خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

هوادار گزارش می دهد - بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

خروج بسکتبال بانوان از رکورد - پرواز به سمت موفقیت های بین المللی با «۱۸ ساله ها»

به گزارش هوادار ،  بسکتبال بانوان ایران پس از سال ها محرومیت از حضور در میادین بین المللی حالا دو سالی است که حسابی جان گرفته. لغو ممنوعیت حضور بانوان بسکتبالیست ایرانی در رقابت های بین المللی مصادف شد با رونق گرفتن هر چه بیشتر بسکتبال سه نفره در مجامع بین المللی. 

در واقع استاندارد تشخیص ندادن حجاب بازیکنان مسلمان از سوی فیبا (فدراسیون جهانی بسکتبال) باعث شد تا بسکتبال بانوان ایران با وجود اینکه بهترین پتانسیل ها و استعدادها را درون خود داشت از حضور در میادین بین المللی محروم شود. اما بالاخره پس از سال ها محرومیت و بایکوت بودن حصار شکست و حالا نزدیک به دو سال است که دختران بسکتبالیست ایرانی به راحتی به رقابت های متعدد برون مرزی اعزام می شوند. همان طور که ذکر شد این اتفاق مصادف با رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا بود. از آنجایی که رقابت در بسکتبال ۵ نفره در دنیا بسیار بالاست و غیبت طولانی مدت بسکتبال بانوان ا یران از حضور در این رقابت ها فاصله بسیار زیادی را با رقیبان ایجاد کرده است سال ها طول می کشد تا تیم بانوان پنج نفره ایران همتراز تیم های برتر آسیا شود اما در این میان رونق گرفتن بسکتبال سه نفره در دنیا و در نظر گرفتن اینکه بسکتبال ایران پتانسیل بسیار بالایی در این بخش دارد به شکسته شدن رکورد طولانی مدت بسکتبال بانوان ایران در مجامع بین المللی منجر شد. 

در واقع فدراسیون بسکتبال ایران از داغ شدن رقابت های مربوط به بسکتبال سه نفره در سطح بین المللی نهایت استفاده را برد و تیم های بانوان را یکی پس از دیگری به رقابت های برون مرزی اعزام کرد، از کاپ آسیایی و رقابت های قهرمانی آسیا گرفته تا جام جهانی بسکتبال و بازی های آسیایی ۲۰۱۸.

تیم های ملی بسکتبال سه نفره بانوان در رده های مختلف سنی حضور چشمگیری در رقابت های یاد شده داشتند. 

آخرین رویداد بسکتبال سه نفره برای بسکتبال بانوان ایران کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال مالزی بود. تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۱۸ سال ایران راهی این رقابت ها شد و تا مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد . این رقابت ها و دیگر رویدادهای پیش از آن ثابت کرد بسکتبال سه نفره بانوان با کمی مشارکت بین المللی بیشتر می تواند موفقیت های بیشتری را به دست بیاورد.

در واقع کم کاری مسئولان وقت برای بخش بانوان قابل پذیرش نیست اما حداقل در این دوره تلاش زیادی در راستای برابری هر دو بخش مردان و زنان انجام شده است. اعزام های متعدد برون مرزی بانوان بسکتبالیست نشان می دهد که دیگر نگاه یک سویه ای به بسکتبال وجود ندارد و تبعیض های جنسیتی تا حدودی به بن بست رسیده است. کافی است نگاهی به اعزام های برون مرزی بانوان بسکتبالیست در سال جاری داشته باشیم. این تیم در ابتدای سال به کاپ آسیایی اعزام شد. سپس به جام جهانی بسکتبال سه نفره فیلیپین رفت و پس از آن نیز حضور در بازی های آسیایی ، کاپ آسیایی زیر ۱۸ سال و رقابت های بسکتبال فیبا کوئیست آسیا دیگر تورنمنت های قابل توجه بود. 

در این میان حضور بسکتبال زیر ۱۸ سال در کاپ آسیایی از این لحاظ مورد توجه است که سرمایه گذاری بر روی این بخش منجر به مدال و مقام آوری در سطوح بین المللی خواهد شد. بسکتبال بانوان ایران آنچنان پتانسیل گسترده و پهناوری دارد که این پتانسیل را می توان بیشتر از استعدادهای موجود در کل کشورهای منطقه قلمداد کرد. 

بسکتبال بانوان جان گرفته و حالا وقت حمایت های بیشتر است. هیچکس حق ندارد جلوی این تیم را بگیرد. دیگر هیچکس حق ندارد اندیشه های حاکم بر سال های پیشین بسکتبال را که منجر به عزلت این رشته در میان بانوان و دختران شد تکرار کند. خوشبختانه فعلا همه چیز برای بسکتبال بانوان روی غلتک است. در آینده خبرهای بیشتری از بسکتبال بانوان می شنویم. 

 

افزودن نظر

اخبار بانوان

لیگ برتر تیراندازی دختران؛ رکوردشکنی در هفته دوم

۱۳۹۷/۰۸/۲۹ ۱۰:۵۲

با برگزاری هفته دوم لیگ برتر تیراندازی بانوان، فاطمه کرم زاده رکورد کشوری تفنگ بادی را ارتقا بخشد.

نسخه اصلاح شده برنامه لیگ دسته یک والیبال اعلام شد

۱۳۹۷/۰۸/۲۸ ۱۰:۵۱

سازمان لیگ والیبال ایران برنامه لیگ دسته یک را بعد از اصلاحات اعلام کرد.

اولین دوره رقابت‌های چوگان دختران از دوم آذرماه

۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۱۷:۵۳

اولین دوره رقابت های چوگان بانوان جام وحدت، با حضور بازیکنان استان های تهران، آذربایجان شرقی و گیلان برگزار می شود.

صعود ۷۶ پله ای دختران والیبالیست در جهان

۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۱۷:۲۴

تیم ملی والیبال دختران ایران ۷۶ پله در جدیدترین رده بندی فدراسیون جهانی صعود کرد.

هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال دختران؛ برد راحت تیم ملی حفاری ، نامی‌نو با مس مساوی کرد

۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۱۵:۵۱

تیم دختران شرکت ملی حفاری در هفته چهاردهم لیگ برتر فوتسال برد راحتی را از حریف ته جدولی اش گرفت اما دیگر حریف مدعی از رفسنجان بدون پیروزی برگشت.

لیگ برتر تیراندازی دختران؛ برترین های هفته دوم معرفی شدند

۱۳۹۷/۰۸/۲۶ ۱۱:۱۸

هفته دوم لیگ برتر تیراندازی بانوان با معرفی تیم ها و نفرات برتر به پایان رسید.

مسابقات قهرمانی جهان پومسه؛ تیم سه نفره زنان قهرمان جهان شد،فرهمند برنز گرفت

۱۳۹۷/۰۸/۲۵ ۱۸:۵۱

تیم پومسه سه نفره زنان کشورمان با ترکیب آتوسا فرهمند، معصومه حسینی و سونا رزاقی خوشرنگ ترین مدال جهان را کسب کرده و بر سکوی قهرمانی ایستاد.

لیگ برتر والیبال دختران؛ پیروزی پیکانی ها

۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ۲۱:۴۴

در حساس ترین بازی هفته نخست لیگ برتر والیبال بانوان، پیکان مقابل نامی نو پیروز شد.

مسابقات بین المللی بدمینتون دوبی؛ پیروزی دختر ایرانی مقابل حریف هندی

۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ۱۷:۰۳

در دومین روز مسابقات بین المللی بدمینتون دبی و در قسمت یک نفره بانوان ثریا آقایی برابر حریف هندی پیروز شد و خجسته حذف شد.

هفته سوم لیگ برتر بسکتبال دختران؛ تیم گاز باز هم باخت، هیرو برنده بازی سخت

۱۳۹۷/۰۸/۲۴ ۱۵:۴۳

تیم دختران نفت آبادان و تیم گاز تهران در هفته سوم لیگ برتر بسکتبال مقابل حریفان خود شکست خوردند.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد