ایران – ژاپن؛ یک دهه انتظار برای ملاقات بزرگ

هوادار گزارش می دهد - تیم ملی فوتبال فردا برای صعود به فینال جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ باید از سد تیم ملی ژاپن بگذرد. تقابل این دو تیم حساس ترین تقابل این دوره از رقابت ها به شمار می رود.

ایران – ژاپن؛ یک دهه انتظار برای ملاقات بزرگ

به گزارش هوادار، تیم های ملی فوتبال ایران و ژاپن از ساعت ۱۷:۳۰ فردا در ورزشگاه هزا بن زاید و با قضاوت جیمز بث استرالیایی برگزار کننده یکی از دو دیدار مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ خواهند شد. برنده این دیدار با برنده دیدار تیم های قطر و امارات، برگزار کننده دیدار نهایی خواهد شد. هر دو تیم تا این مرحله از رقابت ها عملکرد بسیار خوبی داشته اند و بر اساس نظرسنجی های انجام یافته، برنده بازی ایران و ژاپن شانس بیشتری برای قهرمانی جام ملت های آسیا نسبت به برنده بازی دیگر نیمه نهایی دارد.

ایران؛ قدرتمندتر و با صلابت تر از همیشه

تیم ملی ایران با قدرت هر چه تمام تر مسابقات جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ را آغاز کرد. پیروزی ۵ بر صفر مقابل یمن یک شروع رویایی برای شاگردان کی روش بود. تیم ملی با کسب این پیروزی پر گل برای همه مدعیان قهرمانی خط و نشان کشیده و هواداران خود را امیدوار کرد. در دومین دیدار، تیم ملی ایران با ۲ گل از سد ویتنام گذشت تا صعود خود را پیش از برگزاری دیدار آخر مرحله گروهی مقابل عراق قطعی کند. تقابل با عراق در روز پایانی مرحله گروهی از حیث صعود به مرحله حذفی جنبه تشریفاتی داشت اما ۲ انگیزه برای تیم ملی، از این دیدار یک دیدار حساس ساخته بود. انگیزه اول صعود به عنوان تیم اول گروه و قرار گرفتن در مسیر صعود آسان تر به فینال رقابت ها بود. دلیل دوم هم بر می گشت به دوره قبلی، جایی که تیم ملی کشورمان شکست تلخی مقابل عراق داشت و مدت ها بود که منتظر انتقام گیری از این تیم بود. بخش اول به خوبی انجام شده و تیم ملی با کسب یک مساوی بدون گل مقابل عراق به عنوان تیم اول از گروه خود صعود کرد. در بخش دوم و فاز انتقامی اما تیم کی روش ترجیح داد تسویه حساب را به زمان دیگری موکول کند. به این ترتیب داستان مرحله گروهی برای ایران به بهترین و کم دردسرترین شکل ممکن به پایان رسید.

در مرحله یک هشتم نهایی با توجه به صدرنشینی در مرحله گروهی، تیم ملی ایران شرایط بسیار بهتری نسبت به عراقی داشت که با قرار گرفتن در رتبه دوم گروه بایستی به مصاف قطر می رفت. تیم ملی ملی در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف عمان رفت که به مراتب حریف آسان تری در مقایسه با قطر بود. عراق مقابل قطر شکست خورد تا یک انتقام غیر مستقیم از سوی ایران از این تیم گرفته شود. در سمت دیگر نیز ملی پوشان کشورمان با انجام یک بازی منسجم موفق شدند عمان را با دو گل شکست داده و به راحتی راهی مرحله یک چهارم نهایی شوند. در مرحله نیمه نهایی، شاگردان کی روش، روی دیگری از قدرت خود را به نمایش گذاشته و با نتیجه سه بر صفر تیم ملی چین را از پیش رو برداشتند تا با اقتدار راهی مرحله نیمه نهایی شوند. تیم ملی ایران در ۵ بازی اخیر خود هیچ گلی دریافت نکرده و این یکی از روشن ترین قسمت های عملکرد تیم ملی در کنار عملکرد خوب خط حمله تیم به شمار می رود.

تیم ملی ژاپن؛ پاداش امید

هاجیمه موری یاسو، سرمربی ۵۰ ساله ای که پیش از برگزاری رقابت های جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ تنها پنج بار روی نیمکت این تیم نشسته بود زمانی که لیست بازیکنان حاضر در این رقابت ها را اعلام کرد با گذشتن از بسیاری از نام های بزرگ همه را شوکه کرد. مردم ژاپن اما در واکنش به این تصمیم، سرمربی تیم شان را تحسین کرده و نسبت به موفقیت نسل جدیدی که موری یاسو با خود به امارات می برد، ابراز امیدواری کردند. ژاپن با چنین جو خوبی پای به مسابقات گذاشت در حالی که ستارگان باتجربه ای چون کیسوکه هوندا، شینجی کاگاوا و شینجی اوکازاکی را دیگر در ترکیب خود نداشت. جوانان دیگری جای این ستاره ها را گرفته بودند. آنها به راحتی مرحله مقدماتی را با سه برد به پایان رساندند. پیروزی ۳-۲ مقابل ترکمنستان اولین برد آنها در این جام بود که اندکی متزلزل به نظر می رسید. ژاپنی ها در دیدار دوم با یک گل از سد عمان گذشتند و در دیدار پایانی مرحله گروهی نیز با نتیجه دو بر یک، چین را شکست دادند تا شیوه صعود آنها با حداکثر امتیاز ممکن را شیوه ای کاملا اقتصادی بنامیم.

ساموریایی ها در مرحله یک هشتم نهایی با یک حریف قدرتمند روبرو شدند. عربستان تیمی بود که آنها برای حضور در جمع ۸ تیم باید شکستش می دادند. رویارویی با این حریف در کشوری عربی کار سختی بود اما ژاپن از پس آن بر آمد. پیروزی یک بر صفر، نتیجه ای بود که ژاپن با آن عربستان را شکست داده و به همان سبک مرحله گروهی یعنی به اقتصادی ترین شکل ممکن راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. ویتنام، حریف بعدی ژاپن بود. شگفتی ساز این دوره از رقابت ها برای تکمیل شگفتی خود دست به هر کاری زد. این تیم بارها تا آستانه باز کردن دروازه ژاپن پیش رفت و دروازه بانش نیز با شجاعت قابل تحسینی بارها مقابل حملات حریف مقاوت کرد. در پایان اما این ژاپن بود که با یک گل پیروز شده و راهی نیمه نهایی شد. ژاپنی ها در هیچ یک از بازی های خود، پیروزی با اختلاف بیش از یک گل را تجربه نکرده اند. آنها دقیقا به همان اندازه ای که نیاز داشته اند گل زده اند و این مهمترین ویژگی شان به شمار می رود. شاگردان هاجیمه موری یاسو که در دور مقدماتی سه گل دریافت کرده بودند، در دور حذفی موفق به بسته نگه داشتن دروازه خود شده اند و دو بازی است که کلین شیت می کنند. حال باید دید ساموریایی ها پاداش امید هوادارانشان را در دیدار نیمه نهایی مقابل حریف قدرتمندی به نام ایران می توانند با صعود به فینال بدهند یا خیر؟

کلین شیت؛ بیم و امید در یک قاب

همان گونه که در بخش مربوط به تیم ملی ایران خواندید، ملی پوشان فوتبال کشورمان درهر پنج بازی قبلی خود در این جام موفق به بسته نگاه داشتن دروازه خود شده اند. این یک عملکرد بی نظیر برای تیم ملی ایران به حساب می آید. در شرایطی که بسیاری از تیم های قدرتمند فوتبال آسیا از جمله همین ژاپنی که قرار است مقابل ایران قرار بگیرد بارها در این جام دروازه خود را باز شده دیده اند، دروازه بان و خط دفاعی ایران همچون یک سد پولادین، راه باز شدن دروازه شان را بسته اند. آرامش خاطری که بابت این سد پولادین در ملی پوشان به وجود آمده باعث می شود تا آنها با خیالی راحت تر در کارهای تهاجمی شرکت کنند و با امیدوار به این باشند که قرار نیست در آن سوی میدان خطری دروازه تیم شان را تهدید کند. در کنار این امید ارزشمند اما یک بیم بزرگ نیز وجود دارد. در بازی حساس مقابل ژاپن اگر خدای ناکرده دروازه تیم ملی باز شود، چالشی مقابل بازیکنان قرار خواهد گرفت که تا پیش از این با آن مواجه نشده اند. شاگردان کی روش در پنج بازی اخیر هیچ گاه چنین شرایطی که از حریف عقب بیافتند و برای جبران تلاش کنند را تجربه نکرده اند. بی شک در این فاز، تیم ملی برنامه های متنوعی دارد اما باید امیدوار باشیم که مردان فاز هجومی، از نظر روحی و روانی نیز آمادگی چنین شرایط سختی را داشته باشند.

ایران – ژاپن از دریچه تاریخ

ایران و ژاپن تاکنون ۱۷ بار در رقابت های مختلف به مصاف هم رفته اند. در این میان ۶ پیروزی سهم تیم ملی کشورمان و ۵ برد سهم ژاپن بوده و ۶ بازی هم با تساوی به اتمام رسیده است. بازیکنان ایران در دیدار هایی که مقابل این تیم انجام داده اند ۱۹ گل به ثمر رسانده اند و ژاپنی ها هم ۱۸ بار دروازه تیم ملی کشورمان را باز کرده اند. اولین بار این ۲ تیم ۱۶ اسفند ۱۳۲۹ در مرحله نیمه نهایی بازی های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی نو مقابل هم قرار گرفتند که آن بازی با تساوی صفر بر صفر پایان یافت و ۲ روز بعد ملی پوشان کشورمان حریف خود را ۳ بر ۲ شکست دادند. بهترین پیروزی تیم ملی ایران برابر این حریف شرق آسیایی در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول رقم خورد. جاییکه شاگردان مرحوم پرویز دهداری با گل های سید مهدی ابطحی و ناصر محمد خانی ۲ بر صفر ژاپن را شکست دادند، اما بدترین نتیجه ما هم مقابل ژاپن به باخت ۳ بر یک از این تیم در بازی های آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک باز می گردد که گئورگی سوچ مجارستانی هدایت ایران را برعهده داشت و حمید شیرزادگان تک گل ایران را در آن بازی به ثمر رساند. علی دایی با ۴ گل بهترین گلزن ایران مقابل ژاپن است و آسامو مائدا هم با ۲ گل بهترین گلزن سامورایی ها در نبرد با تیم ملی کشورمان است.

ملاقات بعد از مدت های طولانی...

اولین بازی ۲ تیم در جام ملت های آسیا به سال ۱۹۸۸ باز می گردد که آن دیدار با تساوی بدون گل به اتمام رسید. حدود ۱۴ سال از آخرین بازی رسمی ایران و ژاپن می گذرد. دیداری که در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان برگزار شد و با شکست ۲ بر یک یوز ها به اتمام رسید. بیش از یک دهه است که ایران و ژاپن در هیچ تورنمنت رسمی به مصاف هم نرفته اند و اینک بعد از مدت ها قرار است یک ملاقات اساسی با یکدیگر داشته باشند...

 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

زمان نشست خبری فرکی و استراماچونی اعلام شد

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۴:۲۵

هوادار گزارش می دهد، زمان نشست خبری پیش از مسابقه سرمربیان دو تیم پیکان و استقلال اعلام شد.

به دلیل بدهی؛ آب خوابگاه بازیکنان پارس جنوبی قطع شد

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۳:۵۷

هوادار گزارش می دهد، به دلیل بدهی، آب خوابگاه بازیکنان پارس جنوبی در شهر جم قطع شد.

بازتاب جدایی دنیزلی از تراکتور در رسانه‌های ترکیه

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۳:۵۵

هوادار گزارش می دهد، جدایی سرمربی تیم فوتبال تراکتور در رسانه‌های ترکیه‌ای بازتاب داشت.

اقدام اعتراضی سرمربی ایتالیایی در تمرین امروز؛ استراماچونی استقلال را تمرین نداد

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۳:۵۳

هوادار گزارش می دهد، تمرین امروز تیم فوتبال استقلال در شرایطی برگزار شد که سرمربی ایتالیایی به رختکن رفت و تمامی امروز تیمش را به دستیارانش سپرد.

اعلام اسامی داوران هفته چهاردهم لیگ برتر/بنیادی فر و خورشیدی قاضیان سرخابی ها شدند

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۲:۱۰

هوادار گزارش می دهد، از سوی کمیته داوران اسامی داوران قضاوت کننده در دیدارهای هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال مشخص شد.

نمایندگان استقلال فردا راهی مالزی می‌شوند

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۲:۰۱

هوادار گزارش می دهد، نمایندگان باشگاه استقلال برای شرکت در جلسه آموزشی AFC در فصل جاری به لیگ قهرمانان راهی مالزی خواهند شد.

آزمون بهترین بازیکن دیدار زنیت-دینامو مسکو شد

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۰:۲۱

هوادار گزارش می دهد، مهاجم ملی پوش کشورمان و عضو باشگاه زنیت به عنوان بهترین بازیکن دیدار با دینامو مسکو انتخاب شد.

صدور دستور موقت برای ۱۱ باشگاه فوتبال

۱۳۹۸/۰۹/۱۶ ۱۰:۱۷

هوادار گزارش می دهد، کمیته انضباطی دستور موقت برای عدم فعالیت ۱۱ باشگاه فوتبال را صادر کرد.

مربی شاهین بوشهر به کنفرانس خبری نرسید

۱۳۹۸/۰۹/۱۳ ۱۵:۳۶

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم شاهین شهرداری بوشهر به کنفرانس خبری پیش از بازی تیمش در تبریز نرسید.

واکنش فدراسیون فوتبال به اظهارات یک نماینده مجلس؛ رقم قرارداد ۳ میلیون دلاری ویلموتس کذب است

۱۳۹۸/۰۹/۱۳ ۱۲:۲۴

هوادار گزارش می دهد، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران در واکنش به برخی شایعات مطرح شده در رسانه ملی بیانیه ای منتشر کرد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد