صالحی امیری: نیاز است ا‌مروز مرام و منش تختی ر‌ا د‌ر جامعه پیاده کنیم - تختی عاشق اهل بیت بود

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: مردم تختی ر‌ا به خاطر مدال‌هایش دوست ندارند، بلکه به خاطر مرام و منشی که داشت د‌ر دل جامعه جا گرفته است.

صالحی امیری: نیاز است ا‌مروز مرام و منش تختی ر‌ا د‌ر جامعه پیاده کنیم - تختی عاشق اهل بیت بود

به گزارش هوادار، رضا صالحی امیری د ر حاشیه مراسم سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی گفت: د ر آنچه در با ره تختی گفته شده تلاش شده چهره ای مردم دار بر ا ی جامعه تصویر شو د که واقعا تصویر درستی است.

وی ادامه داد: د ر مروری که بر خاطرات تختی داشتم، سه نکته د ر این خاطرات توجه من ر ا جلب کر د که واقعا زیبا بو د؛ عشق به اهل بیت (ع) از خصوصیات تختی بو د. او از تهران به خرمشهر و از خرمشهر به کاظمین ر فت و ۸ روز آنجا اقامت داشت که نشان دهنده عشق و ارادت تختی به اهل بیت(ع) است. آنچه من در اسناد دیدم ویژگی های خاصی بود که تختی داشت؛ عشق به اهل بیت نخستین بود. وی می گوید: من در ۲ فروردین ۱۳۳۴ از تهران با ترن درجه ۲ بعد از ۲۴ ساعت به خرمشهر رسیدم. ۴ روز توقف داشتم و بعد از راه بصره وارد کربلا شدم. ۲ شب در کربلا میهمان آقا اباعبدالله بودم، یک شب در نجف ماندم و ۲ شب در کاظمین اقامت کردم. این نشان می دهد تختی عاشق اهل بیت بود. تصاویری که ما از تختی در کمیته ملی المپیک داریم سجاده، تسبیح و مهر و ابزار خداجویی است. به جای اینکه تختی را با مدال بشناسیم و با مسیر کشتی تعریف کنیم، براین باورم کشتی نردبانی بود تا مرحوم تختی بتواند به قله های فضیلت برسد. اگر برای آیت الله بهجت عرفان و سلوک الی الله راه رسیدن به قله های معرفت است، اگر برای ریزعلی خواجوی آتش زدن یک تکه پیراهن برای جلوگیری از کشته شدن عده ای بی گناه مسیر رسیدن به قله های معرفت است، تختی هم کشتی را نردبان رسیدن به قله های معرفت پیدا کرد. ما امروز نیامدیم تعداد مدال های مرحوم تختی را شمارش کنیم آمدیم تا میزان معرفت او را سنجش کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک تصریح کرد: مرحوم تختی به دنبال تجلی معرفت و پهلوانی بو د و کشتی ر ا د ر این مسیر به عنوان وسیله قرار د ا ده بو د. کشتی هدف نیست بلکه نردبانی است بر ا ی رسیدن به قله. نیاز است ا مروز مرام و منش تختی ر ا د ر جامعه پیاده کنیم. همه متولیان به دنبال این هستند که روح جوانمردی و پهلوانی ر ا د ر ورزش بدمند؛ چراکه راه تختی مردم داری یعنی انسانیت و پهلوانی است. دومین ویژگی تختی مرام پهلوانی اوست. تواضع و فروتنی نخستین شاخصه مرام پهلوانی است. دومین ویژگی تختی مردمی بودن اوست و زیست در بین مردم. او در خاطراتش نوشته زندگی به من آموخت که مردم را دوست بدارم تا آنجا که توان دارم کمک کنم. این کمک از چه راهی باشد مهم نیست. من فکر می کردم در قبال مردم ایران تعهد وجدانی دارم. باور کنید از برد و باخت نمی ترسیدم می خواستم آنچه مردم در انتظار آن هستند به آنها بدهم. منتظر بودند من با مدال طلا به مهرآباد برگردم به همین دلیل گرفتن مدال طلا برای من وظیفه شده بود. این وظیفه را فراموش نکردم. مردمی بودن مرام دوم مرحوم تختی بود.

نکته سوم دغدغه مردم و مسائل جامعه بود. ویژگی چهارم پهلوان تختی، فتوت، از خودگذشتگی و مردانگی و در اوج آن ایثار است. ویژگی بعدی اعتماد و سرمایه اجتماعی است یعنی مردم قلبا او را دوست دارند و وجود او را یک افتخار بزرگ می دانند. ویژگی بعدی معرفت جویی به جای منفعت جویی است. ما در دنیای بدی زندگی می کنیم؛ عده ای دنبال نان و عده ای دنبال نام هستند. عده ای در بازار با گرانفروشی و تقلب و عده ای در حوزه های دیگر از حق مردم می زنند و تلاش می کنند تا جیب خود را پر کنند اما تختی به دنبال نام و نان نبود. ویژگی بعدی پهلوان تختی به مثابه یک چراغ در محله است که همگی زیر آن شفاف و روشن خواهند بود. یک پهلوان هیچ وقت از ذهن مردم پاک نخواهد شد. ۵۱ سال گذشت ۵۰۰ سال هم بگذرد نام تختی از ذهن مردم بیرون نمی رود. چرا که مردان بزرگ نمی میرند و همیشه حیات دارند.

صالحی امیری با بیان این که ا مروز دوستداران و یاران زیادی از مرحوم تختی حضور دارند، گفت: متأسفانه تحلیلی که در با ره بزرگان ارائه می شو د، گاهاً تحلیل اشتباهی است، بر ا ی رسیدن به قله های فضیلت بزرگان از مدل های مختلفی به قله می رسند. شخصی مانند آیت الله بهجت با فضیلت به قله می رسد و مانند ریزعلی خواجوی با آتش زدن لباس، ا ما مرحوم تختی با مرام و منش پهلوانی به قله می رسد.

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: هر سال که می گذارد نیاز به امثال مرحوم تختی مرامش د ر جامعه حس می شو د. مردم تختی ر ا به خاطر مدال هایش دوست ندارند، بلکه به خاطر مرام و منشی که داشت د ر دل جامعه جا گرفته است.

 

 

افزودن نظر

اخبار کشتی

علیرضا حیدری از انتخابات فدراسیون کشتی کنار کشید

۳۲۶۱/۱۰/۳۰ ۱۹:۲۷

علیرضا حیدری نفر سوم کشتی آزاد المپیک از کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون کشتی انصراف داد.

مراسم تشییع پیکر استاد کهندل برگزار شد - مراسم ترحیم روز سه شنبه و در مسجد جامع شهرک غرب

۲۶۴۰/۰۸/۱۰ ۱۰:۳۰

صبح امروز و از محل فدراسیون کشتی مراسم تشییع پیکر استاد حشمت اله کهندل برگزار شد.

جردن باروز: می خواهم شانسم را در MMA امتحان کنم

۲۶۴۰/۰۸/۰۳ ۰۹:۱۴

جردن باروز کشتی گیر آمریکایی و قهرمان المپیک و جهان گفت قصد دارد که یک بار شانس خود را در هنرهای رزمی MMA امتحان کند.
 

جام تورلیخانوف قزاقستان؛ لیست فرنگی کاران اعزامی اعلام شد

۲۶۴۰/۰۷/۳۰ ۰۹:۲۴

تیم منتخب کشتی فرنگی کشورمان در راستای برنامه های آماده سازی خود برای شرکت در رقابت های جهانی قزاقستان و گزینشی المپیک، روزهای ۴ و ۵ خردادماه در رقابت های بین المللی جام تورلیخانوف قزاقستان شرکت...

المپیک ۲۰۲۰ توکیو؛ مسابقات گزینشی برای کسب سهمیه اعلام شد

۲۰۱۹/۰۵/۱۲ ۱۱:۳۷

کشتی گیران دنیا در اولین گام در شهر نورسلطان قزاقستان سهمیه حضور در رقابت های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب می کنند.
 

حیدری: کنار کشیدم چون حاجتی نداشتم - دنبال بازی‌های پشت پرده نبودم

۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۱۴:۰۳

کاندیدای انصرافی انتخابات فدراسیون کشتی گفت: حاجتی نداشتم که برای رسیدن به صندلی ریاست خیلی زور بزنم، پس خودم را کنار کشیدم.

کشتی آزاد جام ساساری؛ روس ها با سابولوف و والیف شرکت می کنند

۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۱۱:۱۲

تیم کشتی آزاد روسیه با ۸ کشتی گیر در جام ساساری ایتالیا حاضر می شود.

کشتی جام تورلیخانوف؛ روس ها با نفرات مطرح خود می آیند

۱۳۹۸/۰۲/۳۰ ۱۰:۵۱

ترکیب تیم روسیه برای حضور در رقابت های بین المللی جام تورلیخانوف قزاقستان مشخص شد.

توکلیان: به مسابقات قهرمانی آسیا به چشم تورنمنت تدارکاتی نگاه می‌کنیم

۱۳۹۸/۰۲/۲۹ ۱۱:۵۷

سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: اولویت اصلی ما رقابت‌های جهانی است و به نوعی مسابقات قهرمانی آسیا را به چشم تورنمنت خواهیم دید.
 

داورزنی: منتظر تاییدصلاحیت نامزدهای فدراسیون کشتی هستیم

۱۳۹۸/۰۲/۲۸ ۲۰:۰۶

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: منتظر تایید صلاحیت های نامزدهای فدراسیون کشتی هستیم

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد