داستان قربانی پنجره باز پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود اما نشد!

هوادار گزارش می دهد - مهاجم نیجریه ای تیم پرسپولیس با قرار گرفتن در لیست مازاد برانکو در آستانه ترک این تیم قرار دارد.

 داستان قربانی پنجره باز پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود اما نشد!

به گزارش هوادار، برانکو ایوانکوویچ پس از بازگشت به تهران از تعطیلات پایان نیم فصل، طی جلسه ای که با مدیر باشگاه داشت خبر از قرار دادن گادوین منشا در لیست بازیکنان مازاد خود در نقل و انتقالات زمستانی داد. به این ترتیب مهاجم ۲۹ ساله نیجریه ای باید پس از یک فصل و نیم حضور در پرسپولیس این تیم را ترک کند. منشا که پس از درخشش در پیکان آمده بود در پرسپولیس ستاره شود، به این مهم دست نیافت و اینک باید به فکر تیم دیگری برای درخشش باشد. در ادامه داستان این بازیکن را می خوانید که به نوعی قربانی باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس شد!

روزهای طلایی در پیکان

تیم پیکان در فصل ۹۶-۹۵ یک مهاجم نیجریه ای به نام گادوین منشا را به خدمت گرفت. منشا در آن مقطع ۲۶ سال سن داشت. او جزو معدود خارجی های لیگ برتر ایران بود که سن و سال بالایی نداشت! منشا برای درخشش در لیگ برتر ایران به زمان زیادی نیاز نداشت و خیلی زود موفق شد با گل های حساس خود به یک چهره سرشناس در میان اهالی فوتبال کشورمان تبدیل شود. او پیش از پیوستن به تیم پیکان، عضو تیم موستا از کشور مالت بود. او در ۱۶ بازی ۱۰ گل برای این تیم زده بود و پیکانی ها به واسطه عملکرد خوبش اقدام به جذبش کرده و نتیجه نیز گرفتند. منشا در لیگ شانزدهم ۲۷ بازی برای پیکان انجام داد و موفق به زدن ۱۵ گل شد. او در ۲۵ بازی از این ۲۷ بازی به عنوان یار ثابت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و در مجموع ۲۳۰۹ دقیقه برای پیکان بازی کرد.

از پیکان به پرسپولیس؛ آمد تا ستاره شود

پرسپولیس برای تقویت خط حمله خود در لیگ هفدهم، گادوین منشا را به خدمت گرفت. به واسطه درخشش در پیکان و زدن ۱۵ گل در یک فصل، گادوین منشا مشتری های دست به نقد زیادی در لیگ برتر فوتبال ایران داشت. پرسپولیس در این میان موفق تر از بقیه مشتری های منشا بود و موفق شد این مهاجم نیجریه ای را به خدمت بگیرد. منشا که به حد کافی توانایی های خود را در فوتبال ایران به اثبات رسانده بود با حضور در پرسپولیس به دنبال این بود که تبدیل به یک ستاره شود. پرسپولیسی ها نیز با حضور مهدی طارمی و گادوین منشا به عنوان دو مهاجم گلزن لیگ فصل گذشته، امیدوار بودند تا یک خط حمله رویایی و مخوف در لیگ هفدهم داشته باشند. حضور دو مهاجم بالانشین جدول گلزنان فصل گذشته در کنار هم یک اتفاق بسیار هیجان انگیز برای هواداران پرسپولیس بود. 

زیر سایه طارمی و علیپور

برخلاف همه تصورات، گادوین منشا هیچ شباهتی به مهاجم فصل گذشته پیکان نداشت. او در لیگ هفدهم به شدت زیر سایه علی علیپور و مهدی طارمی قرار داشت و هیچ گاه نتوانست خود را به عنوان مهاجم شماره یک تیم پرسپولیس مطرح کند. گلزنی های گاه و بیگاه و نه متوالی و مستمر از منشا یک مهاجم کم اثر ساخته بود که نمی شد حساب چندانی روی گلزنی هایش در بازی های حساس باز کرد. مهاجم نیجریه ای سرخپوشان  پایتخت در اولین فصل حضور خود در این تیم همانند فصل گذشته که ۲۷ بازی در پیکان انجام داده بود، ۲۷ بار با پیراهن پرسپولیس به میدان رفت. او در این ۲۷ بازی تنها موفق به زدن ۴ گل شد. تعداد گل های منشا در مقایسه با فصل گذشته از یک سوم هم کمتر شده بود و این اتفاقی نبود که پرسپولیسی ها به دنبال آن بودند.

توفیق اجباری به نام محرومیت!

منشا در اولین فصل حضور خود در پرسپولیس به معنای واقعی کلمه، همه را ناامید کرد اما برانکو او را برای لیگ هجدهم نیز در تیم خود حفظ کرد چرا که طارمی رفته بود و از طرف دیگر، تیم از حضور در نقل و انتقالات محروم بود و نمی توانست بازیکن دیگری به خدمت بگیرد. به این ترتیب، محرومیت از نقل و انتقالات تابستانی لیگ هجدهم یک توفیق اجباری برای مهاجم نیجریه ای بود که بتواند با درخشش در فصل جدید، جبران مافات کند. با رفتن طارمی، منشا تا حد زیادی از زیر سایه در آمده بود و میدان برای خودنمایی برایش باز بود. 

پروژه ناامیدسازی - قسمت دوم

برخلاف همه امیدواری ها، گادوین منشا هیچ تغییری نسبت به لیگ هفدهم نکرد. او در نیم فصل اول لیگ هجدهم همان مهاجم فصل گذشته بود. کم گل می زد و برانکو چندان رضایتی از عملکردش نداشت. منشا در دور رفت رقابت های لیگ برتر فصل جاری ۱۵ بار به میدان رفت، این یعنی او در تمامی بازی های پرسپولیس حضور داشت که البته ۱۰ مورد از آنها را به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب اصلی حضور داشت. در این تعداد بازی، منشا تنها یک بار موفق به گلزنی شد و این برای یک مهاجم آن هم در تیم بزرگی چون پرسپولیس، یک فاجعه بزرگ به شمار می رفت. منشا با موفقیت هر چه تمام تر پروژه ناامیدسازی خود را در قسمت دوم به پایان رساند تا شرایط برای جدایی اش از پرسپولیس مهیاتر از همیشه شود.

خاطرات شیرین اما کوتاه و مختصر

با وجود اینکه منشا در تیم پرسپولیس یک مهاجم گل نزن به شمار می رود اما در بین معدود گل های به ثمر رسیده شده توسط او، چند گل بسیار حساس دیده می شود. این گل ها سازنده خاطرات شیرینی برای هواداران پرسپولیس هستند. مهمترین و شیرین ترین گل منشا برای پرسپولیس، گلی بود که در دیدار برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ به الدحیل زد و باعث شد تا سند صعود پرسپولیسی ها در تقابل با کهکشانی های فوتبال قطر امضا شود. منشا با آرامش خاصی این گل را وارد دروازه الدحیل کرد و صحنه این گل هیچ گاه از یاد هواداران دو آتیشه پرسپولیس پاک نخواهد شد؛ به جرات می توان گفت که این صحنه، صحنه ای است که هواداران پرسپولیس سال ها بعد، منشا را با آن به یاد خواهند آورد. گلزنی مقال تراکتورسازی در لیگ هفدهم که زمینه ساز پیروزی ۲-۱ خارج از خانه سرخ پوشان شد، یکی دیگر از گل های خاطرانگیز منشا در پرسپولیس بود.

عملکرد منشا در پرسپولیس از دریچه آمار و ارقام:

* منشا در مجموع یک فصل و نیم، ۴۲ بار برای پرسپولیس بازی کرد.

* در مجموع ۴۲ بازی که منشا برای پرسپولیس انجام داد، در ۳۰ مورد، این بازیکن به عنوان بازیکن فیکس در ترکیب اصلی حضور داشت.

* منشا در طول حضورش در پرسپولیس هیچ کارت زرد و قرمزی دریافت نکرد.

* منشا در لیگ هجدهم در ۵۹ درصد از دقایق در ترکیب پرسپولیس حضور داشت.

* یک گل و یک پاس گل، حاصل کار منشا در نیم فصل اول بود. 

* منشا در لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ موفق شد ۳ بار برای پرسپولیس گلزنی کند. الدحیل، الجزیره و نسف قارشی تیم هایی بودند که مهاجم نیجریه ای پرسپولیس دروازه آنها را باز کرد.

* منشا در دو فصل حضور خود در لیگ قهرمانان آسیا روی هم ۷ بار موفق به گلزنی برای پرسپولیس شد.

* منشا در لیگ هجدهم ۱۱۸۴ دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد.

 

 

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

پرسپولیس در شب خداحافظی ژاوی به خودش آمد

۷۶۱۰/۰۵/۲۲ ۲۱:۰۰

هوادار گزارش می دهد- پرسپولیس در آخرین بازی خود در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف السد رفت.

هت تریک برانکو و شاگردانش در سال سخت

۷۶۱۰/۰۵/۱۶ ۲۰:۳۰

هوادار گزارش می دهد- تیم های پاری جنوبی جم و  پرسپولیس از رقابت های هفته  سی ام به مصاف یکدیگر رفتند.
 

صعود یک رده ای نارنجی پوشان در جدول رده بندی

۶۹۸۹/۰۲/۲۲ ۲۳:۲۴

هوادار گزارش می دهد- تیم های استقلال خوزستان و سایپا امشب از رقابت های هفته بیست و نهم لیگ برتر به مصاف یکدیگر رفتند..

تساوی تلخ استقلال در شب طغیان فرهاد

۶۹۸۹/۰۲/۲۲ ۲۰:۳۰

دیدار تیم های صنعت نفت آبادان و استقلال در هفته بیست و نهم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران از ساعت ۲۱:۳۰ در استادیوم تختی اهواز شروع شد. این دیدار در نهایت با تساوی دو تیم به پایان رسید.

پیروزی بی ثمر آسیایی شاگردان فرهاد

۶۳۶۷/۱۲/۱۲ ۱۴:۲۷

 دو تیم العین امارات و استقلال ایران در آخرین مسابقه مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از ساعت ۲۲:۳۰ به مصاف هم رفتند. این دیدار در نهایت با نتیجه دو بر یک به سود استقلال به پایان رسید تا...

سازمان لیگ، متخصصِ ایجاد تشویش روی سکوها

۶۳۶۷/۱۲/۱۲ ۱۱:۳۶

هوادار گزارش می دهد- اطلاعیه سازمان لیگ درباره تقسیم سکوهای ورزشگاه نقش جهان برای بازی نیمه نهایی جام حذفی حواشی بسیاری را به وجود آورده است.

کریمی و شاگردانش در لیگ برتر ماندند

۶۳۶۷/۱۲/۰۹ ۲۳:۳۳

هوادار گزارش می دهد- تیم های نفت مسجد سلیمان و ذوب آهن در آخرین هفته از لیگ برتر هجدهم به مصاف یکدیگر رفتند.

شکست سنگین برای نارنجی وفادار و یارانش در پایان لیگ برتر

۵۷۴۶/۰۹/۱۸ ۲۳:۲۸

هوادار گزارش می دهد- تیم های سایپا و صنعت نفت آبادان از هفته سی ام لیگ برتر به مصاف یکدیگر رفتند.

حرکات موزون خلیل زاده و دوستان/ برانکو هم رنگ بازیکنانش شد

۵۷۴۶/۰۹/۱۸ ۲۳:۰۲

هوادار گزارش می دهد- جام قهرمانی لیگ هجدهم به سرخپوشان اهدا شد.

وداع پیروزمندانه استقلال با لیگ هجدهم در شب وداع خسرو

۵۷۴۶/۰۹/۱۷ ۲۱:۳۰

تیم استقلال تهران در آخرین دیدار لیگ هجدهم از ساعت ۲۱:۳۰ در ورزشگاه آزادی مقابل سپیدرود قرار گرفت.این دیدار با برتری استقلال به پایان رسید تا شاگردان مجیدی در شب بازنشستگی خسرو حیدری وداعی شیرین...

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد