آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

سرویس فوتبال اسپورت تی وی - علیرضا منصوریان ۴۵ ساله از روز چهارشنبه ۱۲ خرداد به طور رسمی هدایت تیم استقلال را بر عهده گرفت تا در لیگ شانزدهم روی نیمکت قدیمی ترین تیم حاضر در لیگ برتر بنشیند.

 آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

به گزارش سرویس فوتبال ورزشی، منصوریان در حالی روی این نیمکت می نشیند که پیش از این و طی ۷۰ سال مردان زیادی در جایگاه او بوده اند و خاطرات تلخ و شیرینی را برای هواداران این تیم رقم زده اند که نگاهی داریم بر تحولات مربیگری در این تیم و آمار و ارقام آن:


- مرحوم علی دانایی فر اولین سرمربی واقعی آبی پوشان بود که در فروردین ۱۳۲۵ تیم فوتبال باشگاه دوچرخه سواران را راه اندازی کرد و سال ها مربی و بازیکن آن بود که بعدها به تاج تغییر نام داد.


 از سال ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۸ نیمکت آبی پوشان پایتخت فقط بین ۳ نفر دست به دست شد: علی دانایی فر، علی مدد و محمود بیاتی.


 علی دانایی فر از ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۲ به مدت ۷ سال و ۶ ماه بصورت متوالی روی نیمکت دوچرخه سواران و تاج نشست و نفر بعدی علی مدد  بود که فقط ۷ ماه مربیگری در این تیم را تجربه کرد و دوباره نیمکت را به دانایی فر سپرد.


- دانایی فر از اردیبهشت ۱۳۳۲ تا اردیبهشت ۱۳۴۶ به مدت ۱۳ سال متوالی سرمربی آبی های پایتخت بود که این طولانی ترین رکورد مربیگری متوالی یک نفر در تاریخ باشگاه است.


- محمود بیاتی در سال ۱۳۴۶ به مدت ۶ ماه هدایت تیم فوتبال تاج را بر عهده گرفت و دوباره آن را به دانایی فر سپرد و ۲ و نیم سال بعدی بازهم دانایی فر عهده دار هدایت تیم شد.


- زدراکو رایکوف از فروردین ۱۳۴۹ تا آبان ۱۳۵۵ سرمربی تاج تهران شد و با ۶ سال و ۸ ماه مربیگری طولانی ترین دوره مربیگری یک مربی خارجی روی نیمکت استقلال را رقم زد.


- منصور پورحیدری از مهر ۱۳۵۷ تا خرداد ۱۳۸۲ در ۱۲ مقطع زمانی مختلف هدایت استقلال را بر عهده داشته و از این نظر رکورددار است؛ حتی بیشتر از رفت و برگشت های علی پروین در تیم رقیب! پورحیدری در مجموع ۱۲ سال و ۷ ماه سرمربی استقلال بوده که کمترین آن یک ماه (فروردین ۱۳۶۸) و بیشترین آن ۳۳ ماه‌ (از مهر ۱۳۶۸ تا خرداد ۱۳۷۱) بوده است.


- کوتاه ترین دوره مربیگری یک مربی بصورت رسمی (و نه موقت) مربوط به فریدون عسگرزاده است که در سال ۱۳۶۳ فقط ۱۵ روز هدایت آبی پوشان را بر عهده داشت! حسن حبیبی نیز در سال ۶۴ به مدت ۴۵ روز سرمربی استقلال شد.


- امیر قلعه نویی نیز در چهار مقطع زمانی مختلف و به مدت ۷ سال و ۳ ماه سرمربی استقلال بوده که در هر دوره حداقل یک جام برای استقلال بدست آورده است.


- در مجموع ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی روی نیمکت استقلال نشسته اند که از این میان، ۴ نفر به صورت موقت و برای فقط یک یا دو بازی سرمربی بوده اند: پرویز کوزه کنانی، عباس کردنوری، علی جباری و صادق ورمزیار. البته جواد زرینچه و رضا نعلچگر نیز در مقاطعی سرمربی استقلال شدند که بصورت موقت بود اما در بیش از یک بازی مربیگری کردند.


- زدراکو رایکوف و ولادیمیر جکیچ (یوگسلاوی سابق)، یوگنی سوکومورخوف و لئونید بیلفسکی (شوروری سابق) و رولند کخ (آلمان) ۵ مربی خارجی تاریخ استقلال هستند.


- علی دانایی فر با ۲۳ سال و ۲ ماه رکورددار مربیگری در تاریخ باشگاه استقلال است و فریدون عسگرزاده نیز با ۱۵ روز کوتاه ترین دوره مربیگری در این تیم را داشته است.


- علیرضا منصوریان سی و یکمین سرمربی تاریخ باشگاه استقلال است. پیش از ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی طی ۷۰ سال گذشته روی نیمکت این تیم نشسته اند و نتایج خوب و بد زیادی را رقم زده اند.


- فقط ۹ مربی تاریخ باشگاه موفق به کسب جام در مسابقات رسمی شده اند که دانایی فرد، رایکوف، پورحیدری و قلعه نویی بیش از یک جام کسب کرده اند. دانایی فر، پورحیدری، رایکوف و قلعه نویی به ترتیب با ۱۱، ۸، ۵ و ۵ جام پرافتخارترین مربیان تاریخ ۷۰ ساله استقلال هستند.


- علی دانایی فرد با ۱۱ جام قهرمانی رکورددار تاریخ باشگاه است؛ ۷ قهرمانی باشگاه های تهران و ۴ قهرمانی جام حذفی تهران. اما منصور پورحیدری با ۲ قهرمانی لیگ، یک قهرمانی آسیا، ۲ قهرمانی جام حذفی، ۳ قهرمانی باشگاه های تهران و چند قهرمانی در تورنمنت های دیگر پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه است چرا که مرغوبیت جام های او بیشتر از مربیان دیگر است. رایکوف نیز با یک قهرمانی آسیا و ۲ قهرمانی لیگ و ۲ قهرمانی باشگاه های تهران در رده دوم است و امیر قلعه نویی با ۳ قهرمانی لیگ برتر و ۲ قهرمانی حذفی در رده سوم قرار می گیرد.


- ولادیمیر جکیچ، ناصر حجازی، رضا نعلچگر، یوگنی سوکومورخوف و پرویز مظلومی دیگر مربیان تاریخ باشگاه هستند که حداقل یک جام بدست آورده اند. جکیچ و مظلومی یک جام حذفی، حجازی یک قهرمانی لیگ، نعلچگر یک سوپرجام تهران و سوکومورخوف نیز قهرمانی لیگ دسته ۳ را برای باشگاه کسب کرده اند. 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

ملی پوش فوتسال به سوگ نشست

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۶:۵۵

هوادار گزارش می دهد، دروازه‌بان تیم ملی فوتسال ایران در غم از دست دادن پدرش به سوگ نشست.

توضیحات دبیر هیئت فوتبال استان تهران درباره انتخابات ریاست این هیئت

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۶:۲۳

هوادار گزارش می دهد، دبیر هیئت فوتبال استان تهران توضیحاتی درخصوص انتخابات ریاست این نهاد ارائه کرد.

درگیری خطیر در باشگاه استقلال بعد از مطرح شدن مسائل مالی/ذیحساب باشگاه قهر کرد و رفت!

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۶:۱۸

هوادار گزارش می دهد، معاون باشگاه استقلال امروز برای مشخص شدن تکلیف خانه اجاره‌ای که در اختیار وی بوده و همچنین روشن شدن برخی از پرونده‌های مالی در محل این باشگاه حاضر اما اواسط این جلسه به...

وضعیت نوراللهی با پرسپولیس مشخص نشد

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۶:۱۶

هوادار گزارش می دهد، در فاصله کمتر از یک هفته تا آغاز مسابقات لیگ برتر وضعیت بازیکن شماره ۸ تیم پرسپولیس با این باشگاه هنوز به صورت کامل مشخص نشده است.

کالدرون قراردادش را با پرسپولیس ثبت کرد

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۵:۲۸

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس قراردادش را با این تیم ثبت کرد.

پس از توافق نهایی با مهاجم پرویی؛ تراکتوری‌ها به دنبال مذاکره با یک مهاجم دیگر هستند

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۵:۲۷

هوادار گزارش می دهد، باشگاه تراکتور تبریز پس از توافق نهایی با یک مهاجم پرویی به دنبال جذب یک بازیکن دیگر است.
 

پیام ویلموتس به مناسبت آغاز فصل جدید لیگ برتر؛ چشم های تیم ملی باز خواهد بود

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۵:۰۹

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم ملی، در آستانه آغاز فصل جدید لیگ برتر ایران پیامی را منتشر کرد.

مربی پرسپولیس در هیات فوتبال حاضر نشد

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۵:۰۵

هوادار گزارش می دهد، مربی تیم پرسپولیس امروز همراه با سایر مربیان این تیم در هیات فوتبال حاضر نشد.

اردوی ساحلی بازان ایران از فردا آغاز می‌شود

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۳:۵۹

هوادار گزارش می دهد، بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران از فردا مرحله جدید اردوی خودشان را آغاز می‌کنند.

باشگاه استقلال محکوم به پرداخت حق رشد اسماعیلی به فجر سپاسی شد

۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۳:۵۵

هوادار گزارش می دهد، کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون آرای خود را در خصوص تعدادی از پرونده های مطروحه در این کمیته نسبت به برخی باشگاههای مورد شکایت اعلام کرد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد