خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

هوادار گزارش می دهد - بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

به گزارش هوادار ،  بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

در واقع استاندارد تشخیص ندادن حجاب بازیکنان مسلمان از سوی فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال) باعث شد تا بسکتبال بانوان ایران با وجود اینکه بهترین پتانسیل ها و استعدادها را درون خود داشت از حضور در میادین بین المللی محروم شود. اما بالاخره پس از سال ها محرومیت و بایکوت بودن حصار شکست و حالا نزدیک به دو سال است که دختران بسکتبالیست ایرانی به راحتی به رقابت های متعدد برون مرزی اعزام می شوند. همان طور که ذکر شد این اتفاق مصادف با رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا بود. از آنجایی که رقابت در بسکتبال ۵ نفره در دنیا بسیار بالاست و غیبت طولانی مدت بسکتبال بانوان ا یران از حضور در این رقابت ها فاصله بسیار زیادی را با رقیبان ایجاد کرده است سال ها طول می کشد تا تیم بانوان پنج نفره ایران همتراز تیم های برتر آسیا شود اما در این میان رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا و در نظر گرفتن اینکه بسکتبال ایران پتانسیل بسیار بالایی در این بخش دارد به شکسته شدن رکورد طولانی مدت بسکتبال بانوان ایران در مجامع بین المللی منجر شد. 

در واقع فدراسیون بسکتبال ایران از داغ شدن رقابت های مربوط به بسکتبال سه نفره در سطح بین المللی نهایت استفاده را برد و تیم های بانوان را یکی پس از دیگری به رقابت های برون مرزی اعزام کرد، از کاپ آسیایی و رقابت های قهرمانی آسیا گرفته تا جام جهانی بسکتبال و بازی های آسیایی ۲۰۱۸.

تیم های ملی بسکتبال سه نفره بانوان در رده های مختلف سنی حضور چشمگیری در رقابت های یاد شده داشتند. 

آخرین رویداد بسکتبال سه نفره برای بسکتبال بانوان ایران کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال مالزی بود. تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۱۸ سال ایران راهی این رقابت ها شد و تا مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد . این رقابت ها و دیگر رویدادهای پیش از آن ثابت کرد بسکتبال سه نفره بانوان با کمی مشارکت بین المللی بیشتر می تواند موفقیت های بیشتری را به دست بیاورد.

در واقع کم کاری مسئولان وقت برای بخش بانوان قابل پذیرش نیست اما حداقل در این دوره تلاش زیادی در راستای برابری هر دو بخش مردان و زنان انجام شده است. اعزام های متعدد برون مرزی بانوان بسکتبالیست نشان می دهد که دیگر نگاه یک سویه ای به بسکتبال وجود ندارد و تبعیض های جنسیتی تا حدودی به بن بست رسیده است. کافی است نگاهی به اعزام های برون مرزی بانوان بسکتبالیست در سال جاری داشته باشیم. این تیم در ابتدای سال به کاپ آسیایی اعزام شد. سپس به جام جهانی بسکتبال سه نفره فیلیپین رفت و پس از آن نیز حضور در بازی های آسیایی ، کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال و رقابت های بسکتبال فیبا کوئیست آسیا دیگر تورنمنت های قابل توجه بود. 

در این میان حضور بسکتبال زیر ۱۸ سال در کاپ آسیایی از این لحاظ مورد توجه است که سرمایه گذاری بر روی این بخش منجر به مدال و مقام آوری در سطوح بین المللی خواهد شد. بسکتبال بانوان ایران آنچنان پتانسیل گسترده و پهناوری دارد که این پتانسیل را می توان بیشتر از استعدادهای موجود در کل کشورهای منطقه قلمداد کرد. 

بسکتبال بانوان جان گرفته و حالا وقت حمایت های بیشتر است. هیچکس حق ندارد جلوی این تیم را بگیرد. دیگر هیچکس حق ندارد اندیشه های حاکم بر سال های پیشین بسکتبال را که منجر به عزلت این رشته در میان بانوان و دختران شد تکرار کند. خوشبختانه فعلا همه چیز برای بسکتبال بانوان روی غلتک است. در آینده خبرهای بیشتری از بسکتبال بانوان می شنویم. 

 

افزودن نظر

اخبار بانوان

هفته چهارم لیگ برتر تیراندازی؛ الهه احمدی و نجمه رکورد شکستند

۱۳۹۷/۱۰/۲۷ ۲۱:۳۲

هفته چهارم لیگ برتر تیراندازی بانوان، الهه احمدی و نجمه خدمتی رکورد تفنگ را در رده سنی بزرگسالان شکستند.

لیگ والیبال دختران؛ پیکان و ذوب آهن پیروز شدند

۱۳۹۷/۱۰/۲۷ ۲۰:۰۹

 هفته نهم لیگ برتر والیبال دختران با پیروزی دو تیم مدعی پیکان و ذوب آهن همراه شد تا جدال برای قهرمانی به هفته آخر بکشد.

پایان دو نیمه ماراتن جام هرمز؛ قهرمانی دختر تهرانی ، جایزه ۱۴۰ میلیون ریالی به مریم عرب رسید

۱۳۹۷/۱۰/۲۷ ۱۶:۲۰

در پایان دومین دوره مسابقه دو نیمه ماراتن قهرمانی کشور (جام هرمز) پریسا عرب از استان تهران به مقام قهرمانی رسید.

وزیر ورزش امروز از دختر شطرنجباز تقدیر می کند

۱۳۹۷/۱۰/۲۶ ۱۲:۰۱

وزیر ورزش و جوانان امروز در جلسه با روسای فدراسیون های ورزشی از سارا خادم الشریعه تقدیر به عمل می آورد.

لیگ برتر والیبال دختران؛ آخرین تلاش های پیکان و ذوب آهن برای قهرمانی

۱۳۹۷/۱۰/۲۶ ۱۰:۵۲

دختران تیم های پیکان و ذوب آهن برای گرفتن جام قهرمانی در لیگ برتر والیبال در دو هفته آخر با قدرت به مصاف حریفان می روند.

لیگ برتر تیراندازی دختران آخر هفته

۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۲۰:۰۷

هفته چهارم و پنجم لیگ برتر تیراندازی بانوان روزهای ۲۷ و ۲۸ دی پیگیری می شود.

درگذشت پدر همسر لژیونر فوتبال و دختر والیبالیست در حادثه هوایی

۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ۱۴:۲۸

مهاجم تیم فوتبال کلوب بروژ و همسرش که سابقه عضویت در تیم ملی والیبال بانوان را دارد عزادار شدند.

الهه عرب عامری، سرپرست فدراسیون اسلامی ورزش زنان شد

۱۳۹۷/۱۰/۲۳ ۲۰:۳۸

با حکم وزیر ورزش و جوانان الهه عرب عامری سرپرست فدراسیون اسلامی ورزش زنان شد.

اعتراض شدید سرمربی تیم فوتسال دختران کویر مس به قانون جدید خانم گلی

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۱۵:۳۹

در حالی که در پایان رقابت های دور گروهی لیگ برتر فوتسال بانوان کشور، فاطمه ارژنگی از تیم دختران کویر مس با ۳۳ گل به عنوان خانم گلی رقابت ها دست یافته بود، اما ناگهان صبح امروز اعلام شد که تعداد...

دختر کاراته کا در اردو نبود و دعوت شد- ترکیب تیم های ملی کاراته برای لیگ جهانی اعلام شد

۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۱۱:۵۴

ترکیب تیم های ملی کاراته ایران برای رقابت های لیگ جهانی کاراته وان ۲۰۱۹ فرانسه معرفی شد و حمیده عباسعلی که در اردوهای تیم ملی حضور نداشت در ترکیب اعزامی تیم ملی حضور دارد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد