رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

ورژ آبکاریان اعلام کرد که بهترین تیم داوری فینال آخر لیگ برتر بسکتبال را قضاوت خواهد کرد. او همچنین از مهران شاهین‌طبع خواست اگر اسنادی دارد به کمیته داوران بدهد.

رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

به گزارش هوادار، رئیس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال درباره قضاوت داوران در فینال لیگ برتر اظهار کرد: تقریبا توانستیم جوی خوب حاکم کنیم و همه به ما اعتماد کنند. ما در هر بازی از کوبل داوری جدید استفاده کردیم و تنها از آقای صالحیان دوبار استفاده کردیم. تلاش ما این بود که اجازه ندهیم حساسیت ایجاد شود و به همین دلیل از داوران جدید استفاده کردیم که عملکرد خوبی هم داشتند.

آبکاریان افزود: برای دیدار پایانی هم بهترین کوبل داوری را که در چهار مسابقه قبلی دیدیم انتخاب می کنیم تا بهترین عملکرد را برای دیدار پایانی داشته باشند. تیم داوری امشب همراه با من راهی تبریز می شود و البته یک یا دو داور به صورت آماده باش نیز همراه ما خواهند بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا جلسه ای با مسوولان دو تیم قبل از بازی خواهند داشت؟ تصریح کرد: نه. ما هیچ صحبتی با مسوولان نداشتیم و نخواهیم داشت. برخلاف گذشته ما اصلا هیچ جلسه ای برگزار نمی کنیم. مگر تیم ها نمی دانند وظایف چیست؟ تکرار کردن یک موضوع باعث می شود اثر آن از بین برود. هرکس خلاف قوانین عمل کند بر اساس قانون عمل می کنیم و با کسی هم تعارف نداریم.

رییس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که برخی داوران برای اولین بار سوت می زدند و برخی مثل محسن روشن ضمیر نیز بعد از مدت ها قضاوت کردند، عملکرد آنها را چطور دیده؟ تصریح کرد: خوب بود. او اولین بارش بود فینال لیگ برتر را قضاوت می کرد و عملکردش قابل قبول بود. جواد مرادی، محمد دوست و محمد رجبی هم برای اولین بار فینال را قضاوت کردند و اگر شهرام کرمی در دیدار آخر دست به سوت شود بار اولش خواهد بود که فینال لیگ را قضاوت می کند.

آبکاریان در پاسخ به این سوال که صحبت های مهران شاهین طبع بعد از کسب مقام سوم لیگ را چطور ارزیابی می کند؟ بیان کرد: اولا بگویم که درباره آن دیدارها باید مسوول قبلی کمیته داوران توضیح بدهد اما فکر می کنم آقای شاهین طبع از عدم نتیجه گیری مناسب عصبانی بوده و اینطور صحبت کرده است. اگر داوران مشکلی داشتند و سندی در اختیار دارند به ما بدهند و ما نیز استقبال خواهیم کرد.

او افزود: مسوول قبلی کمیته داوران یک هفته همراه با پتروشیمی به باشگاه های آسیا رفته است. اگر او داوران را به سود تیمی می چیده چرا توسط پتروشیمی تشویق شده و به چین برای حضور در باشگاه های آسیا اعزام شده است؟ این اتفاق افتاده و نقیض حرف و عملکرد است. اگر رییس قبلی کمیته داوری چیده که به ضرر پتروشیمی بوده چرا همراه این تیم به چین هم رفته است؟

رییس کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: من به هیچ وجه قبول نمی کنم در جامعه داوری با این نفراتی که دارم کار می کنم چنین کارهایی انجام شود. شاید به شوخی و خنده چیزی بگویند که بقیه بزرگ کنند اما به طور جدی اصلا باور نمی کنم این چنین باشد و داوری بخواهد تحت تاثیر قرار بگیرد.

آبکاریان با تاکید بر این موضوع که از ارائه اسناد استقبال می کند، به ایسنا گفت: باید طوری شود که هرکس توهین کرد و تهمت زد اما نتوانست ثابت کند هزینه اش را بدهد. اگر هرکس به راحتی هر حرفی بزند، توهین بکند و بعد فردا بگوید نمی خواهم حرف بزنم و ثابت کنم نمی شود. من از ارائه مدارک استقبال می کنم و از آقای شاهین طبع می خواهم تمام مدارکی که دارد را بیاورد و اثبات کند و من به عنوان مسوول کمیته داوران قول می دهم که در صورت اثبات آن، نفرات خاطی را از جامعه بسکتبال دور می کنم ولی اگر اشتباه باشد باید هزینه بدهند.

او درباره فعالیت های مد نظرش برای داوران بیان کرد: من به تازگی دوباره این سمت را گرفته ام. در گذشته که بودم داوران لیگ برتر را از سایر لیگ ها جدا کرده بودیم که اکنون این سیستم را تغییر داده اند. اوایل فکر کردند خوب است اما در دراز مدت تاثیرات منفی اش دیده شده و داوران خوب رشدی نکرده اند. به همین دلیل نیز اکنون برای چیدن داوران دچار مشکل شده ایم.

آبکاریان افزود: این الگو را از فیبا گرفته بودیم که تغییر کرد و داوران خوب ما ضربه خورده اند. من معتقدم که ۲۰ داور خیلی خوب بهتر از ۶۰ داور متوسط است. نباید کمیت باعث افت کیفیت شود. داوران خوب را جدا کرده بودیم که سیستم را دوباره تغییر دادند و همان داوران خوب ما نیز رشد نکرده و حتی شاید افت هم کرده اند. اکنون بسکتبال ایران جایگاه بالایی در آسیا دارد و ما می توانیم تعداد داوران بین المللی بیشتری داشته باشیم. زمانی که آن سیستم وجود داشت خیلی از کشورهای همسایه نیز از داوران ما دعوت می کردند اما اکنون این اتفاق نمی افتد.

او ادامه داد: با این حال برنامه های زیادی برای توسعه و رشد داوران خودمان در عرصه داخلی و بین المللی داریم. اکنون سطح زبان بچه های ما خوب شده و خیلی راحت ارتباط می گیرند و می توانند رشد کنند. برنامه اساسی برای داوران بین المللی داریم. فیبا کمپ هایی را برگزار می کند و داوران تحت آموزش قرار می گیرند و در نظر داریم یک کمپ این چنینی برگزار کنیم تا داوران تحت پوشش قرار بگیرند. از نظر دانش داوری هیچ چیزی کم نداریم و همه به روز هستند و از همین پتانسیل باید استفاده و رشد کنیم تا در تورنمنت های مختلف و مهم پیش رو نماینده های خوبی داشته باشیم.

افزودن نظر

اخبار بسکتبال

بسکتبال جام باشگاه‌های آسیا ؛ برنامه بازی‌های پتروشیمی اعلام شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۷ ۱۵:۳۸

 برنامه رقابت های نماینده بسکتبال کشورمان در باشگاه های آسیا اعلام شد.

انتخابی جام جهانی بسکتبال؛ تمجید تلویزیون ژاپن از گارد راس ایران

۱۳۹۷/۰۶/۲۶ ۱۴:۵۳

گزارشگر تلویزیون ژاپن به واسطه درخشش گارد راس تیم ملی بسکتبال کشورمان از وی تمجید کرد.

انتخابی جام جهانی بسکتبال؛ باخت ملی پوشان ایران مقابل ژاپن

۱۳۹۷/۰۶/۲۶ ۱۴:۴۲

تیم ملی بسکتبال کشورمان در ادامه پنجره چهارم انتخابی جام جهانی بسکتبال ظهر امروز در توکیو به مصاف ژاپن رفت.

انتخابی جام جهانی بسکتبال؛ حاشیه های بازی ایران – ژاپن قبل از شروع مسابقه

۱۳۹۷/۰۶/۲۶ ۱۲:۲۱

بازی بسکتبال ایران و ژاپن در انتخابی جام جهانی بسکتبال امروز برگزار می شود.

اسد الله کبیر رئیس هیات بسکتبال گلستان شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۸:۰۶

اسد الله کبیر با رای اعضای مجمع انتخاباتی هیات بسکتبال استان گلستان به عنوان رئیس این هیات انتخاب شد.

سرمربی ژاپن: ایران بدون نیکخواه و حدادی حریف آسان‌تری نیست

۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۷:۰۰

سرمربی تیم ملی بسکتبال ژاپن گفت: حتی یک لحظه هم به این موضوع فکر نمی کنم که ایران بدون حامد حدادی و صمد نیکخواه حریف «آسان تری» برای ما است.

جام جهانی بسکتبال؛ نیجریه با شکست مصر اولین مسافر شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۵ ۱۰:۳۵

تیم بسکتبال نیجریه به عنوان نخستین تیم راهی جام جهانی ۲۰۱۹ چین شد.

لیگ دسته اول بسکتبال ۲۰ تیمی شد

۱۳۹۷/۰۶/۲۴ ۱۴:۳۲

جلسه هماهنگی لیگ دسته یک باشگاه های بسکتبال مردان کشور در سالن کنفرانس ورزشگاه آزادی برگزار شد.

کاردوست با پتروشیمی بست

۱۳۹۷/۰۶/۲۴ ۱۱:۲۸

ارزشمندترین بازیکن فصل گذشته لیگ برتر بسکتبال به تیم پتروشیمی بندرامام پیوست.

اردونشینی دختران بسکتبالیست برای پاراآسیایی ۲۰۱۸

۱۳۹۷/۰۶/۲۴ ۱۱:۲۸

برای آمادگی حضور در رقابت های پاراآسیایی دختران ملی پوشان بسکتبال با ویلچر در زنجان اردو زدند.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد