خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

هوادار گزارش می دهد - بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

به گزارش هوادار ،  بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

در واقع استاندارد تشخیص ندادن حجاب بازیکنان مسلمان از سوی فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال) باعث شد تا بسکتبال بانوان ایران با وجود اینکه بهترین پتانسیل ها و استعدادها را درون خود داشت از حضور در میادین بین المللی محروم شود. اما بالاخره پس از سال ها محرومیت و بایکوت بودن حصار شکست و حالا نزدیک به دو سال است که دختران بسکتبالیست ایرانی به راحتی به رقابت های متعدد برون مرزی اعزام می شوند. همان طور که ذکر شد این اتفاق مصادف با رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا بود. از آنجایی که رقابت در بسکتبال ۵ نفره در دنیا بسیار بالاست و غیبت طولانی مدت بسکتبال بانوان ا یران از حضور در این رقابت ها فاصله بسیار زیادی را با رقیبان ایجاد کرده است سال ها طول می کشد تا تیم بانوان پنج نفره ایران همتراز تیم های برتر آسیا شود اما در این میان رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا و در نظر گرفتن اینکه بسکتبال ایران پتانسیل بسیار بالایی در این بخش دارد به شکسته شدن رکورد طولانی مدت بسکتبال بانوان ایران در مجامع بین المللی منجر شد. 

در واقع فدراسیون بسکتبال ایران از داغ شدن رقابت های مربوط به بسکتبال سه نفره در سطح بین المللی نهایت استفاده را برد و تیم های بانوان را یکی پس از دیگری به رقابت های برون مرزی اعزام کرد، از کاپ آسیایی و رقابت های قهرمانی آسیا گرفته تا جام جهانی بسکتبال و بازی های آسیایی ۲۰۱۸.

تیم های ملی بسکتبال سه نفره بانوان در رده های مختلف سنی حضور چشمگیری در رقابت های یاد شده داشتند. 

آخرین رویداد بسکتبال سه نفره برای بسکتبال بانوان ایران کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال مالزی بود. تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۱۸ سال ایران راهی این رقابت ها شد و تا مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد . این رقابت ها و دیگر رویدادهای پیش از آن ثابت کرد بسکتبال سه نفره بانوان با کمی مشارکت بین المللی بیشتر می تواند موفقیت های بیشتری را به دست بیاورد.

در واقع کم کاری مسئولان وقت برای بخش بانوان قابل پذیرش نیست اما حداقل در این دوره تلاش زیادی در راستای برابری هر دو بخش مردان و زنان انجام شده است. اعزام های متعدد برون مرزی بانوان بسکتبالیست نشان می دهد که دیگر نگاه یک سویه ای به بسکتبال وجود ندارد و تبعیض های جنسیتی تا حدودی به بن بست رسیده است. کافی است نگاهی به اعزام های برون مرزی بانوان بسکتبالیست در سال جاری داشته باشیم. این تیم در ابتدای سال به کاپ آسیایی اعزام شد. سپس به جام جهانی بسکتبال سه نفره فیلیپین رفت و پس از آن نیز حضور در بازی های آسیایی ، کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال و رقابت های بسکتبال فیبا کوئیست آسیا دیگر تورنمنت های قابل توجه بود. 

در این میان حضور بسکتبال زیر ۱۸ سال در کاپ آسیایی از این لحاظ مورد توجه است که سرمایه گذاری بر روی این بخش منجر به مدال و مقام آوری در سطوح بین المللی خواهد شد. بسکتبال بانوان ایران آنچنان پتانسیل گسترده و پهناوری دارد که این پتانسیل را می توان بیشتر از استعدادهای موجود در کل کشورهای منطقه قلمداد کرد. 

بسکتبال بانوان جان گرفته و حالا وقت حمایت های بیشتر است. هیچکس حق ندارد جلوی این تیم را بگیرد. دیگر هیچکس حق ندارد اندیشه های حاکم بر سال های پیشین بسکتبال را که منجر به عزلت این رشته در میان بانوان و دختران شد تکرار کند. خوشبختانه فعلا همه چیز برای بسکتبال بانوان روی غلتک است. در آینده خبرهای بیشتری از بسکتبال بانوان می شنویم. 

 

افزودن نظر

اخبار بانوان

دختر ملی پوش والیبال: در بازی با چین خوب نبودیم- آنها سالها روی سکو بودند

۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۸:۴۳

بازیکن تیم ملی والیبال بانوان ایران گفت: ما در بازی امروز مقابل چین خوب نبودیم.

جام کنفدراسیون والیبال آسیا؛ شکست دختران ایرانی مقابل قهرمان جهان و المپیک

۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۸:۰۴

والیبالیست های بانوان ایران برابر قهرمان المپیک و جهان شکست خوردند.
 

مسابقات فوتبال دختران نوجوان؛ پیروزی ایرانی ها مقابل سنگاپور

۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۸:۰۱

تیم ملی فوتبال نوجوانان دختران ایران در دومین دیدار خود موفق شد تیم سنگاپور را با نتیجه چهار بر صفر  شکست دهد.

جام کنفدراسیون والیبال آسیا؛ فردا جدال ایران- چین برای نیمه نهایی

۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ۲۱:۱۸

تیم ملی والیبال بانوان ایران فردا برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی سد چین را مقابلش خواهد داشت.

والیبال جام کنفدراسیون آسیا؛ چین حریف دختران ایرانی در مرحله دوم شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ۱۱:۴۳

تیم ملی والیبال بانوان ایران در مرحله دوم مسابقات جام کنفدراسیون آسیا فردا مقابل چین قرار می گیرد.

ترکیب تیم کشتی کلاسیک دختران برای رقابت‌های بین‌المللی بسته شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ۱۱:۲۳

ترکیب تیم اعزامی به رقابت های بین المللی کشتی کلاسیک بانوان در لبنان اعلام شد.

والیبال جام کنفدراسیون آسیا؛ دختران ایران، استرالیا را شکست دادند

۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ۰۹:۳۴

تیم ملی والیبال زنان ایران در سومین دیدار خود در جام کنفدراسیون آسیا مقابل استرالیا پیروز شد

جام کنفدراسیون والیبال آسیا؛ ایران ۳ – فیلیپین ۲ ، قدرتنمایی دختران در دومین بازی

۱۳۹۷/۰۶/۲۶ ۱۶:۳۴

بانوان والییالیست ایران موفق شدند در دومین دیدار خود با نتیجه سه بر دو فیلیپین را شکست دهند.

جام کنفدراسیون والیبال آسیا؛ نتایج روز اول ، باخت دومین حریف دختران ایرانی

۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۹:۵۷

در نخستین بازی امروز تیم ملی والیبال بانوان کشورمان ۳ بر ۲ قزاقستان را شکست دادند. بانوان ایرانی فردا مقابل فیلیپین قرار می گیرند.

تیم فوتسال دختران سپیدرود به اصفهان منتقل شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۷:۵۹

تیم فوتسال بانوان سپیدرود تهران از هفته هفتم لیگ برتر در اصفهان و با اسم "نامی نو" در لیگ شرکت می کند.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد