رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

ورژ آبکاریان اعلام کرد که بهترین تیم داوری فینال آخر لیگ برتر بسکتبال را قضاوت خواهد کرد. او همچنین از مهران شاهین‌طبع خواست اگر اسنادی دارد به کمیته داوران بدهد.

رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

به گزارش هوادار، رئیس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال درباره قضاوت داوران در فینال لیگ برتر اظهار کرد: تقریبا توانستیم جوی خوب حاکم کنیم و همه به ما اعتماد کنند. ما در هر بازی از کوبل داوری جدید استفاده کردیم و تنها از آقای صالحیان دوبار استفاده کردیم. تلاش ما این بود که اجازه ندهیم حساسیت ایجاد شود و به همین دلیل از داوران جدید استفاده کردیم که عملکرد خوبی هم داشتند.

آبکاریان افزود: برای دیدار پایانی هم بهترین کوبل داوری را که در چهار مسابقه قبلی دیدیم انتخاب می کنیم تا بهترین عملکرد را برای دیدار پایانی داشته باشند. تیم داوری امشب همراه با من راهی تبریز می شود و البته یک یا دو داور به صورت آماده باش نیز همراه ما خواهند بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا جلسه ای با مسوولان دو تیم قبل از بازی خواهند داشت؟ تصریح کرد: نه. ما هیچ صحبتی با مسوولان نداشتیم و نخواهیم داشت. برخلاف گذشته ما اصلا هیچ جلسه ای برگزار نمی کنیم. مگر تیم ها نمی دانند وظایف چیست؟ تکرار کردن یک موضوع باعث می شود اثر آن از بین برود. هرکس خلاف قوانین عمل کند بر اساس قانون عمل می کنیم و با کسی هم تعارف نداریم.

رییس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که برخی داوران برای اولین بار سوت می زدند و برخی مثل محسن روشن ضمیر نیز بعد از مدت ها قضاوت کردند، عملکرد آنها را چطور دیده؟ تصریح کرد: خوب بود. او اولین بارش بود فینال لیگ برتر را قضاوت می کرد و عملکردش قابل قبول بود. جواد مرادی، محمد دوست و محمد رجبی هم برای اولین بار فینال را قضاوت کردند و اگر شهرام کرمی در دیدار آخر دست به سوت شود بار اولش خواهد بود که فینال لیگ را قضاوت می کند.

آبکاریان در پاسخ به این سوال که صحبت های مهران شاهین طبع بعد از کسب مقام سوم لیگ را چطور ارزیابی می کند؟ بیان کرد: اولا بگویم که درباره آن دیدارها باید مسوول قبلی کمیته داوران توضیح بدهد اما فکر می کنم آقای شاهین طبع از عدم نتیجه گیری مناسب عصبانی بوده و اینطور صحبت کرده است. اگر داوران مشکلی داشتند و سندی در اختیار دارند به ما بدهند و ما نیز استقبال خواهیم کرد.

او افزود: مسوول قبلی کمیته داوران یک هفته همراه با پتروشیمی به باشگاه های آسیا رفته است. اگر او داوران را به سود تیمی می چیده چرا توسط پتروشیمی تشویق شده و به چین برای حضور در باشگاه های آسیا اعزام شده است؟ این اتفاق افتاده و نقیض حرف و عملکرد است. اگر رییس قبلی کمیته داوری چیده که به ضرر پتروشیمی بوده چرا همراه این تیم به چین هم رفته است؟

رییس کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: من به هیچ وجه قبول نمی کنم در جامعه داوری با این نفراتی که دارم کار می کنم چنین کارهایی انجام شود. شاید به شوخی و خنده چیزی بگویند که بقیه بزرگ کنند اما به طور جدی اصلا باور نمی کنم این چنین باشد و داوری بخواهد تحت تاثیر قرار بگیرد.

آبکاریان با تاکید بر این موضوع که از ارائه اسناد استقبال می کند، به ایسنا گفت: باید طوری شود که هرکس توهین کرد و تهمت زد اما نتوانست ثابت کند هزینه اش را بدهد. اگر هرکس به راحتی هر حرفی بزند، توهین بکند و بعد فردا بگوید نمی خواهم حرف بزنم و ثابت کنم نمی شود. من از ارائه مدارک استقبال می کنم و از آقای شاهین طبع می خواهم تمام مدارکی که دارد را بیاورد و اثبات کند و من به عنوان مسوول کمیته داوران قول می دهم که در صورت اثبات آن، نفرات خاطی را از جامعه بسکتبال دور می کنم ولی اگر اشتباه باشد باید هزینه بدهند.

او درباره فعالیت های مد نظرش برای داوران بیان کرد: من به تازگی دوباره این سمت را گرفته ام. در گذشته که بودم داوران لیگ برتر را از سایر لیگ ها جدا کرده بودیم که اکنون این سیستم را تغییر داده اند. اوایل فکر کردند خوب است اما در دراز مدت تاثیرات منفی اش دیده شده و داوران خوب رشدی نکرده اند. به همین دلیل نیز اکنون برای چیدن داوران دچار مشکل شده ایم.

آبکاریان افزود: این الگو را از فیبا گرفته بودیم که تغییر کرد و داوران خوب ما ضربه خورده اند. من معتقدم که ۲۰ داور خیلی خوب بهتر از ۶۰ داور متوسط است. نباید کمیت باعث افت کیفیت شود. داوران خوب را جدا کرده بودیم که سیستم را دوباره تغییر دادند و همان داوران خوب ما نیز رشد نکرده و حتی شاید افت هم کرده اند. اکنون بسکتبال ایران جایگاه بالایی در آسیا دارد و ما می توانیم تعداد داوران بین المللی بیشتری داشته باشیم. زمانی که آن سیستم وجود داشت خیلی از کشورهای همسایه نیز از داوران ما دعوت می کردند اما اکنون این اتفاق نمی افتد.

او ادامه داد: با این حال برنامه های زیادی برای توسعه و رشد داوران خودمان در عرصه داخلی و بین المللی داریم. اکنون سطح زبان بچه های ما خوب شده و خیلی راحت ارتباط می گیرند و می توانند رشد کنند. برنامه اساسی برای داوران بین المللی داریم. فیبا کمپ هایی را برگزار می کند و داوران تحت آموزش قرار می گیرند و در نظر داریم یک کمپ این چنینی برگزار کنیم تا داوران تحت پوشش قرار بگیرند. از نظر دانش داوری هیچ چیزی کم نداریم و همه به روز هستند و از همین پتانسیل باید استفاده و رشد کنیم تا در تورنمنت های مختلف و مهم پیش رو نماینده های خوبی داشته باشیم.

افزودن نظر

اخبار بسکتبال

بهنام یخچالی در جمع ملی پوشان بسکتبال

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۰۲:۰۱

بهنام یخچالی،ملی پوش بسکتبال از امروز به جمع ملی پوشان ملحق شد.
 

ساهاکیان: با اختلاف عراق را در تهران می بریم- داوودی: خوشحالم به تیم ملی برگشتم

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۰۱:۵۲

سه ملی پوش بسکتبال ایران درباره شرایط کنونی تیم ملی در انتخابی جام جهانی صحبت کردند.

حدادی: بگذارید خودمان برای خداحافظی تصمیم بگیریم

۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ۰۱:۴۰

لژیونر بسکتبال ایران گفت: فعلا در خدمت تیم ملی هستم و اگر قرار به خداحافظی باشد دوست دارم این اتفاق با شکوه بیفتد.

بسکتبال جوانان غرب آسیا؛ ایران بدون باخت قهرمان شد

۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۲۲:۳۲

تیم ملی بسکتبال جوانان کشورمان در رقابت های غرب آسیا بدون باخت عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

طباطبایی: آرامش کامل را برای تیم ملی بسکتبال فراهم می کنیم

۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۱۹:۰۸

دکتر طباطبایی با حضور در اردوی نخست تیم ملی گفت: همه شما را به خوبی می شناسم و در رقابت های مختلف بین المللی به عنوان ناظر و پزشک در کنارتان بوده ام .برنامه ما در حال حاضر همین مسابقات انتخابی...

شروع اردوی تیم ملی بسکتبال- غیبت حدادی و ساهاکیان، حضور رئیس و صمد نیکخواه

۱۳۹۶/۱۱/۲۶ ۱۲:۰۵

اردوی تیم ملی بسکتبال برای پنجره دوم انتخابی جام جهانی از امروز در سالن آزادی آغاز شد.

مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی بسکتبال شد

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۲۰:۳۲

سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد.

بسکتبال غرب آسیا؛ سومین پیروزی جوانان ایرانی، برد راحت مقابل سوریه

۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۰۰:۵۶

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در رقابت های غرب آسیا تیم سوریه را هم شکست دادند.

١۵ بسکتبالیست به اردو دعوت شدند- بازگشت کاپیتان صمد به تیم ملی

۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۲۰:۴۲

 ۱۵ بسکتبالیست به اردوی تیم ملی بسکتبال دعوت شدند که در میان آنها نام صمد نیکخواه بهرامی، آرن داوودی و سعید داورپناه نیز دیده می شود.

لیگ برتر بسکتبال؛ قهرمانی تاریخی شهرداری تبریز با شکست دادن مهرام

۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۱۸:۲۵

شاگردان مهران حاتمی  با پیروزی در بازی پنجم فینال لیگ برتر بسکتبال، جام قهرمانی را در تبریز مال خود کردند.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد