خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

هوادار گزارش می دهد - بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

به گزارش هوادار ،  بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

در واقع استاندارد تشخیص ندادن حجاب بازیکنان مسلمان از سوی فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال) باعث شد تا بسکتبال بانوان ایران با وجود اینکه بهترین پتانسیل ها و استعدادها را درون خود داشت از حضور در میادین بین المللی محروم شود. اما بالاخره پس از سال ها محرومیت و بایکوت بودن حصار شکست و حالا نزدیک به دو سال است که دختران بسکتبالیست ایرانی به راحتی به رقابت های متعدد برون مرزی اعزام می شوند. همان طور که ذکر شد این اتفاق مصادف با رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا بود. از آنجایی که رقابت در بسکتبال ۵ نفره در دنیا بسیار بالاست و غیبت طولانی مدت بسکتبال بانوان ا یران از حضور در این رقابت ها فاصله بسیار زیادی را با رقیبان ایجاد کرده است سال ها طول می کشد تا تیم بانوان پنج نفره ایران همتراز تیم های برتر آسیا شود اما در این میان رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا و در نظر گرفتن اینکه بسکتبال ایران پتانسیل بسیار بالایی در این بخش دارد به شکسته شدن رکورد طولانی مدت بسکتبال بانوان ایران در مجامع بین المللی منجر شد. 

در واقع فدراسیون بسکتبال ایران از داغ شدن رقابت های مربوط به بسکتبال سه نفره در سطح بین المللی نهایت استفاده را برد و تیم های بانوان را یکی پس از دیگری به رقابت های برون مرزی اعزام کرد، از کاپ آسیایی و رقابت های قهرمانی آسیا گرفته تا جام جهانی بسکتبال و بازی های آسیایی ۲۰۱۸.

تیم های ملی بسکتبال سه نفره بانوان در رده های مختلف سنی حضور چشمگیری در رقابت های یاد شده داشتند. 

آخرین رویداد بسکتبال سه نفره برای بسکتبال بانوان ایران کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال مالزی بود. تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۱۸ سال ایران راهی این رقابت ها شد و تا مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد . این رقابت ها و دیگر رویدادهای پیش از آن ثابت کرد بسکتبال سه نفره بانوان با کمی مشارکت بین المللی بیشتر می تواند موفقیت های بیشتری را به دست بیاورد.

در واقع کم کاری مسئولان وقت برای بخش بانوان قابل پذیرش نیست اما حداقل در این دوره تلاش زیادی در راستای برابری هر دو بخش مردان و زنان انجام شده است. اعزام های متعدد برون مرزی بانوان بسکتبالیست نشان می دهد که دیگر نگاه یک سویه ای به بسکتبال وجود ندارد و تبعیض های جنسیتی تا حدودی به بن بست رسیده است. کافی است نگاهی به اعزام های برون مرزی بانوان بسکتبالیست در سال جاری داشته باشیم. این تیم در ابتدای سال به کاپ آسیایی اعزام شد. سپس به جام جهانی بسکتبال سه نفره فیلیپین رفت و پس از آن نیز حضور در بازی های آسیایی ، کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال و رقابت های بسکتبال فیبا کوئیست آسیا دیگر تورنمنت های قابل توجه بود. 

در این میان حضور بسکتبال زیر ۱۸ سال در کاپ آسیایی از این لحاظ مورد توجه است که سرمایه گذاری بر روی این بخش منجر به مدال و مقام آوری در سطوح بین المللی خواهد شد. بسکتبال بانوان ایران آنچنان پتانسیل گسترده و پهناوری دارد که این پتانسیل را می توان بیشتر از استعدادهای موجود در کل کشورهای منطقه قلمداد کرد. 

بسکتبال بانوان جان گرفته و حالا وقت حمایت های بیشتر است. هیچکس حق ندارد جلوی این تیم را بگیرد. دیگر هیچکس حق ندارد اندیشه های حاکم بر سال های پیشین بسکتبال را که منجر به عزلت این رشته در میان بانوان و دختران شد تکرار کند. خوشبختانه فعلا همه چیز برای بسکتبال بانوان روی غلتک است. در آینده خبرهای بیشتری از بسکتبال بانوان می شنویم. 

 

افزودن نظر

اخبار بانوان

تیم فوتسال دانشجویان مردان و زنان ۴ اردیبهشت در راه بلژیک

۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۰۱:۳۹

تیم فوتسال دانشجویان مردان و زنان ۴ اردیبهشت در بیستمین دوره رقابتهای ۲۰۱۹ ورزشهای بین دانشگاهی دانشجویان جهان (PCU) عازم آنتورپ بلژیک می شوند.

پینگ پنگ قهرمانی جهان؛ حذف تیم دختران، برادران عالمیان در یک شانزدهم نهایی

۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۰۱:۳۵

تیم دو نفره برادران عالمیان در مسابقات پینگ پنگ قهرمانی جهان به مرحله یک شانزدهم نهایی رسیدند.

وزنه‌برداری قهرمانی دختران آسیا؛ پایان کار پوپک بسامی اولین ایرانی

۱۳۹۸/۰۲/۰۲ ۱۱:۳۷

دختر وزنه بردار کشورمان به کار خود در مسابقات قهرمانی آسیا پایان داد.

لیگ جهانی کاراته ؛ طراوت خاکسار برنز گرفت

۱۳۹۸/۰۲/۰۱ ۱۴:۵۴

نماینده وزن ۵۵- کیلوگرم تیم ملی دختران با غلبه بر حریف ژاپنی مدال برنز لیگ جهانی مراکش را بر گردن آویخت.
 

شروع اردوی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان با ۹ بازیکن

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۵:۵۵

اردوی تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان با حضور ۹ بازیکن از ۵ اردیبهشت در تهران آغاز می شود.
 

خسرویار: همکاری با آمریکا بستگی به نتایج ایران دارد- نگذاشتیم دختران از چیزی بترسند

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۵:۵۴

سرمربی تیم فوتبال دختران زیر ۱۹ سال ایران گفت: همه تمرکزم روی تیم ملی ایران است و در حال حاضر به آ مریکا فکر نمی کنم. همه چیز بستگی به نتایج ما در مسابقات قهرمانی آسیا دارد.

مهرگان: می‌توانیم در قهرمانی آسیا نتایج خیره‌کننده بگیریم- بازیکنان در اوج پختگی هستند

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۰:۴۵

مشاور فنی تیم ملی والیبال بانوان ایران گفت: بازیکنان ایران همه در اوج پختگی و تجربه هستند که امسال می توانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

زهرا نعمتی هم به شانگهای می‌رود- کمانداران معلول برای جهانی مشخص شدند

۱۳۹۸/۰۱/۳۰ ۲۰:۲۹

رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام ۱۰ کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد .

دور جدید تمرینات دختران والیبالیست از یکشنبه

۱۳۹۸/۰۱/۳۰ ۱۴:۳۸

تیم ملی والیبال بانوان ایران که خود را برای مسابقات قهرمانی آسیا آماده می کند، از یکشنبه به اردو می رود.

بالاترین نشان داوری جهان پینگ پنگ به زن ایرانی

۱۳۹۸/۰۱/۳۰ ۱۳:۳۶

با حمایت فدراسیون پینگ پنگ ایران هروی بالاترین نشان داوری جهان را به دست آورد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد