: کارم با تیم ملی نیز تمام شده بود و برای این اتفاق ۱۳ سال جنگیدم ولی این اجازه را ندادند که از سپاهان جدا شوم.

آذری: امیدوارم سه چهار کوه یخ نصیب مددی شود/ فکری و مجیدی با نکونام رقابت زیرجلدی دارند

۱۳۹۹/۰۹/۰۴ ۰۷:۰۵

هوادار گزارش می دهد، مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان گفت: مربیان استقلال مثل فکری و مجیدی یک رقابت زیرجلدی با نکونام دارند که این موضوع روی حساسیت بازی گذشته تاثیر داشت.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد