داورزنی: نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب نیستیم/ مردم باید قضاوت کنند

هوادار گزارش می دهد، رئیس فدراسیون والیبال در نشست مشورتی کارگروه کمیته داوران تاکید کرد: نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب افراد نیستیم. مردم باید قضاوت کنند و در آینده قضاوت واقعی مشخص خواهد شد.

داورزنی: نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب نیستیم/ مردم باید قضاوت کنند

به گزارش هوادار و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، امروز (سه‌شنبه) نشست کارگروه مشورتی کمیته داوران به ریاست محمدرضا داورزنی و با حضور وحید مرادی مشاور عالی، میلاد تقوی سرپرست دبیری، مهناز شاددل مشاور امور بانوان، فرهاد شاهمیری، ابراهیم فیروزی، مسعود یزدان‌پناه، علیرضا قریب، محسن ترابی، نرگس افشین، هدیه صابری و ماندانا مطیعی برگزار شد.

*داورزنی: جایگاه داوری ایران باید در جهان ارتقا یابد
رئیس فدراسیون والیبال در این نشست با اشاره به جایگاه والیبال ایران در جهان، گفت: باید جایگاه داوری والیبال ایران نیز مانند این رشته ورزشی در جهان ارتقا یابد. در سال‌های اخیر رشد داوری والیبال ایران به اندازه لازم نبوده است؛ این موضوع جنسیتی نیست و باید بانوان داور نیز به اندازه کافی رشد کنند تا به سطح قضاوت در مسابقات مهم آسیا و جهان برسند. این موضوع یکی از انتظارات فدراسیون والیبال از کمیته داوری آینده است و نباید ظرفیت‌های داوران ایران از بین برود.

وی گفت: فدراسیون جهانی والیبال و فدراسیون‌های ملی کشورها بر افزایش کیفی داوران موجود، به‌جای افزایش تعداد داوران تاکید دارند و فعالیت‌های کمیته داوری فدراسیون والیبال نیز در آینده باید بر اساس همین برنامه باشد.
وی با اشاره به این که به‌جای برگزاری کلاس‌های بین‌المللی داوری، باید شرایط احراز ورود به دوره‌ها را تغییر دهیم، گفت: زبان انگلیسی یکی از مهمترین موارد است که داوران باید تسلط کافی به آن داشته باشند و همان‌گونه شاهد هستید، افرادی که تسلط کامل به زبان دارند، به مسابقات متعددی دعوت می‌شوند.

داورزنی تصریح کرد: برای برگزاری کلاس‌های داوری درجه دو و سه داوری در صورت بررسی و تائید نیاز، در استان‌ها مشکلی نداریم، اما برای درجه یک باید سطح احراز شرکت‌کنندگان در دوره سخت‌تر باشد تا این دوره‌ها با کیفیت بهتری برگزار شود.

رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: ارتقای سطح کیفی داوران ملی و بین‌المللی، از اولویت‌های کاری فدراسیون است. در سه دهه گذشته، تعداد داوران زیادی تربیت شدند اما متاسفانه ارتقای داوران، بیش‌تر سلیقه‌ای بوده است و حتی برخی داوران به دلیل نداشتن ارتباط با کمیته داوران، موفق به ارتقا نشدند. به همین دلیل باید امکان رشد برای داوران مرد و زن یکسان باشد و سلیقه افراد در آن نقش نداشته باشد.

داورزنی با بیان این که وقتی سطح داوری ایران در مجموع بالا باشد، تعداد زیادی از داوران به مسابقات مهم دعوت می‌شوند، گفت: نباید تنها به چند داور قضاوت‌کننده ایران در مسابقات مهم جهان بسنده کرد؛ در آینده این نفرات بازنشسته می‌شوند و باید جایگزین و داوران بیش‌تری برای قضاوت در مسابقات مهم جهان مانند قهرمانی جهان، لیگ ملت‌ها، بازی‌های المپیک و… داشته باشیم.

*نظرات داوران مطرح شد
در ادامه این نشست، داوران دعوت شده نظرات خود را ارائه کردند که مهم‌ترین محورهای آن به قرار زیر است:
*ایران بیش‌ترین داوران بین‌المللی را در جهان دارد اما از نظر تعداد دعوت داوران برای قضاوت در مسابقات مهم، این‌گونه نیست.
*باید سطح داوران ملی را افزایش دهیم و از آنان در قضاوت لیگ‌های داخلی نیز استفاده کنیم.
*دغدغه مالی، مهم‌ترین مشکل داوران والیبال ایران است و اگر برطرف شود، کمک زیادی برای ارتقای کیفی آنان خواهد داشت.
*هدف کلی کمیته داوران باید بحث اخلاق‌مداری در گفتار و رفتار داوران باشد. همچنین کمیته داوران باید حضور موثر در میادین بین‌المللی و کرسی‌های آسیایی و جهانی داشته باشد.
*در آئین‌نامه داوری، باید بازنگری شود و برای اجرایی شدن آن نیز تلاش کنیم. ارتقای سطح آمادگی جسمانی، تخصصی، علمی و فرهنگی داوران نیز باید مدنظر کمیته داوران قرار گیرد.
*بحث استعدادیابی در داوری نیز باید فعال شود و تا کنون در این زمینه غفلت شده است.
*داوران بین‌المللی مناسبی برای قضاوت در سطح مسابقات مهم جهانی داریم ولی باید از آنان حمایت شود.
*باید دوره‌های دانش افزایی مستمر برای داوران داشته باشیم و متاسفانه تاکنون برای تربیت مدرس و ناظر، اقدام‌های مناسبی انجام نشده است.
*تاکنون شاخصی برای ورود افراد به عنوان داور والیبال وجود نداشته است و بنابر این برای خروج آنان نیز این موضوع صدق نمی‌کند. باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که افراد با ویژگی‌های خاص امکان ورود به این عرصه را داشته باشند.
*داوران ملی پس از ارتقا به رتبه بین‌المللی، انگیزه خود را از دست می‌دهند و باید برای برطرف کردن این مشکل، چاره‌اندیشی شود.
*داوران شهرستانی از نظر مالی مشکل دارند و باید برای اعزام آنان به مسابقات، سیستم پرداخت هزینه بلیط فعال شود و بدهی فدراسیون به آنان، به پایان سال موکول نشود.
*به برخی داوران به ویژه بانوان، تاکنون فرصت حضور در میادین مهم داده نشده که توانایی خود را نشان دهند.
*آئین‌نامه برای جذب مدرسان داوری تدوین شود تا آموزش داوران به بهترین‌ها سپرده شود و همچنین چارت تدریس داوری باید به‌روز شود.
*تاکنون شفاف‌سازی برای عملکرد داوران نداشتیم و اگر این کار انجام شود، بسیاری از مشکلات موجود از بین می‌رود.

 

*مرادی: شرایط ارتقای داوران باید استانداردسازی شود
وحید مرادی مشاور عالی رئیس فدراسیون والیبال، با اشاره به ویژگی‌های ورزش حرفه‌ای جهان، در نشست مشورتی کارگروه کمیته داوران، افزود: حاکم شدن عقل و فکر جمعی، یکی از سیاست‌های پیش روی فدراسیون است و باید تصمیمات بر اساس همفکری باشد تا کارها در ساختار جدید تعریف شده برای فدراسیون، روان‌تر شود.
وی درباره چارت سازمانی کمیته داوران فدراسیون والیبال، گفت: ترکیب کمیته داوری حداقل ۵ نفر خواهد بود که شامل رئیس، نایب رئیس، دبیر و دو عضو است که حتما دو نفر آنان، از بین بانوان خواهند بود.
مشاور عالی رئیس فدراسیون والیبال با بیان این‌ که در ورزش ایران به شرایط احراز مسئولیت‌ها کمتر توجه شده است، گفت: فدراسیون والیبال برای ترکیب کمیته‌های مختلف و به‌ویژه داوران، به این موضوع توجه دارد.
وی تصریح کرد: نکته مهم دیگر، شرایط ارتقای داوری است که باید استانداردسازی شود. در ورزش حرفه‌ای، این موضوع بسیار اهمیت دارد.
مرادی به روانشناسی رفتار نیز به عنوان یکی از نکات مهم در انتخاب داوران مسابقات اشاره کرد و گفت: برای دوره‌های ارتقای داوران نیز همانند دیگر دوره‌ها، باید طرح درس تدوین شود.

 

*تقوی: به دلیل پروتکل‌های بهداشتی تعداد محدودی را دعوت کردیم
سرپرست دبیری فدراسیون والیبال نیز در این نشست، گفت: برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعدادی از داوران به این نشست مشورتی دعوت شدند و این موضوع، مسئولیت این افراد را بیشتر کرده است.
میلاد تقوی از شرکت‌کنندگان درخواست کرد که حتما موارد مربوط به جامعه داوران را مطرح کنند تا کمک به رشد و توسعه داوری ایران شود.
مشاور امور بانوان رئیس فدراسیون والیبال نیز در این نشست، افزود: قطعا دغدغه همه دوستان، کمک به رشد و توسعه کمیته داوران است و اگر بخواهیم جهشی برای جهانی شدن داشته باشیم، نیاز به کمک و همفکری در این زمینه داریم.
مهناز شاددل تاکید کرد: طبیعی است که برای هر مسئولیتی، یک فرد انتخاب می‌شود اما انتظار داریم دیگر اعضای خانواده والیبال، وی را برای رسیدن به اهداف سازمانی، کمک کنند.

*داورزنی: نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب افراد نیستیم
رئیس فدراسیون والیبال در جمع‌بندی پایانی این نشست، گفت: داوران ورزش ایران از نظر فرهنگی در یک سطح نیستند و باید الزامات اولیه به گونه‌ای طراحی شوند که افراد با سطح فرهنگ و دانش خاص برای قضاوت مسابقات فعال شوند.

وی تاکید کرد: داورانی که برای قضاوت مسابقات مهم جهانی به عنوان نماینده ایران شرکت می‌کنند، باید دارای شخصیت فرهنگی و اجتماعی مناسبی باشند. این موضوع برای ناظران والیبال ایران نیز باید رعایت شود که علاوه بر افزایش کارایی، نظم بیش‌تری در مسابقات داخلی داشته باشیم.

رئیس فدراسیون والیبال تاکید کرد: در یک هفته آینده، اعضای کمیته داوران معرفی خواهند شد و حتما از نظرات کارگروه مشورتی در این زمینه استفاده خواهد شد.
وی با اشاره به ضعف داوری و نظارت در لیگ‌های داخلی، گفت: باید حتما با ارتقا و دانش‌افزایی داوران و ناظران این مشکل را حل کنیم و شرط واگذاری نظارت و داوری در مسابقات آینده نیز حضور در این دوره‌ها باشد.

رئیس فدراسیون والیبال با بیان این که محدویت‌هایی برای فدراسیون وجود دارد، گفت: با استفاده از نظرات و همفکری جامعه داوران، پنج نفر برای کمیته داوری انتخاب می‌شوند که حمایت از آنان، برای موفقیت این کمیته نقش مهمی دارد.

 

داورزنی تاکید کرد: والیبال موفق‌ترین فدراسیون ورزشی کشور قبل و بعد از انقلاب است و وظیفه ما مدیریت این رشته ورزشی برای نیل به اهداف تعیین شده است. طبیعی است که باید از افراد خانواده این رشته ورزشی استفاده کرد، اما در مدیریت کلان نیاز به حضور تنها افراد والیبالی نیست و در فدراسیون جهانی نیز از مدیران غیروالیبالی در بخش های متعدد استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: در کمیته‌های تخصصی والیبال بدون شک از کارشناسان و متخصصان استفاده خواهیم کرد و نگران جوسازی‌های فضای مجازی برای تخریب افراد نیستیم. مردم باید قضاوت کنند و در آینده قضاوت واقعی مشخص خواهد شد.

داورزنی با بیان این که برای کمیته داوران باید استراتژی مشخص تعریف کنیم و که مشخص شود در سال ۱۴۰۳ از این کمیته چه انتظاراتی داریم، گفت: ارتقا در داوران باید با شرایط سخت انجام شود. یک داور در صورتی بین‌المللی می‌شود که در مسابقات متعدد سوت زده و عملکرد خوبی از خود نشان داده باشد. به صرف این که ۴ سال ملی بوده، ملاک ارتقا نیست.

وی در پایان تاکید کرد: کمیته داوری فدراسیون والیبال ایران جنسیتی نیست و در این کمیته از پنج نفر شامل ۳ مرد و ۲ خانم استفاده می‌کنیم.

افزودن نظر

اخبار والیبال

ملی‌پوش سابق والیبال سرمربی شهرداری ورامین شد

۱۴۰۰/۰۱/۲۱ ۱۶:۱۲

هوادار گزارش می دهد، ملی‌پوش سابق والیبال ایران هدایت تیم شهرداری ورامین را برعهده گرفت.

سرمربی جدید تیم والیبال هورسان انتخاب شد

۱۴۰۰/۰۱/۲۱ ۱۲:۳۸

هوادار گزارش می دهد، سرمربی جدید تیم والیبال هورسان رامسر انتخاب و معرفی شد.

پایان تلخ آلکنو در لیگ والیبال روسیه/ زنیت پنجم شد

۱۴۰۰/۰۱/۲۱ ۰۷:۰۲

هوادار گزارش می دهد، تیم والیبال زنیت کازان با هدایت ولادیمیر آلکنو عنوان پنجم رقابت‌های لیگ روسیه را کسب کرد.

پرونده رضایی بسته شد/ دستیاران ایرانی آلکنو در المپیک مشخص شدند

۱۴۰۰/۰۱/۱۷ ۱۵:۱۴

هوادار گزارش می دهد، دستیاران ایرانی سرمربی تیم ملی والیبال در رقابت‌های المپیک توکیو مشخص شدند.

ملی‌پوش والیبال مصدوم شد

۱۳۹۹/۱۲/۲۳ ۰۷:۳۲

هوادار گزارش می دهد، بازیکن ملی‌پوش تیم والیبال شهرداری ارومیه در جریان دیدار تیمش مقابل فولاد سیرجان دچار مصدومیت شد.

لیگ برتر والیبال| اکبری: شاگردانم تا آخر جنگیدند و پیروز شدند

۱۳۹۹/۱۲/۱۶ ۰۸:۳۰

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم والیبال شهرداری ارومیه گفت: شاگردانم تا آخر بازی جنگیدند و توانستند به پیروزی برسند.

ملی‌پوش والیبال مصدوم شد

۱۳۹۹/۱۲/۱۶ ۰۸:۰۲

هوادار گزارش می دهد، دریافت کننده ملی پوش تیم والیبال هراز آمل دچار مصدومیت شد.

لیگ برتر والیبال| برنامه مرحله نیمه‌نهایی اعلام شد

۱۳۹۹/۱۲/۱۱ ۰۷:۵۱

هوادار گزارش می دهد، برنامه مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر مردان سال ۹۹ اعلام شد و این رقابت‌ها از روز جمعه ۱۵ اسفندماه آغاز می‌شود.

لیگ والیبال ترکیه|غفور درخشید و بورسا برد/ امیر ارزشمندترین شد

۱۳۹۹/۱۲/۱۰ ۰۸:۰۶

هوادار گزارش می دهد، تیم والیبال بورسا با درخشش ستاره ایرانی خود توانست حریف خود را در هفته سی‌ام شکست دهد.

لیگ برتر والیبال| کاظمی امتیازآورترین بازیکن هفته بیست‌ونهم شد

۱۳۹۹/۱۱/۲۸ ۰۶:۵۸

هوادار گزارش می دهد، بازیکن تیم فولاد سیرجان با کسب ۲۲ امتیاز در دیدار با لبنیات هراز آمل، به عنوان امتیازآورترین بازیکن هفته بیست‌ونهم لیگ برتر والیبال مردان معرفی شد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد