رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

ورژ آبکاریان اعلام کرد که بهترین تیم داوری فینال آخر لیگ برتر بسکتبال را قضاوت خواهد کرد. او همچنین از مهران شاهین‌طبع خواست اگر اسنادی دارد به کمیته داوران بدهد.

رئیس کمیته داوران بسکتبال: شاهین‌طبع اسنادش را رو کند- حرف‌شان ثابت نشود باید هزینه‌اش را بدهند

به گزارش هوادار، رئیس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال درباره قضاوت داوران در فینال لیگ برتر اظهار کرد: تقریبا توانستیم جوی خوب حاکم کنیم و همه به ما اعتماد کنند. ما در هر بازی از کوبل داوری جدید استفاده کردیم و تنها از آقای صالحیان دوبار استفاده کردیم. تلاش ما این بود که اجازه ندهیم حساسیت ایجاد شود و به همین دلیل از داوران جدید استفاده کردیم که عملکرد خوبی هم داشتند.

آبکاریان افزود: برای دیدار پایانی هم بهترین کوبل داوری را که در چهار مسابقه قبلی دیدیم انتخاب می کنیم تا بهترین عملکرد را برای دیدار پایانی داشته باشند. تیم داوری امشب همراه با من راهی تبریز می شود و البته یک یا دو داور به صورت آماده باش نیز همراه ما خواهند بود.

او در پاسخ به این سوال که آیا جلسه ای با مسوولان دو تیم قبل از بازی خواهند داشت؟ تصریح کرد: نه. ما هیچ صحبتی با مسوولان نداشتیم و نخواهیم داشت. برخلاف گذشته ما اصلا هیچ جلسه ای برگزار نمی کنیم. مگر تیم ها نمی دانند وظایف چیست؟ تکرار کردن یک موضوع باعث می شود اثر آن از بین برود. هرکس خلاف قوانین عمل کند بر اساس قانون عمل می کنیم و با کسی هم تعارف نداریم.

رییس کمیته داوران فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که برخی داوران برای اولین بار سوت می زدند و برخی مثل محسن روشن ضمیر نیز بعد از مدت ها قضاوت کردند، عملکرد آنها را چطور دیده؟ تصریح کرد: خوب بود. او اولین بارش بود فینال لیگ برتر را قضاوت می کرد و عملکردش قابل قبول بود. جواد مرادی، محمد دوست و محمد رجبی هم برای اولین بار فینال را قضاوت کردند و اگر شهرام کرمی در دیدار آخر دست به سوت شود بار اولش خواهد بود که فینال لیگ را قضاوت می کند.

آبکاریان در پاسخ به این سوال که صحبت های مهران شاهین طبع بعد از کسب مقام سوم لیگ را چطور ارزیابی می کند؟ بیان کرد: اولا بگویم که درباره آن دیدارها باید مسوول قبلی کمیته داوران توضیح بدهد اما فکر می کنم آقای شاهین طبع از عدم نتیجه گیری مناسب عصبانی بوده و اینطور صحبت کرده است. اگر داوران مشکلی داشتند و سندی در اختیار دارند به ما بدهند و ما نیز استقبال خواهیم کرد.

او افزود: مسوول قبلی کمیته داوران یک هفته همراه با پتروشیمی به باشگاه های آسیا رفته است. اگر او داوران را به سود تیمی می چیده چرا توسط پتروشیمی تشویق شده و به چین برای حضور در باشگاه های آسیا اعزام شده است؟ این اتفاق افتاده و نقیض حرف و عملکرد است. اگر رییس قبلی کمیته داوری چیده که به ضرر پتروشیمی بوده چرا همراه این تیم به چین هم رفته است؟

رییس کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال تاکید کرد: من به هیچ وجه قبول نمی کنم در جامعه داوری با این نفراتی که دارم کار می کنم چنین کارهایی انجام شود. شاید به شوخی و خنده چیزی بگویند که بقیه بزرگ کنند اما به طور جدی اصلا باور نمی کنم این چنین باشد و داوری بخواهد تحت تاثیر قرار بگیرد.

آبکاریان با تاکید بر این موضوع که از ارائه اسناد استقبال می کند، به ایسنا گفت: باید طوری شود که هرکس توهین کرد و تهمت زد اما نتوانست ثابت کند هزینه اش را بدهد. اگر هرکس به راحتی هر حرفی بزند، توهین بکند و بعد فردا بگوید نمی خواهم حرف بزنم و ثابت کنم نمی شود. من از ارائه مدارک استقبال می کنم و از آقای شاهین طبع می خواهم تمام مدارکی که دارد را بیاورد و اثبات کند و من به عنوان مسوول کمیته داوران قول می دهم که در صورت اثبات آن، نفرات خاطی را از جامعه بسکتبال دور می کنم ولی اگر اشتباه باشد باید هزینه بدهند.

او درباره فعالیت های مد نظرش برای داوران بیان کرد: من به تازگی دوباره این سمت را گرفته ام. در گذشته که بودم داوران لیگ برتر را از سایر لیگ ها جدا کرده بودیم که اکنون این سیستم را تغییر داده اند. اوایل فکر کردند خوب است اما در دراز مدت تاثیرات منفی اش دیده شده و داوران خوب رشدی نکرده اند. به همین دلیل نیز اکنون برای چیدن داوران دچار مشکل شده ایم.

آبکاریان افزود: این الگو را از فیبا گرفته بودیم که تغییر کرد و داوران خوب ما ضربه خورده اند. من معتقدم که ۲۰ داور خیلی خوب بهتر از ۶۰ داور متوسط است. نباید کمیت باعث افت کیفیت شود. داوران خوب را جدا کرده بودیم که سیستم را دوباره تغییر دادند و همان داوران خوب ما نیز رشد نکرده و حتی شاید افت هم کرده اند. اکنون بسکتبال ایران جایگاه بالایی در آسیا دارد و ما می توانیم تعداد داوران بین المللی بیشتری داشته باشیم. زمانی که آن سیستم وجود داشت خیلی از کشورهای همسایه نیز از داوران ما دعوت می کردند اما اکنون این اتفاق نمی افتد.

او ادامه داد: با این حال برنامه های زیادی برای توسعه و رشد داوران خودمان در عرصه داخلی و بین المللی داریم. اکنون سطح زبان بچه های ما خوب شده و خیلی راحت ارتباط می گیرند و می توانند رشد کنند. برنامه اساسی برای داوران بین المللی داریم. فیبا کمپ هایی را برگزار می کند و داوران تحت آموزش قرار می گیرند و در نظر داریم یک کمپ این چنینی برگزار کنیم تا داوران تحت پوشش قرار بگیرند. از نظر دانش داوری هیچ چیزی کم نداریم و همه به روز هستند و از همین پتانسیل باید استفاده و رشد کنیم تا در تورنمنت های مختلف و مهم پیش رو نماینده های خوبی داشته باشیم.

افزودن نظر

اخبار بسکتبال

جام ویلیام جونز ؛ یک پیروزی دیگر برای تیم ملی ب بسکتبال

۱۳۹۷/۰۴/۲۹ ۱۶:۱۵

تیم ملی ب بسکتبال ایران (تیم آبی) در رقابت های جام ویلیام جونز یک پیروزی دیگر گرفتند.

جام اطلس اسپورت - پیروزی شاگردان شاهین طبع مقابل نماینده آمریکا؛ ایران سرگروه شد

۱۳۹۷/۰۴/۲۸ ۲۰:۱۶

تیم ملی بسکتبال ایران (تیم قرمز) در ادامه رقابت های جام اطلس اسپورت موفق به شکست نماینده آمریکا شد.

جدول رده بندی ویلیام جونز - شاگردان کوهیان در رتبه سوم

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ ۱۸:۵۱

تیم ملی بسکتبال ایران ( تیم آبی) امروز در ادامه رقابت های ویلیام جونز مغلوب تیم ۳D گلوبال اسپورت کانادا شد.

جام اطلس اسپورت؛ پیروزی تیم ملی بسکتبال مقابل لهستان

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ ۱۸:۲۳

در ادماه رقابت های بسکتبال جام اطلس اسپورت، تیم ایران برابر حریف خود به پیروزی دست یافت.

تورنمنت ویلیام جونز؛ باخت تیم ملی ب بسکتبال مقابل کانادا

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ ۱۵:۴۲

تیم ملی ب بسکتبال در رقابت های ویلیام جونز نخستین شکست خود را تجربه کرد.

فیبا انتخاب کرد-حدادی در جمع برترین‌های انتخابی جام جهانی

۱۳۹۷/۰۴/۲۷ ۱۳:۵۵

سایت فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در گزارشی به برترین بازیکنان و رکوردزنان رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۹ بسکتبال پرداخت.

پیروزی تیم ملی بسکتبال در تورنمنت اطلس اسپورت

۱۳۹۷/۰۴/۲۶ ۱۵:۵۹

تیم ملی بسکتبال کشورمان در نخستین بازی خود در تورنمنت اطلس اسپورت چین مقابل نماینده استرالیا به برتری رسید.

تورنمنت ویلیام جونز؛ پیروزی تیم ملی ب بسکتبال مقابل ژاپن

۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ۱۹:۵۲

تیم ملی ب بسکتبال کشورمان در دیدار با منتخب ژاپن به برتری رسید.

اعلام آمادگی نفت آبادان برای شرکت در لیگ برتر بسکتبال

۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ۱۴:۲۱

نفت آبادان به عنوان نخستین تیم برای حضور در لیگ برتر بسکتبال اعلام آمادگی کرد.

فدراسیون بسکتبال پیگیر وضعیت داوران کنار گذاشته شده در زمان مشحون

۱۳۹۷/۰۴/۲۴ ۱۱:۲۶

فدراسیون بسکتبال قصد دارد وضعیت داورانی را که در زمان محمود مشحون کنار گذاشته بودند را بررسی کند.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد