ریشه‌های اختلاف دیرینه رسول خادم و علیرضا دبیر

اهالی کشتی می‌دانند رسول خادم و علیرضا دبیر دل خوشی از هم ندارند، اما خیلی‌ها نمی‌دانند این اختلاف از کجا آغاز شده است.

 ریشه‌های اختلاف دیرینه رسول خادم و علیرضا دبیر

به گزارش هوادار، ریشه خیلی از کدورت های دیرینه در ورزش را می توان در «رقابت» و همچنین عنصری به اسم «زمان» جستجو کرد، یک احساس بد که شاید حتی بعد از پایان دوره قهرمانی هم برای همیشه در افراد و روابط فی مابین بماند، چیزی که در تاریخ کشتی مان مثال های زیادی از آن داریم. رقبای مدعی در یک وزن که سال ها و در یک مقطع زمانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی با هم رقابت داشتند، اما ماجرای کدورت دو بزرگ کشتی چیزی فراتر از رقابت و زمان است.

با این حال شاید به دلیل بازگشت های رسول خادم به دنیای قهرمانی، عنصر زمان را تا حدودی در ریشه یابی اختلاف دبیر و خادم موثر دانست اما هیچ گاه رقابتی بین آنها وجود نداشت چراکه ورود علیرضا دبیر به تیم ملی کشتی آزاد در وزن ۵۸ کیلوگرم بود در حالی که رسول خادم در سال های پایانی قهرمانی اش در اوزان سنگین کشتی می گرفت. پس دلیل اختلاف این دو چیست؟

از انتخابی پرحاشیه تا دوتکه شدن تیم ٩٨

برای ریشه یابی این موضوع باید به سال ۱۹۹۸ بازگردیم، زمانی که علیرضا دبیر بعد از قهرمانی در مسابقات جوانان جهان در هلسینکی فنلاند، برای رسیدن به دوبنده تیم ملی بزرگسالان، قهرمانی را مقابل خود می دید که سال گذشته یکی از بهترین های تیم ملی ایران در مسابقات جهانی ۱۹۹۷ کراسنویارسک بود؛ محمد طلایی.

طلایی و دبیر هر دو در ۵۸ کیلوگرم کشتی می گرفتند و هر دو نیز در لیگ، تیم راه آهن را همراهی می کردند، هر زمان که محمد طلایی به عنوان صاحب وزن قصد کشتی گرفتن نداشت، محسن کاوه از علیرضا دبیر استفاده می کرد.

در آن سال مسئولیت کشتی را محمدرضا طالقانی برعهده داشت و امیررضا خادم سرمربی تیم ملی بود. از بین مدال آوران مسابقات جهانی سال گذشته، علیرضا حیدری و عباس حاج کناری در مسابقات ۲۲ بهمن کشتی نگرفتند اما کادرفنی از طلایی خواست که در این میدان روی تشک برود. او در حالیکه صاحب وزن ۵٨ کیلوگرم محسوب می شد با نتیجه ۶-۵ به علیرضا دبیر باخت و همین برد کافی بود که کادرفنی علیرضا دبیر را به جام جهانی آمریکا ببرد. دبیر همه کشتی هایش در جام جهانی آمریکا را برد و ستاره مسابقات شد. بعد از آن کادرفنی تیم ملی این کشتی گیر را روانه مسابقات دانشجویان جهان کرد، در حالی که این مسابقه فاصله بسیار کمی تا مسابقه انتخابی بعدی دبیر و طلایی داشت. کشتی گیر جوان در دانشجویان جهان هم مدال طلا گرفت و چند روز بعد از آن در سالن هفت تیر رودرروی طلایی قرار گرفت.

دبیر که در چندین مسابقه پیاپی و در فاصله ای کم، سر وزن قانونی کشتی گرفته و وزن کم کرده بود، در بازگشت از دانشجویان جهان، در حین تمرین سرش شکافت و ۷ بخیه خورد، اما فدراسیون اعلام کرد باید حتما در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کند و او با همین وضعیت بار دیگر روی تشک رفت و دو بر یک پیروز شد.

یکی از حاضران در سالن مسابقه، رسول خادم بود، کسی که سال ها با محمد طلایی رفاقت داشت و طبیعتا در این جدال می خواست رفیق دیرینه و هم اتاقی همیشگی اش برنده باشد. تقی اکبرنژاد، محمد طلایی را کُچ می کرد و ماجرا از همین جا شروع شد، از جایی که اطرافیان دبیر می گویند همه دستورات فنی نبرد طلایی با دبیر با تلفن همراه به کٌچ طلایی منتقل می شد و در آن سوی خط کسی نبود جز رسول خادم.

گفته می شود در آن سال تیم ملی، دو گروه شده بود، چیزهایی که البته در روز پایانی مسابقات جهانی ۹۸ هم علنی شد و کدورت از همان تماس ها و مصاحبه های بعدی شکل گرفت.

نقش آفرینی تمرینات سالن صنایع دفاع و امجدیه در پرونده کدورت؛ کار به شورای شهر هم کشید

کشتی بعدی علیرضا دبیر و محمد طلایی، بعد از جهانی ١٩٩٨ در تنکابن بود، جایی که باز هم اطرافیان دبیر معتقدند رسول خادم بعد از تمریناتی که با طلایی در سالن صنایع دفاع داشت، درحین کشتی نیز از طریق تلفن همراه، کشتی را کُچ می کرد.

گفته می شود در سال ۲۰۰۲ هم اختلافاتی در تیم پیش آمد و باز هم نام این دو مطرح بود، ریشه اختلاف هم تمریناتی بود که در امجدیه برگزار می شد و بار دیگر تیم دوتکه شد، آن هم در مقطعی که رسول و امیر رضا خادم برای آخرین بار به صورت همزمان با هم در کشتی مسئولیت داشتند.

رسول خادم در سال ۱۹۹۶ یعنی ۲۸ سال بعد از طلای عبدالله موحد، برای کشتی ایران مدال طلا گرفته بود، ۴ سال بعد از او، علیرضا دبیر در سیدنی کشتی ایران را صاحب پنجمین مدال طلای المپیکش کرد اما اختلافات آنها علاوه بر کشتی، به سیاست هم رسید، درست در انتخابات شورای شهر.

زمانی که سه لیست خود را مهیای شرکت در انتخابات می کردند: احمدی نژادی ها با رایحه خوش خدمت، اصلاح طلب ها و اصولگرایان - اصلاح طلبان با چمران و قالیباف. دبیر قرار بود در لیست سوم باشد اما افراد سیاسی به گوش دبیر رساندند که رسول خادم باعث شد او در لیست اصولگرایان قرار نگیرد و وی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرد و رای هم آورد.

زمانی که رسول خادم به همراه قالیباف برای شهردار شدن کاندیدا شده بود، با رای علیرضا دبیر، در حالی که گفته می شود برخی از دوستان خادم انتظار داشتند رای یک گوش شکسته به گوش شکسته دیگر باشد و البته در این رابطه احمدی نژاد نیز جلسه ای با دبیر داشت، اما رای قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی در سبد قهرمان المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا نرفت و قالیباف شهردار تهران شد.

تلاشِ مرد شماره یک سیدنی برای رسیدن به صندلی ستاره آتلانتا

اختلافی که از کشتی آغاز و در مسیر خود وارد حوزه سیاست شد بار دیگر به کشتی ختم شده است. امروز دبیر برای جانشینی خادم وارد انتخابات شده است، درحالیکه اعتقاد عده ای بر این است که همچنان رئیس مستعفی در انتخاب رئیس بعدی فدراسیون کشتی نقش دارد.

نکته ای که باید حتما مد نظر داشت، این است که آنها گرچه در این سال ها با هم دچار اختلاف بوده و به تعبیری هنوز کدورت های زیادی از هم دارند اما دعوای آنها هیچ وقت از قاعده خارج نشد و به بی احترامی نرسید.

بازیِ بین آنها همچنان ادامه خواهد داشت، اما دبیر که منتقد جدی فدراسیون خادم بود هیچ وقت علیه مدیریتش مصاحبه نکرد، در عین حال نیز رسول خادم در حالیکه می دانست دبیر یکی از مخالفان فدراسیونش هست، علیه او صحبتی مطرح نکرد.

آنها علاوه بر اینکه خوب کشتی را می شناسند، قاعده بازی را هم خوب بلدند. از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۹ کدورت آنها همچنان پابرجاست اما آنها مصاحبه ای علیه یکدیگر نداشته اند.

امروز انتخابات فدراسیون کشتی میدان رقابتی دیگری پیش روی خادم و دبیر است. امیر برادر بزرگتر رسول یکی از جدی ترین کاندیداهای ریاست فدراسیون است و دبیر هم از مدت ها قبل به صراحت از حضورش در انتخابات صحبت کرده و باید دید برنده این دوئل چه کسی خواهد بود.

افزودن نظر

اخبار کشتی

علیرضا حیدری از انتخابات فدراسیون کشتی کنار کشید

۳۲۶۱/۱۰/۳۰ ۱۹:۲۷

علیرضا حیدری نفر سوم کشتی آزاد المپیک از کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون کشتی انصراف داد.

مراسم تشییع پیکر استاد کهندل برگزار شد - مراسم ترحیم روز سه شنبه و در مسجد جامع شهرک غرب

۲۶۴۰/۰۸/۱۰ ۱۰:۳۰

صبح امروز و از محل فدراسیون کشتی مراسم تشییع پیکر استاد حشمت اله کهندل برگزار شد.

جردن باروز: می خواهم شانسم را در MMA امتحان کنم

۲۶۴۰/۰۸/۰۳ ۰۹:۱۴

جردن باروز کشتی گیر آمریکایی و قهرمان المپیک و جهان گفت قصد دارد که یک بار شانس خود را در هنرهای رزمی MMA امتحان کند.
 

جام تورلیخانوف قزاقستان؛ لیست فرنگی کاران اعزامی اعلام شد

۲۶۴۰/۰۷/۳۰ ۰۹:۲۴

تیم منتخب کشتی فرنگی کشورمان در راستای برنامه های آماده سازی خود برای شرکت در رقابت های جهانی قزاقستان و گزینشی المپیک، روزهای ۴ و ۵ خردادماه در رقابت های بین المللی جام تورلیخانوف قزاقستان شرکت...

المپیک ۲۰۲۰ توکیو؛ مسابقات گزینشی برای کسب سهمیه اعلام شد

۲۰۱۹/۰۵/۱۲ ۱۱:۳۷

کشتی گیران دنیا در اولین گام در شهر نورسلطان قزاقستان سهمیه حضور در رقابت های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب می کنند.
 

کشتی جام تورلیخانوف؛ روس ها با نفرات مطرح خود می آیند

۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۱۰:۵۱

ترکیب تیم روسیه برای حضور در رقابت های بین المللی جام تورلیخانوف قزاقستان مشخص شد.

توکلیان: به مسابقات قهرمانی آسیا به چشم تورنمنت تدارکاتی نگاه می‌کنیم

۱۳۹۸/۰۲/۲۹ ۱۱:۵۷

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: اولویت اصلی ما رقابت‌های جهانی است و به نوعی مسابقات قهرمانی آسیا را به چشم تورنمنت خواهیم دید.
 

داورزنی: منتظر تاییدصلاحیت نامزدهای فدراسیون کشتی هستیم

۱۳۹۸/۰۲/۲۸ ۲۰:۰۶

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: منتظر تایید صلاحیت های نامزدهای فدراسیون کشتی هستیم

مراسم تشییع پیکر استاد حشمت اله کهندل فردا از محل فدراسیون کشتی

۱۳۹۸/۰۲/۲۸ ۱۴:۴۸

مراسم تشییع پیکر استاد حشمت الله کهندل سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی، از مربیان سازنده کشتی تهران و عضو اسبق تیم ملی صبح فردا از محل فدراسیون کشتی برگزار می شود.
 

نعمتی: نامه‌ای از لالوویچ ندیدم- انتخابات بعد از ماه رمضان برگزار می‌شود

۱۳۹۸/۰۲/۲۸ ۱۴:۱۶

سرپرست فدراسیون کشتی گفت: انتخابات فدراسیون بعد از ماه رمضان برگزار می‌شود، من اصلا دنبال ماندن در فدراسیون نبودم و نخواهم بود.
 

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد