ردپای شیخ احمد در فساد در انتخابات اخیر AFC

براساس گزارش یک نشریه آمریکایی، در انتخابات اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا تخلفاتی صورت گرفته است.

ردپای شیخ احمد در فساد در انتخابات اخیر AFC

به گزارش هوادار و به نقل از روزنامه «نیویورک تایمز»، این رسانه در این مورد نوشت: در انتخابات هفته گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا بود که با اکثریت آرای اعضای این کنفدراسیون، محفوظ اختر کایرون از بنگلادش به عنوان عضو زن AFC برای عضویت در شورای فیفا انتخاب شد، اما مریم محمد از مالدیو با بیش از یک دهه فعالیت در فوتبال زنان معتقد است در انتخابات اخیر AFC تخلف صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، مریم محمد معتقد است شیح احمد الفهد آل صباح از کایرون در این انتخابات حمایت کرده و رأی دهندگان را برای رأی دادن به این کاندیدای بنگلادشی تشویق کرده است. مریم محمد در این زمینه شکایتی از هیئت نظارت بر انتخابت AFC و تعدادی از اعضای این کنفدراسیون تنظیم و به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) ارسال کرده است.

طبق گزارش «نیویورک تایمز»، پیش از شروع انتخابات، تعدادی از رأی دهندگان در سوئیت مجلل شیخ احمد واقع در هتل حیات که نزدیک مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در شهر کوالالامپور است، دور هم جمع شده اند و در همان جا تصمیم گیری برای رأی دادن به گزینه های مدنظر صورت گرفته است.

مریم محمد به «نیویورک تایمز» گفته است شیخ احمد به وی گفته که از انتخابات کنار بکشد، چون او تصمیم گرفته است به کایرون رأی بدهد. طبق ادعای مریم محمد اگر او از کاندیداتوری اش کنار می کشید، شیخ احمد وی را در پستی دیگر در فیفا یا AFC قرار می داد و اگر این کار را نمی کرد دوران حرفه ای اش تمام می شد و حتی کشور او یعنی مالدیو ممکن بود متضرر شود.

سخنگوی شیخ احمد در شورای المپیک آسیا پاسخی به این ادعا نداد و ترجیح داده است در این خصوص سکوت کند. در انتخابات اخیر در واقع از پیش تعیین شده است که چه مسئولی نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در فیفا باشد. در همین انتخابات هم شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه برای یک دوره چهار ساله دیگر در ریاست AFC ابقا شد، اما رقبای وی پیش از انتخابات از کاندیداتوری خود انصراف داده بودند.

براساس اظهارات چند عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا، یک شب پیش از انتخابات AFC که در تاریخ ۶ آوریل (۱۷ فروردین) برگزار شد، آنها لیستی متشکل از ۱۶ کاندیدا که توسط شیخ احمد تهیه شده بود، دریافت کرده اند. در نهایت هم تمامی این ۱۶ کاندیدا در انتخابات به پیروزی رسیدند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که این انتخابات تحت نظارت یک نهاد مستقل و با توجه به دستورالعمل های موجود برای اطمینان از انتخابات عادلانه، صادقانه و معتبر برگزار شده است.

در حدود یک سال پیش بود که ریچارد لای، رئیس اتحادیه فوتبال گوام و عضو پیشین کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به دلیل فساد مالی و عضو کمیته حسابرسی و انطباق فیفا به مدت ۹۰ روز از هر گونه فعالیت مرتبط با فوتبال محروم شد. لای به جرم خود مبنی بر دریافت یک میلیون دلار رشوه از کاندیدای مردودشده فیفا یعنی محمد بن همام و عضو اتحادیه فوتبال کویت و شورای المپیک آسیا یعنی شیخ احمد اعتراف کرده است.

شیخ احمد هم در پی این اتهام از عضویت در شورای فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) استعفا کرد تا از خود برابر این اتهام دفاع کند. او که رئیس شورای المپیک آسیاست و از سال ۱۹۹۲ هم عضو کمیته بین المللی المپیک (IOC) است، همچنین در سال ۲۰۱۳ کمک شایانی به توماس باخ آلمانی برای پیروزی در انتخابات ریاست نهاد IOC کرد.

شیخ احمد الفهد آل صباح همچنین در ماه نوامبر سال گذشته به صورت موقت از سمت خود در کمیته بین المللی المپیک و ریاست کمیسیون همبستگی المپیک کناره گیری کرد تا خود را از اتهاماتی که به وی و چهار نفر دیگر در زمینه به خلق ویدئوهایی جعلی وارد شده است، تبرئه کند. اشتفان گرودکی، دادستان ژنو متهمان این پرونده را به خلق ویدئوهایی جعلی برای توطئه علیه دو مقام دولتی کویت - نخست وزیر وقت کویت و سخنگویش که مربوط به سال ۲۰۱۲ می شود - متهم کرده بود. شیخ احمد مدعی شده که این دو مقام پیشین دولتی کویت، دست به پولشویی زده اند، از بودجه عمومی سوء استفاده کرده اند و در تلاش برای سرنگونی دولت بوده اند و گفته بود شواهدش بر اساس اسناد کامپیوتری و فیلم های ضبط شده است.

طبق ادعای این نشریه آمریکایی، شیخ احمد همچنین در انتخابات اخیر AFC از کاندیدای قطری حمایت کرد و با لابی که داشت، موفق شد برای آنها دو کرسی در نایب رئیسی کنفدراسیون فوتبال آسیا و شورای فیفا بگیرد. مریم محمد مدعی شده که در گردهمایی برخی از اعضای AFC در سوئیت مجلل شیخ احمد، شیخ حمد بن خلیفه بن احمد آل ثانی رئیس فدراسیون فوتبال قطر نیز حضور داشته است.

وحید کاردانی (عضو ایرانی الاصل AFC) که رئیس روابط بین الملل کنفدراسیون فوتبال آسیاست و از همان اوایل دوران حرفه ای خود با شیخ احمد کار کرده است، نسبت به این ادعاها واکنشی نشان نداده و مسئولان قطری نیز از اظهارنظر در این خصوص طفره رفته اند.

افزودن نظر

اخبار فوتبال جهان

آلبا ۲ هفته خانه نشین شد

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۴:۳۳

هوادار گزارش می دهد، مدافع اسپانیایی بارسلونا به خاطر مصدومیت ۲ هفته خانشین شد.

کونته:شاگردانم کمتر از حد خود نشان دادند

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۲:۵۴

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم فوتبال اینترمیلان معتقد است بازیکنانش کمتر از توانایی‌های خود بازی کردند.

عبدالغنی هم بعد از جدایی برانکو از الاهلی رفتنی شد

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۲:۴۲

هوادار گزارش می دهد، مدافع ۴۱ ساله الاهلی و سابق تیم ملی عربستان از این تیم رفتنی شد.

کلوپ: ناپولی می‌تواند قهرمان اروپا شود

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۱:۳۲

هوادار گزارش می دهد، سرمربی آلمانی تیم فوتبال لیورپول می‌گوید ناپولی قادر به کسب مقام نخست اروپاست.

آنجلوتی: پتانسیل ناپولی زیاد است/بازیکنان به قدرت خود ایمان بیاورند!

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۱:۳۰

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم ناپولی از شاگردانش بعد از پیروزی مقابل قهرمان اروپا تعریف کرد.

سرمربی اسپورتینگ گزینه جدید الاهلی برای جانشینی برانکو

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۱:۲۸

هوادار گزارش می دهد، سرمربی اسپورتینگ پرتغال یکی از گزینه‌های هدایت الاهلی عربستان شد.

گریزمان: هنوز به بازی بارسلونا عادت نکرده‌ام

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۱:۲۶

هوادار گزارش می دهد، مهاجم فرانسوی بارسلونا می‌گوید مقابل بورسیادورتموند خوب ظاهر نشد که این مساله علت داشت.
 

ترشتگن: حس کردم که پنالتی را از رویس می‌گیرم!

۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۰:۴۶

هوادار گزارش می دهد، گلر بارسلونا که شب گذشته در دیدار ابتدایی لیگ قهرمانان اروپا خوش درخشید اظهار داشت:حس کردم که پنالتی را از رویس می‌گیرم!

آنچلوتی:مقابل لیورپول سبک بازی خود را عوض نمی‌کنیم

۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ۱۲:۳۲

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم فوتبال ناپولی قصد ندارد به خاطر رویارویی با قهرمان اروپا تغییر در ساختار بازی تیمش ایجاد کند.

فیرمینو به رکورد ۲۰۰ بازی برای لیورپول می رسد

۱۳۹۸/۰۶/۲۶ ۱۲:۲۷

هوادار گزارش می دهد، ستاره برزیلی لیورپول در صورت حضور مقابل ناپولی صاحب رکوردی جدید می‌شود.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد