داستان قربانی پنجره باز پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود اما نشد!

هوادار گزارش می دهد - مهاجم نیجریه ای تیم پرسپولیس با قرار گرفتن در لیست مازاد برانکو در آستانه ترک این تیم قرار دارد.

 داستان قربانی پنجره باز پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود اما نشد!

به گزارش هوادار، برانکو ایوانکوویچ پس از بازگشت به تهران از تعطیلات پایان نیم فصل، طی جلسه ای که با مدیر باشگاه داشت خبر از قرار دادن گادوین منشا در لیست بازیکنان مازاد خود در نقل و انتقالات زمستانی داد. به این ترتیب مهاجم ۲۹ ساله نیجریه ای باید پس از یک فصل و نیم حضور در پرسپولیس این تیم را ترک کند. منشا که پس از درخشش در پیکان آمده بود در پرسپولیس ستاره شود، به این مهم دست نیافت و اینک باید به فکر تیم دیگری برای درخشش باشد. در ادامه داستان این بازیکن را می خوانید که به نوعی قربانی باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس شد!

روزهای طلایی در پیکان

تیم پیکان در فصل ۹۶-۹۵ یک مهاجم نیجریه ای به نام گادوین منشا را به خدمت گرفت. منشا در آن مقطع ۲۶ سال سن داشت. او جزو معدود خارجی های لیگ برتر ایران بود که سن و سال بالایی نداشت! منشا برای درخشش در لیگ برتر ایران به زمان زیادی نیاز نداشت و خیلی زود موفق شد با گل های حساس خود به یک چهره سرشناس در میان اهالی فوتبال کشورمان تبدیل شود. او پیش از پیوستن به تیم پیکان، عضو تیم موستا از کشور مالت بود. او در ۱۶ بازی ۱۰ گل برای این تیم زده بود و پیکانی ها به واسطه عملکرد خوبش اقدام به جذبش کرده و نتیجه نیز گرفتند. منشا در لیگ شانزدهم ۲۷ بازی برای پیکان انجام داد و موفق به زدن ۱۵ گل شد. او در ۲۵ بازی از این ۲۷ بازی به عنوان یار ثابت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و در مجموع ۲۳۰۹ دقیقه برای پیکان بازی کرد.

از پیکان به پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود

پرسپولیس برای تقویت خط حمله خود در لیگ هفدهم، گادوین منشا را به خدمت گرفت. به واسطه درخشش در پیکان و زدن ۱۵ گل در یک فصل، گادوین منشا مشتری های دست به نقد زیادی در لیگ برتر فوتبال ایران داشت. پرسپولیس در این میان موفق تر از بقیه مشتری های منشا بود و موفق شد این مهاجم نیجریه ای را به خدمت بگیرد. منشا که به حد کافی توانایی های خود را در فوتبال ایران به اثبات رسانده بود با حضور در پرسپولیس به دنبال این بود که تبدیل به یک ستاره شود. پرسپولیسی ها نیز با حضور مهدی طارمی و گادوین منشا به عنوان دو مهاجم گلزن لیگ فصل گذشته، امیدوار بودند تا یک خط حمله رویایی و مخوف در لیگ هفدهم داشته باشند. حضور دو مهاجم بالانشین جدول گلزنان فصل گذشته در کنار هم یک اتفاق بسیار هیجان انگیز برای هواداران پرسپولیس بود. 

زیر سایه طارمی و علیپور

برخلاف همه تصورات، گادوین منشا هیچ شباهتی به مهاجم فصل گذشته پیکان نداشت. او در لیگ هفدهم به شدت زیر سایه علی علیپور و مهدی طارمی قرار داشت و هیچ گاه نتوانست خود را به عنوان مهاجم شماره یک تیم پرسپولیس مطرح کند. گلزنی های گاه و بیگاه و نه متوالی و مستمر از منشا یک مهاجم کم اثر ساخته بود که نمی شد حساب چندانی روی گلزنی هایش در بازی های حساس باز کرد. مهاجم نیجریه ای سرخپوشان  پایتخت در اولین فصل حضور خود در این تیم همانند فصل گذشته که ۲۷ بازی در پیکان انجام داده بود، ۲۷ بار با پیراهن پرسپولیس به میدان رفت. او در این ۲۷ بازی تنها موفق به زدن ۴ گل شد. تعداد گل های منشا در مقایسه با فصل گذشته از یک سوم هم کمتر شده بود و این اتفاقی نبود که پرسپولیسی ها به دنبال آن بودند.

توفیق اجباری به نام محرومیت!

منشا در اولین فصل حضور خود در پرسپولیس به معنای واقعی کلمه، همه را ناامید کرد اما برانکو او را برای لیگ هجدهم نیز در تیم خود حفظ کرد چرا که طارمی رفته بود و از طرف دیگر، تیم از حضور در نقل و انتقالات محروم بود و نمی توانست بازیکن دیگری به خدمت بگیرد. به این ترتیب، محرومیت از نقل و انتقالات تابستانی لیگ هجدهم یک توفیق اجباری برای مهاجم نیجریه ای بود که بتواند با درخشش در فصل جدید، جبران مافات کند. با رفتن طارمی، منشا تا حد زیادی از زیر سایه در آمده بود و میدان برای خودنمایی برایش باز بود. 

پروژه ناامیدسازی - قسمت دوم

برخلاف همه امیدواری ها، گادوین منشا هیچ تغییری نسبت به لیگ هفدهم نکرد. او در نیم فصل اول لیگ هجدهم همان مهاجم فصل گذشته بود. کم گل می زد و برانکو چندان رضایتی از عملکردش نداشت. منشا در دور رفت رقابت های لیگ برتر فصل جاری ۱۵ بار به میدان رفت، این یعنی او در تمامی بازی های پرسپولیس حضور داشت که البته ۱۰ مورد از آنها را به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب اصلی حضور داشت. در این تعداد بازی، منشا تنها یک بار موفق به گلزنی شد و این برای یک مهاجم آن هم در تیم بزرگی چون پرسپولیس، یک فاجعه بزرگ به شمار می رفت. منشا با موفقیت هر چه تمام تر پروژه ناامیدسازی خود را در قسمت دوم به پایان رساند تا شرایط برای جدایی اش از پرسپولیس مهیاتر از همیشه شود.

خاطرات شیرین اما کوتاه و مختصر

با وجود اینکه منشا در تیم پرسپولیس یک مهاجم گل نزن به شمار می رود اما در بین معدود گل های به ثمر رسیده شده توسط او، چند گل بسیار حساس دیده می شود. این گل ها سازنده خاطرات شیرینی برای هواداران پرسپولیس هستند. مهمترین و شیرین ترین گل منشا برای پرسپولیس، گلی بود که در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ به الدحیل زد و باعث شد تا سند صعود پرسپولیسی ها در تقابل با کهکشانی های فوتبال قطر امضا شود. منشا با آرامش خاصی این گل را وارد دروازه الدحیل کرد و صحنه این گل هیچ گاه از یاد هواداران دو آتیشه پرسپولیس پاک نخواهد شد؛ به جرات می توان گفت که این صحنه، صحنه ای است که هواداران پرسپولیس سال ها بعد، منشا را با آن به یاد خواهند آورد. گلزنی مقال تراکتورسازی در لیگ هفدهم که زمینه ساز پیروزی ۲-۱ خارج از خانه سرخ پوشان شد، یکی دیگر از گل های خاطرانگیز منشا در پرسپولیس بود.

عملکرد منشا در پرسپولیس از دریچه آمار و ارقام:

* منشا در مجموع یک فصل و نیم، ۴۲ بار برای پرسپولیس بازی کرد.

* در مجموع ۴۲ بازی که منشا برای پرسپولیس انجام داد، در ۳۰ مورد، این بازیکن به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب اصلی حضور داشت.

* منشا در طول حضورش در پرسپولیس هیچ کارت زرد و قرمزی دریافت نکرد.

* منشا در لیگ هجدهم در ۵۹ درصد از دقایق در ترکیب پرسپولیس حضور داشت.

* یک گل و یک پاس گل، حاصل کار منشا در نیم فصل اول بود. 

* منشا در لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ موفق شد ۳ بار برای پرسپولیس گلزنی کند. الدحیل، الجزیره و نسف قارشی تیم هایی بودند که مهاجم نیجریه ای پرسپولیس دروازه آنها را باز کرد.

* منشا در دو فصل حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا روی هم ۷ بار موفق به گلزنی برای پرسپولیس شد.

* منشا در لیگ هجدهم ۱۱۸۴ دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد.

 

 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

بازگشت استوکس به تمرینات گروهی تراکتورسازی

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۲:۴۷

آنتونی استوکس، مهاجم ایرلندی تیم فوتبال تراکتورسازی به تمرینات گروهی این تیم اضافه شد.

جهانبخش: انتظار نداشتم ۹ هفته خانه‌نشین شوم/می‌خواهم برای برایتون گل‌های بیشتری بزنم

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۲:۱۸

هافبک ایرانی برایتون در مصاحبه با سایت باشگاه انگلیسی گفت: از من به عنوان یک وینگر در خط حمله مردم و هواداران انتظار دارند که بیشتر از این ها گلزنی کنم یا در گل ها موثر باشم.

زمان تمرین روز یکشنبه پرسپولیس تغییر کرد

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۲:۱۴

زمان اولین تمرین تیم پرسپولیس بعد از بازی با نفت مسجدسلیمان تغییر کرد.

مصلح: برانکو علاقه‌ای به تغییر پست من ندارد/ هیچ سالی برنامه لیگ اینقدر فشرده نبود

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۱:۴۶

بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس گفت:پست تخصصی ام دفاع چپ است نه من نه برانکو علاقه ای به تغییر پست من نداریم.

دستیاران کی‌روش در تیم ملی کلمبیا معرفی شدند

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۱:۳۵

فدراسیون فوتبال کلمبیا، اسامی دستیاران سرمربی پرتغالی جدید این تیم را معرفی کرد.

انصاری فرد در تیم منتخب ناکامان فصل چمپیون شیپ (عکس)

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۱:۱۶

مهاجم ملی پوش کشورمان و عضو باشگاه ناتینگهام فارست در تیم منتخب ناموفق ترین بازیکنان فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ چمپیون شیپ قرار گرفت.

آزمون: وقتی حمایت می شوید نمایش خوبی دارید/خیلی خوب فنرباغچه را آنالیز کردیم

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۱:۱۲

ستاره ایرانی زنیت پس از درخشش مقابل فنرباغچه در لیگ اروپا گفت: وقتی در کنار شما همبازی های توانمند و قدرتمندی حضور دارند این باعث می شود که شما با تمام قوا بازی کنید و هر چه در توان دارید را...

آزمون جزو ۴ نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ اروپا شد (عکس)

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۱:۰۹

ستاره ایرانی زنیت با درخشش مقابل فنرباغچه جزو ۴ نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن دور برگشت مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا شد.

اعلام زمان نشست خبری ۴ سرمربی لیگ برتری

۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۰:۱۳

زمان نشست خبری پیش از مسابقه سرمربیان در هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال و یک بازی معوقه از هفته هفدهم اعلام شد.

مهاجری: بازی با پیکان ۶ امتیازی است/ هواداران ماشین‌سازی بالای ۵۰ سال سن دارند و باید جوان‌ترها را هم جذب کنیم

۱۳۹۷/۱۲/۰۲ ۱۹:۳۲

رضا مهاجری، سرمربی تیم فوتبال ماشین سازی بازی با پیکان را ۶ امتیازی توصیف کرد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد