ریشه‌های اختلاف دیرینه رسول خادم و علیرضا دبیر

اهالی کشتی می‌دانند رسول خادم و علیرضا دبیر دل خوشی از هم ندارند، اما خیلی‌ها نمی‌دانند این اختلاف از کجا آغاز شده است.

 ریشه‌های اختلاف دیرینه رسول خادم و علیرضا دبیر

به گزارش هوادار، ریشه خیلی از کدورت های دیرینه در ورزش را می توان در «رقابت» و همچنین عنصری به اسم «زمان» جستجو کرد، یک احساس بد که شاید حتی بعد از پایان دوره قهرمانی هم برای همیشه در افراد و روابط فی مابین بماند، چیزی که در تاریخ کشتی مان مثال های زیادی از آن داریم. رقبای مدعی در یک وزن که سال ها و در یک مقطع زمانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی با هم رقابت داشتند، اما ماجرای کدورت دو بزرگ کشتی چیزی فراتر از رقابت و زمان است.

با این حال شاید به دلیل بازگشت های رسول خادم به دنیای قهرمانی، عنصر زمان را تا حدودی در ریشه یابی اختلاف دبیر و خادم موثر دانست اما هیچ گاه رقابتی بین آنها وجود نداشت چراکه ورود علیرضا دبیر به تیم ملی کشتی آزاد در وزن ۵۸ کیلوگرم بود در حالی که رسول خادم در سال های پایانی قهرمانی اش در اوزان سنگین کشتی می گرفت. پس دلیل اختلاف این دو چیست؟

از انتخابی پرحاشیه تا دوتکه شدن تیم ٩٨

برای ریشه یابی این موضوع باید به سال ۱۹۹۸ بازگردیم، زمانی که علیرضا دبیر بعد از قهرمانی در مسابقات جوانان جهان در هلسینکی فنلاند، برای رسیدن به دوبنده تیم ملی بزرگسالان، قهرمانی را مقابل خود می دید که سال گذشته یکی از بهترین های تیم ملی ایران در مسابقات جهانی ۱۹۹۷ کراسنویارسک بود؛ محمد طلایی.

طلایی و دبیر هر دو در ۵۸ کیلوگرم کشتی می گرفتند و هر دو نیز در لیگ، تیم راه آهن را همراهی می کردند، هر زمان که محمد طلایی به عنوان صاحب وزن قصد کشتی گرفتن نداشت، محسن کاوه از علیرضا دبیر استفاده می کرد.

در آن سال مسئولیت کشتی را محمدرضا طالقانی برعهده داشت و امیررضا خادم سرمربی تیم ملی بود. از بین مدال آوران مسابقات جهانی سال گذشته، علیرضا حیدری و عباس حاج کناری در مسابقات ۲۲ بهمن کشتی نگرفتند اما کادرفنی از طلایی خواست که در این میدان روی تشک برود. او در حالیکه صاحب وزن ۵٨ کیلوگرم محسوب می شد با نتیجه ۶-۵ به علیرضا دبیر باخت و همین برد کافی بود که کادرفنی علیرضا دبیر را به جام جهانی آمریکا ببرد. دبیر همه کشتی هایش در جام جهانی آمریکا را برد و ستاره مسابقات شد. بعد از آن کادرفنی تیم ملی این کشتی گیر را روانه مسابقات دانشجویان جهان کرد، در حالی که این مسابقه فاصله بسیار کمی تا مسابقه انتخابی بعدی دبیر و طلایی داشت. کشتی گیر جوان در دانشجویان جهان هم مدال طلا گرفت و چند روز بعد از آن در سالن هفت تیر رودرروی طلایی قرار گرفت.

دبیر که در چندین مسابقه پیاپی و در فاصله ای کم، سر وزن قانونی کشتی گرفته و وزن کم کرده بود، در بازگشت از دانشجویان جهان، در حین تمرین سرش شکافت و ۷ بخیه خورد، اما فدراسیون اعلام کرد باید حتما در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کند و او با همین وضعیت بار دیگر روی تشک رفت و دو بر یک پیروز شد.

یکی از حاضران در سالن مسابقه، رسول خادم بود، کسی که سال ها با محمد طلایی رفاقت داشت و طبیعتا در این جدال می خواست رفیق دیرینه و هم اتاقی همیشگی اش برنده باشد. تقی اکبرنژاد، محمد طلایی را کُچ می کرد و ماجرا از همین جا شروع شد، از جایی که اطرافیان دبیر می گویند همه دستورات فنی نبرد طلایی با دبیر با تلفن همراه به کٌچ طلایی منتقل می شد و در آن سوی خط کسی نبود جز رسول خادم.

گفته می شود در آن سال تیم ملی، دو گروه شده بود، چیزهایی که البته در روز پایانی مسابقات جهانی ۹۸ هم علنی شد و کدورت از همان تماس ها و مصاحبه های بعدی شکل گرفت.

نقش آفرینی تمرینات سالن صنایع دفاع و امجدیه در پرونده کدورت؛ کار به شورای شهر هم کشید

کشتی بعدی علیرضا دبیر و محمد طلایی، بعد از جهانی ١٩٩٨ در تنکابن بود، جایی که باز هم اطرافیان دبیر معتقدند رسول خادم بعد از تمریناتی که با طلایی در سالن صنایع دفاع داشت، درحین کشتی نیز از طریق تلفن همراه، کشتی را کُچ می کرد.

گفته می شود در سال ۲۰۰۲ هم اختلافاتی در تیم پیش آمد و باز هم نام این دو مطرح بود، ریشه اختلاف هم تمریناتی بود که در امجدیه برگزار می شد و بار دیگر تیم دوتکه شد، آن هم در مقطعی که رسول و امیر رضا خادم برای آخرین بار به صورت همزمان با هم در کشتی مسئولیت داشتند.

رسول خادم در سال ۱۹۹۶ یعنی ۲۸ سال بعد از طلای عبدالله موحد، برای کشتی ایران مدال طلا گرفته بود، ۴ سال بعد از او، علیرضا دبیر در سیدنی کشتی ایران را صاحب پنجمین مدال طلای المپیکش کرد اما اختلافات آنها علاوه بر کشتی، به سیاست هم رسید، درست در انتخابات شورای شهر.

زمانی که سه لیست خود را مهیای شرکت در انتخابات می کردند: احمدی نژادی ها با رایحه خوش خدمت، اصلاح طلب ها و اصولگرایان - اصلاح طلبان با چمران و قالیباف. دبیر قرار بود در لیست سوم باشد اما افراد سیاسی به گوش دبیر رساندند که رسول خادم باعث شد او در لیست اصولگرایان قرار نگیرد و وی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرد و رای هم آورد.

زمانی که رسول خادم به همراه قالیباف برای شهردار شدن کاندیدا شده بود، با رای علیرضا دبیر، در حالی که گفته می شود برخی از دوستان خادم انتظار داشتند رای یک گوش شکسته به گوش شکسته دیگر باشد و البته در این رابطه احمدی نژاد نیز جلسه ای با دبیر داشت، اما رای قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی در سبد قهرمان المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا نرفت و قالیباف شهردار تهران شد.

تلاشِ مرد شماره یک سیدنی برای رسیدن به صندلی ستاره آتلانتا

اختلافی که از کشتی آغاز و در مسیر خود وارد حوزه سیاست شد بار دیگر به کشتی ختم شده است. امروز دبیر برای جانشینی خادم وارد انتخابات شده است، درحالیکه اعتقاد عده ای بر این است که همچنان رئیس مستعفی در انتخاب رئیس بعدی فدراسیون کشتی نقش دارد.

نکته ای که باید حتما مد نظر داشت، این است که آنها گرچه در این سال ها با هم دچار اختلاف بوده و به تعبیری هنوز کدورت های زیادی از هم دارند اما دعوای آنها هیچ وقت از قاعده خارج نشد و به بی احترامی نرسید.

بازیِ بین آنها همچنان ادامه خواهد داشت، اما دبیر که منتقد جدی فدراسیون خادم بود هیچ وقت علیه مدیریتش مصاحبه نکرد، در عین حال نیز رسول خادم در حالیکه می دانست دبیر یکی از مخالفان فدراسیونش هست، علیه او صحبتی مطرح نکرد.

آنها علاوه بر اینکه خوب کشتی را می شناسند، قاعده بازی را هم خوب بلدند. از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۹ کدورت آنها همچنان پابرجاست اما آنها مصاحبه ای علیه یکدیگر نداشته اند.

امروز انتخابات فدراسیون کشتی میدان رقابتی دیگری پیش روی خادم و دبیر است. امیر برادر بزرگتر رسول یکی از جدی ترین کاندیداهای ریاست فدراسیون است و دبیر هم از مدت ها قبل به صراحت از حضورش در انتخابات صحبت کرده و باید دید برنده این دوئل چه کسی خواهد بود.

افزودن نظر

اخبار کشتی

بازدید معاون قهرمانی وزارت ورزش از خانه کشتی

۱۳۹۹/۰۳/۰۶ ۱۴:۵۶

هوادار گزارش می دهد، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در محل فدراسیون کشتی حضور یافت.

ارجاع پیشنهادات کشتی ایران به کمیسیون اتحادیه جهانی

۱۳۹۹/۰۳/۰۶ ۰۷:۴۳

هوادار گزارش می دهد، اتحادیه جهانی کشتی از فدراسیون کشتی به جهت ارسال پروتکل شروع مجدد فعالیت های ورزشی مرتبط با کشتی تشکر کرد.

جلسه کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد/بررسی راههای مبارزه با کرونا با حضور ایران

۱۳۹۹/۰۳/۰۳ ۰۸:۵۷

هوادار گزارش می دهد، با حضور نماینده ایران جلسه کمیسیون‌های علمی و پزشکی اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد.

ابراز امیدواری اتحادیه جهانی کشتی برای کم کردن جریمه دوپینگ در ایران

۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ۱۱:۲۵

هوادار گزارش می دهد، جلسه رئیس کمیته پزشکی فدراسیون کشتی با مسئولان مبارزه با دوپینگ اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد.

اشکانی: دست مربیان در چرخه انتخابی بسته نیست/ اختلافات باید پشت درهای بسته حل شود

۱۳۹۹/۰۲/۳۱ ۰۸:۳۷

هوادار گزارش می دهد، پیشکسوت کشتی گفت: در چرخه انتخابی دست سرمربی بسته نمی‌شود و خیلی راحت می‌تواند کشتی‌گیر مورد علاقه‌اش را از دل چرخه در بیاورد.

سلطانی فر: امیدوارم داستان مدال آوری ما از ۴ رشته خارج شود/ یزدانی با پدرش پیش من آمدند

۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۴:۱۴

هوادار گزارش می دهد، وزیر ورزش و جوانان گفت: امیدوارم با مدال آوری کاراته و شمشیربازی داستان مدال آوری را که محدود به ۴ رشته بود، افزایش دهیم.

رونمایی از وصیت نامه تختی در موزه ورزش

۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۱۱:۵۳

هوادار گزارش می دهد، وصیت نامه جهان پهلوان تختی در موزه ملی ورزش رونمایی شد.

کاوه: درباره تغییر سرمربی کشتی صحبت نمی‌کنم/ خادم گزینه مدنظر خودش را انتخاب می کرد

۱۳۹۹/۰۲/۲۹ ۰۸:۰۶

هوادار گزارش می دهد، مدیر تیم ملی کشتی آزاد گفت: من با غلامرضا محمدی بر سر چرخه انتخابی صحبت کردم و یک سری نقطه‌ نظرات داشتند و ارائه دادند.

چرخه انتخابی تیم های ملی کشتی به تصویب رسید

۱۳۹۹/۰۲/۲۸ ۱۲:۳۸

هوادار گزارش می دهد، چرخه انتخابی تیم های ملی کشتی برای اجرا در سال فنی جاری، با رأی قاطع روسای هیأت های کشتی استان های سراسر کشور به تصویب رسید.

لوگوی رسمی فدراسیون کشتی تغییر کرد

۱۳۹۹/۰۲/۲۸ ۱۱:۴۹

هوادار گزارش می دهد، طرح لوگوی رسمی فدراسیون کشتی با تصویب رؤسای هیأت‌های استانی سراسر کشور تغییر کرد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد