آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

سرویس فوتبال اسپورت تی وی - علیرضا منصوریان ۴۵ ساله از روز چهارشنبه ۱۲ خرداد به طور رسمی هدایت تیم استقلال را بر عهده گرفت تا در لیگ شانزدهم روی نیمکت قدیمی ترین تیم حاضر در لیگ برتر بنشیند.

 آمار و ارقام مربیان تاریخ استقلال؛ منصوریان وارث نیمکت ۷۰ ساله

به گزارش سرویس فوتبال ورزشی، منصوریان در حالی روی این نیمکت می نشیند که پیش از این و طی ۷۰ سال مردان زیادی در جایگاه او بوده اند و خاطرات تلخ و شیرینی را برای هواداران این تیم رقم زده اند که نگاهی داریم بر تحولات مربیگری در این تیم و آمار و ارقام آن:


- مرحوم علی دانایی فر اولین سرمربی واقعی آبی پوشان بود که در فروردین ۱۳۲۵ تیم فوتبال باشگاه دوچرخه سواران را راه اندازی کرد و سال ها مربی و بازیکن آن بود که بعدها به تاج تغییر نام داد.


 از سال ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۸ نیمکت آبی پوشان پایتخت فقط بین ۳ نفر دست به دست شد: علی دانایی فر، علی مدد و محمود بیاتی.


 علی دانایی فر از ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۲ به مدت ۷ سال و ۶ ماه بصورت متوالی روی نیمکت دوچرخه سواران و تاج نشست و نفر بعدی علی مدد  بود که فقط ۷ ماه مربیگری در این تیم را تجربه کرد و دوباره نیمکت را به دانایی فر سپرد.


- دانایی فر از اردیبهشت ۱۳۳۲ تا اردیبهشت ۱۳۴۶ به مدت ۱۳ سال متوالی سرمربی آبی های پایتخت بود که این طولانی ترین رکورد مربیگری متوالی یک نفر در تاریخ باشگاه است.


- محمود بیاتی در سال ۱۳۴۶ به مدت ۶ ماه هدایت تیم فوتبال تاج را بر عهده گرفت و دوباره آن را به دانایی فر سپرد و ۲ و نیم سال بعدی بازهم دانایی فر عهده دار هدایت تیم شد.


- زدراکو رایکوف از فروردین ۱۳۴۹ تا آبان ۱۳۵۵ سرمربی تاج تهران شد و با ۶ سال و ۸ ماه مربیگری طولانی ترین دوره مربیگری یک مربی خارجی روی نیمکت استقلال را رقم زد.


- منصور پورحیدری از مهر ۱۳۵۷ تا خرداد ۱۳۸۲ در ۱۲ مقطع زمانی مختلف هدایت استقلال را بر عهده داشته و از این نظر رکورددار است؛ حتی بیشتر از رفت و برگشت های علی پروین در تیم رقیب! پورحیدری در مجموع ۱۲ سال و ۷ ماه سرمربی استقلال بوده که کمترین آن یک ماه (فروردین ۱۳۶۸) و بیشترین آن ۳۳ ماه‌ (از مهر ۱۳۶۸ تا خرداد ۱۳۷۱) بوده است.


- کوتاه ترین دوره مربیگری یک مربی بصورت رسمی (و نه موقت) مربوط به فریدون عسگرزاده است که در سال ۱۳۶۳ فقط ۱۵ روز هدایت آبی پوشان را بر عهده داشت! حسن حبیبی نیز در سال ۶۴ به مدت ۴۵ روز سرمربی استقلال شد.


- امیر قلعه نویی نیز در چهار مقطع زمانی مختلف و به مدت ۷ سال و ۳ ماه سرمربی استقلال بوده که در هر دوره حداقل یک جام برای استقلال بدست آورده است.


- در مجموع ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی روی نیمکت استقلال نشسته اند که از این میان، ۴ نفر به صورت موقت و برای فقط یک یا دو بازی سرمربی بوده اند: پرویز کوزه کنانی، عباس کردنوری، علی جباری و صادق ورمزیار. البته جواد زرینچه و رضا نعلچگر نیز در مقاطعی سرمربی استقلال شدند که بصورت موقت بود اما در بیش از یک بازی مربیگری کردند.


- زدراکو رایکوف و ولادیمیر جکیچ (یوگسلاوی سابق)، یوگنی سوکومورخوف و لئونید بیلفسکی (شوروری سابق) و رولند کخ (آلمان) ۵ مربی خارجی تاریخ استقلال هستند.


- علی دانایی فر با ۲۳ سال و ۲ ماه رکورددار مربیگری در تاریخ باشگاه استقلال است و فریدون عسگرزاده نیز با ۱۵ روز کوتاه ترین دوره مربیگری در این تیم را داشته است.


- علیرضا منصوریان سی و یکمین سرمربی تاریخ باشگاه استقلال است. پیش از ۲۵ مربی ایرانی و ۵ مربی خارجی طی ۷۰ سال گذشته روی نیمکت این تیم نشسته اند و نتایج خوب و بد زیادی را رقم زده اند.


- فقط ۹ مربی تاریخ باشگاه موفق به کسب جام در مسابقات رسمی شده اند که دانایی فرد، رایکوف، پورحیدری و قلعه نویی بیش از یک جام کسب کرده اند. دانایی فر، پورحیدری، رایکوف و قلعه نویی به ترتیب با ۱۱، ۸، ۵ و ۵ جام پرافتخارترین مربیان تاریخ ۷۰ ساله استقلال هستند.


- علی دانایی فرد با ۱۱ جام قهرمانی رکورددار تاریخ باشگاه است؛ ۷ قهرمانی باشگاه های تهران و ۴ قهرمانی جام حذفی تهران. اما منصور پورحیدری با ۲ قهرمانی لیگ، یک قهرمانی آسیا، ۲ قهرمانی جام حذفی، ۳ قهرمانی باشگاه های تهران و چند قهرمانی در تورنمنت های دیگر پرافتخارترین مربی تاریخ باشگاه است چرا که مرغوبیت جام های او بیشتر از مربیان دیگر است. رایکوف نیز با یک قهرمانی آسیا و ۲ قهرمانی لیگ و ۲ قهرمانی باشگاه های تهران در رده دوم است و امیر قلعه نویی با ۳ قهرمانی لیگ برتر و ۲ قهرمانی حذفی در رده سوم قرار می گیرد.


- ولادیمیر جکیچ، ناصر حجازی، رضا نعلچگر، یوگنی سوکومورخوف و پرویز مظلومی دیگر مربیان تاریخ باشگاه هستند که حداقل یک جام بدست آورده اند. جکیچ و مظلومی یک جام حذفی، حجازی یک قهرمانی لیگ، نعلچگر یک سوپرجام تهران و سوکومورخوف نیز قهرمانی لیگ دسته ۳ را برای باشگاه کسب کرده اند. 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

حسن زاده: محور اصلی پرونده ،گزارش رسمی مقامات مسابقات خواهد بود

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۴۷

رئیس کمیته انضباطی گفت: کمیته انضباطی لازم دید می تواند قبل از صدور حکم نهایی، دستور موقت برای تصمیم فوری صادر کند اما این موضوع مستلزم بررسی دقیق گزارشات است.

لیگ فوتبال مجازی با عنوان جام رمضان

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۴۶

سرپرست کمیته فوتبال مجازی از برگزاری لیگ فوتبال مجازی با عنوان جام رمضان خبر داد.

داور ژاپنی بازی الهلال عربستان و استقلال را سوت می زند

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۴۴

اسامی تیم داوری بازی دو تیم الهلال عربستان و استقلال تهران از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص شد.

پیام تشکر رئیس فدراسیون فوتسال روسیه از ایران

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۴۲

در پی برگزاری دو دیدار دوستانه  تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال ایران و روسیه، رئیس فدراسیون فوتسال روسیه با ارسال پیامی از سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال ایران تشکر کرد.

هافبک استقلال جراحی شد

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۴۰

هوادار گزارش می دهد-هافبک تیم فوتبال استقلال تحت عمل جراحی قرار گرفت.

عمران‌زاده مربی جوانان استقلال شد

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۳۴

مدافع سابق استقلال به عنوان مربی تیم جوانان این باشگاه انتخاب شد.

اعلام داوران دیدار ذوب آهن اصفهان و الوصل امارات

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۱۶

کو هیونگ جین داوره کره ای قضاوت بازی ذوب آهن اصفهان و الوصل امارات را بر عهده دارد.

رفعتی: شاهد قضاوت های خوبی بودیم

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۱۴

رئیس دپارتمان داوران گفت: داوران در هفته ۲۶ لیگ برتر، یک اشتباه تاثیرگذار در مسابقات داشتند.

محکومیت باشگاههای خونه به خونه، شهرداری ماهشهر و صنعت نفت آبادان

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۱:۱۳

کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون آرای خود را درخصوص تعدادی از پرونده های مطروحه اعلام کرد.

کریم انصاری‌فرد؛ قربانی جدید نژادپرستی در فوتبال انگلیس

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۰:۴۳

کریم انصاری فرد، مهاجم ایرانی تیم ناتینگهام فارست نیز از پدیده مذموم نژادپرستی در فوتبال انگلیس در امان نمانده است.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد