شکوری: مشکل پرداخت طلب ویلموتس با کمک مردم و رسانه‌ها حل می‌شود/ VAR به شروع لیگ نوزدهم نمی‌رسد

هوادار گزارش می دهد، ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال اعلام کرد، سیستم کمک داور ویدئویی قطعاً به هفته‌های ابتدایی نوزدهمین دوره لیگ برتر نخواهد رسید.

شکوری: مشکل پرداخت طلب ویلموتس با کمک مردم و رسانه‌ها حل می‌شود/ VAR به شروع لیگ نوزدهم نمی‌رسد

به گزارش تسنیم، ابراهیم شکوری در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی کمک داور ویدئویی (VAR) درباره روندی که در این مدت برای اجرای سیستم یادشده طی شده است، گفت: کلاس VAR و استفاده از آن یک پروسه بلندمدت است و طبق گفته سوبخیدین، مدرس بین‌المللی فیفا یک پروسه زمان‌بر است و با طی فرایندی اتفاق می‌افتد. ما در ورکشاپ قطر حضور پیدا کردیم و کلاس دوم هم در حال برگزاری است و ۲۴ داور منتخب ما در این کلاس‌ها حضور دارند. یکی از الزامات AFC این است که داورانی که می‌خواهند در جام جهانی، جام ملت‌ها و لیگ قهرمانان و مسابقات بین‌المللی قضاوت کنند حتماً باید در این کلاس‌ها حضور یافته و تأییدیه VAR را داشته باشند تا بتوانند قضاوت کنند. استفاده از سیستم VAR منوط به طی کردن مراحل موردنظر AFC و فیفاست و با برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و تأکیدی که آقای تاج  دارد ما تأییدیه فیفا و AFC را می‌گیریم. 

وی در پاسخ به این پرسش که مسئول سیستم VAR در ایران چه کسی است، بیان کرد: ما یک چارتی را به فیفا اعلام کردیم و من به‌عنوان مدیر پروژه هستم و دوستان دیگر هم هستند که معرفی شدند. در این رابطه آقایان فتاحی و مسعود مرادی و البته مسئول مالی و بازاریابی و انفورماتیک هم معرفی شدند. با توجه به تغییراتی که در کمیته داوران صورت گرفته است ما باید بعضی از افراد را تغییر دهیم. هدف‌مان این است که اشتباهات داوری را به حداقل برسانیم. داوران ما سطح‌شان بسیار بالاست. در سال ۱۹۹۴ آقای فنایی و در سال ۲۰۱۸ آقای فغانی به نمایندگی از داوران ما در جام جهانی حضور داشتند و این موضوع نشان از سطح بالای داوری ما دارد که توانستیم دیدارهای فینال و رده‌بندی جام جهانی و فینال المپیک را قضاوت کنیم، ولی با همه‌ی این مسائل باید بگویم که VAR نمی‌تواند اشتباهات را به صفر برساند.

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که «سیستم VAR به لیگ نوزدهم می‌رسد؟»، تصریح کرد: همان‌طور که گفتم استفاده از این سیستم منوط به تأیید فیفاست و  یک پروسه زمان‌بر است. قطعاً به شروع فصل نمی‌رسد و حداقل شش ماه زمان می‌برد و مراحل آن باید طی شود. در بهترین حالت ما در هفته ششم یا از نیم‌فصل می‌توانیم از VAR استفاده کنیم. بحث سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مطرح است و داوران هم باید این مراحل را طی کنند تا مجوز  فیفا را بگیریم. امیدوارم این پروسه به بهترین شکل و با برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و هیئت رئیسه و آقای تاج در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسد. 

شکوری با بیان اینکه ما باید زیرساخت‌های استفاده از سیستم VAR را در ورزشگاه‌های‌مان مهیا کنیم، گفت: ما باید ورزشگاه‌ها را در این زمانی که داریم مجهز کنیم تا بتوانیم از VAR استفاده کنیم. ما زمان داریم که ورزشگاه‌ها را تجهیز کنیم. اولین قدم این است که گیت‌های ورودی نصب شود، صندلی‌ها شماره‌گذاری و دوربین‌ها نصب شود و بلیت‌فروشی الکترونیکی صورت بگیرد. حفظ جان و مال مردم اولویت فدراسیون فوتبال است. فکر می‌کنم یک طرفدار باید بتواند از خانه بلیتش را تهیه کند و برود در ورزشگاه فوتبال را ببیند. من مطمئنم که خواسته همه‌ی مردم است که این اتفاق بیفتد و این حداقل استاندارد است.  ما آماده شروع لیگ هستیم و منتظر اعلام باشگاه‌ها که ورزشگاه‌ها را معرفی کنند و اگر نتوانند ورزشگاه را آماده کنند باید  یک شهر و ورزشگاه دیگر را معرفی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که «هزینه استفاده و راه‌اندازی سیستم VAR چقدر است؟»، خاطرنشان کرد:  هزینه‌ها مشخص است، البته بستگی به این موضوع دارد که ما بتوانیم این سیستم را بومی‌سازی کنیم یا نه. هزینه ما از ۵۰ هزار دلار برای استفاده از سیستم داخلی هست تا ۳۰۰ هزار دلار برای سیستم بین‌المللی که به ما اعلام کردند. ما مطمئناً دنبال این هستیم که این سیستم را بومی‌سازی کنیم. برای بومی‌سازی سیستم یک شرکت ایرانی است که  این کلاس را هم برگزار کرده و کاملاً ایرانی است. در این کلاس مشخص می‌شود که بومی‌سازی سیستم VAR مورد تأیید فیفا قرار می‌گیرد یا نه. اگر تأیید نشود به دنبال شرکت دیگری می‌رویم، ولی در هر صورت دنبال این هستیم که بومی‌سازی کنیم. 

سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال درباره این موضوع که دپارتمان داوری بدون رئیس کار می‌کند و گفته شده است که هدایت ممبینی در این بخش هم فعالیت خواهد داشت، یادآور شد: رئیس کمیته داوران ما آقای ممبینی از داوران بین‌المللی و باتجربه بوده است. با توجه به تغییر و تحولاتی که صورت گرفته است، ضمن تشکر از کمیته و دپارتمان قبلی آقایان و اصفهانیان، رفعتی و ... که زحمات زیادی کشیدند، آقای ممبینی تجربه لازم را دارد و دیدید که نماینده AFC و FIFA که به اینجا آماده از سیستم داوری ما تمجید کرد، چرا که داوری ایران در سطح آسیا و حتی جهان عملکرد خوبی داشته است.  ما به زودی رئیس دپارتمان داوری را هم معرفی می‌کنیم. 

شکوری در پاسخ به این پرسش که «طلب مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان چه زمانی پرداخت خواهد شد؟»،  گفت: این مسئله حل می‌شود، اما نیاز به کمک رسانه‌ها و مردم دارد. مشکلاتی در فوتبال هست که با همدلی همه چیز حل می‌شود. 

وی در پایان درباره مشکلات داوران تصریح کرد: مشکلات داوران وجود دارد و فدراسیون فوتبال هم با توجه به وجود تحریم‌ها درصدد رفع این مشکلات  است و ان‌شاءالله حل می‌شود. داوران یکی از اجزای اصلی فوتبال هستند و نمی‌توان استثنایی درباره آنها قائل شد.

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

انصاری‌فرد متمایزترین لژیونر السیلیه از نگاه روزنامه قطری

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۵۵

هوادار گزارش می دهد، یک روزنامه قطری با انتشار گزارشی کریم انصاری‌فرد را متمایزترین لژیونر خارجی تیم فوتبال السیلیه معرفی کرد.

مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جم استعفا کرد

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۴۷

هوادار گزارش می دهد، مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جم از سمت خود کناره گیری کرد.

ممبینی: بیرون زمین رابطه خوبی با قلعه نویی دارم/ به مهندسی قهرمانی لیگ اعتقادی ندارم

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۴۵

هوادار گزارش می دهد، رئیس کمیته داوران ایران گفت: بنده اظهارات قلعه‌نویی در مورد مهندسی قهرمانی در مسابقات لیگ برتر را قبول ندارم.

زنیت باخت؛ سردار نمره متوسط گرفت

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۴۲

هوادار گزارش می دهد، مهاجم ایرانی زنیت در دیدار با یوفا نمره متوسط گرفت.

امتیاز تیم مقاومت تهران واگذار شد

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۴۰

هوادار گزارش می دهد، تیم مقاومت بسیج تهران امتیاز تیمداری خود را به یک باشگاه در خراسان شمالی واگذار کرد.

دومین برد متوالی فنرباغچه؛اللهیار از روی نیمکت تکان نخورد

۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ۰۹:۳۸

هوادار گزارش می دهد، فنرباغچه با برتری مقابل تیم مدعی باشاک‌شهیر دومین برد متوالی را به دست آورد.

ساراگوسا مشتری جدید روزبه چشمی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۱۶:۴۹

هوادار گزارش می دهد، یک سایت اسپانیایی خبر داد که رئال ساراگوسا به دنبال مدافع سابق استقلال است.

تفاهم نامه فدراسیون فوتبال و جزیره کیش برای ایجاد کمپ تیم های ملی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۱۶:۴۵

هوادار گزارش می دهد، فدراسیون فوتبال و جزیره کیش برای ایجاد کمپ تیم های ملی تفاهم نامه امضا کردند.

تارتار: حرفی نزدم که بخواهند محرومم کنند/ کمیته انضباطی با داوران متخلف هم برخورد کند

۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۱۶:۴۲

هوادار گزارش می دهد، سرمربی تیم نفت مسجد سلیمان گفت: همانطور که من به خاطر یک انتقاد به کمیته انضباطی احضار شدم، از کمیته داوران هم انتظاردارم با داورانی که به خاطر یک سوت سرنوشت تیم‌ها را عوض...

هشدار وکیل قطبی به فولاد: امروز آخرین فرصت است/ به فیفا شکایت می‌کنیم

۱۳۹۸/۰۶/۰۲ ۱۶:۴۰

هوادار گزارش می دهد، مدیر برنامه‌های افشین قطبی،‌ گفت: من با جناب رضایی تماس گرفتم و خواهش کردم که اجازه ندهد کار به شکایت بکشد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد