چراغپور: کلینزمن به درد ایران نمی‌خورد؛ سرمربی تیم ملی باید از اروپای لاتین انتخاب شود

جلال چراغپور، کارشناس فوتبال کشورمان به بررسی روند انتخاب سرمربی تیم ملی پرداخت و گفت که مربی آلمانی به درد تیم ملی ایران نمی‌خورد.

چراغپور: کلینزمن به درد ایران نمی‌خورد؛ سرمربی تیم ملی باید از اروپای لاتین انتخاب شود

به گزارش هوادار، جلال چراغپور درباره بحث انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال و گزینه هایی که در این خصوص مطرح می شود اظهار داشت: بحث انتخاب سرمربی تیم ملی با ۲۰ سال گذشته فرق دارد. در سال های گذشته به دلیل اینکه چیزی از سبک و استایل بازی از مربیان قبلی باقی نمی ماند، اساساً سبکی تشخیص نمی دادیم. هر مربی صرفاً به عنوان یک نام به تیم ملی می آمد و با برند فکری آن کاری نداشتیم، اما الان کی روش هشت سال با یک تفکر خاص روی فوتبال ما به خصوص تیم ملی تأثیر داشته است. کی روش حتی به طور غیر علنی بر سایر مربیان و فوتبال لیگ مان هم تأثیر گذاشته و در این هشت سال مقداری از استایل فکری خودش را به درون تیم ها و برخی مربیان تزریق کرده است.

وی افزود: به این دلیل این دفعه افرادی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند باید تشخیص دهند که تیم ملی مثل یک بنا و خانه ای می ماند که نصفش ساخته شده است. حالا باید یک مربی جوان بیاید که با همان طرز فکر قبلی، اما جوان تر و مدرن تر ادامه دهد. اگر این فکر در کسانی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند، نباشد و توجه ای به استایل فکری مربی جدید نداشته باشند، متضرر خواهیم شد. حالا ممکن است بگویند چه سبکی از تیم ملی باقی مانده است؟ ما می گوییم سبکی که باقی مانده گونه ای از فوتبال اروپای لاتین، مخصوص تفکر کی روش و پرتغال است. این تفکر محصول بین فوتبال آمریکای لاتین و اروپای لاتین است. دیدیم کی روش با این سبک هر بازیکنی حتی از داخل فوتبال ما هم انتخاب می کرد، جواب می داد. مثلاً هافبک وسط را در دفاع آخر بازی می داد، محصولش می شد پورعلی گنجی یا  مجید حسینی. پس سبکی وجود داشت که تیم های خارجی از ما بازیکن می گرفتند.

کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد: پس در زمان کی روش سبک وجود داشت و آن سبک درون فوتبال ما خودش را نشان می دهد. در نتیجه مربی بعدی تیم ملی نمی تواند از اروپای شرقی باشد، از روسیه گرفته تا اوکراین و سایر کشورها. از آن طرف هم نگاه کنید ما به ژاپنی ها و کره ای ها می گوییم نژاد زرد، اما سبکی که کره ای ها انتخاب کردند با گاس هیدینک بود، ولی ژاپنی ها سبک فیلیپ تروسیه را برگزیدند.

چراغپور گفت: هیدینک برای کره ای ها فوتبال هلند را به یادگار گذاشت و تروسیه هم برای ژاپنی ها سبک فرانسه را جا انداخت. الان هم کی روش برای ما سبک پرتغال را به جا گذاشته است، به شرطی که آن را درک کنیم. اگر این موضوع را درک نکنیم هشت سال حضور کی روش را از بین خواهیم برد و اگر هم نفر بعدی این درک را نداشته باشد، کم و بیش اتفاقی که در والیبال افتاد در فوتبال هم تکرار خواهد شد. در والیبال هم بی احتیاطی کردند و بعد از رفتن ولاسکو، سبک در این رشته مختل شد و فکر نکردند که این مربی چیزی از خود به جا گذاشته و آن هم استایل است. در فوتبال هم کی روش برای ما این استایل را به جا گذاشته و باید به آن اهمیت بدهیم. ما کلی هزینه کرده ایم و او کار خودش را انجام داده است. به نظرم با این توضیحات ما باید از اروپای لاتین مربی بیاوریم. مربی آلمانی هم به درد ما نمی خورد.

«الان بحث حضور یورگن کلینزمن در تیم ملی داغ است، اما با توضیحاتی که شما دادید یعنی این مربی هم به درد تیم ملی ایران نمی خورد». چراغپور در واکنش به طرح این موضوع گفت: کلینزمن با خودش سبک نمی آورد و به درد ما نمی خورد. او فقط یک اسم است. دیدیم که بعد از اینکه از آمریکا جدا شد، به عنوان یک سبک فوتبال هیچ کشوری او را انتخاب نکرد، اما کی روش سبک بود. وینفرد شفر هم یک سبک با خودش آورده است. سبک از درون فوتبال می آید و یک روش بازی است. روش بازی و نگرش استقلال در حال تغییر است. مثلاً پرسپولیس سبک تغییر یافته برانکو را بازی می کند. او هم اوج سبک کرواسی را با انضباطی نیمه آزاد در پرسپولیس ارائه می دهد. بعد از برانکو اگر کسی بیاید و این سبک را ادامه ندهد، پرسپولیس دچار بحران می شود، مثل استقلالی که هر دفعه وارد بحران می شد. این به خاطر این است که هر کسی می آید یک سبک جدید را می آورد، ولی الان شفر سبک یکنواختی را در پیش گرفته و در تیم جا انداخته است.

وی یادآور شد: کی روش هم در تیم ملی همین شرایط را داشت. او اکنون رفته ولی سبکش مانده است. تا الان اردوی جدیدی بعد از او شکل نگرفته، ولی به محض اینکه سبک بعدی بیاید و بازیکنانی که به سبک قبلی نخورند را دعوت کند آن وقت است که سبک کی روش می رود. واقعیت این است تا الان او نرفته و سبکش همچنان باقی است، ولی اگر انتخاب اشتباه کنیم، تمام هشت سال قبلی هدر خواهد رفت.

افزودن نظر

اخبار فوتبال ایران

تمرین پرسپولیس در حضور علی کریمی و تماشاگران ایرانی در دبی

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۲۱:۰۷

تیم فوتبال پرسپولیس تمرین امروز شنبه را در حضور علی کریمی و تماشاگران ایرانی در دبی برگزار کرد.

محرومیت فرشید باقری به حالت تعلیق درآمد

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۹:۵۲

سرپرست تیم فوتبال استقلال از به تعلیق درآمدن محرومیت بازیکن این تیم خبر داد.

کاروان استقلال به دبی رسید

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۹:۰۰

اعضای تیم فوتبال استقلال برای برگزاری دیدار با الهلال وارد امارات شدند.

مدیرعامل پرسپولیس به امارات می‌رود

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۸:۰۳

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس امشب (شنبه) به کاروان این تیم در امارات ملحق می شود.

واکنش باشگاه سایپا به اظهارات مالک تراکتورسازی: آقای زنوزی، چه کاره این فوتبال هستید؟

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۷:۵۵

باشگاه سایپا نسبت به اظهارات مالک باشگاه تراکتورسازی واکنش نشان داد.

جریمه نقدی برای تیم های پرسپولیس، سپید رود رشت و فولاد خوزستان

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۶:۴۸

کمیته انضباطی رای خود را در خصوص دیدار تیم های سپید رود رشت با پرسپولیس تهران  و تیم فولاد خوزستان با تیم سپاهان اصفهان صادر کرد.

پنجعلی: یحیوی در خلوت‌مان هم برای پرسپولیس کری نمی‌خواند

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۶:۰۶

مدیر آکادمی باشگاه پرسپولیس گفت: یحیوی حتی در خلوت مان هم برای ما کری نخوانده بود و تعجب کردیم که چرا آن مصاحبه را انجام داد.

جلسه ویژه زنوزی و استاندار آذربایجان شرقی/ بررسی اتفاقات دیدار تراکتورسازی - پیکان

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۵:۳۴

اتفاقات دیدار تیم های تراکتورسازی و پیکان با حضور مالک باشگاه تراکتورسازی و استاندار آذربایجان شرقی مورد بررسی قرار گرفت.

چهار سرخپوش تست دوپینگ دادند

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۵:۱۸

افسر پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا، طبق برنامه های مبارزه با دوپینگ در لیگ قهرمانان آسیا، امروز شنبه به صورت اتفاقی در هتل محل اقامت سرخپوشان حضور پیدا کرد و به حکم قرعه از چهار سرخپوش تست دوپینگ...

بهتاج: نگرانی برای بازی با پرسپولیس نداریم/ در جاهای دیگر اتفاقات بدتری رخ داده

۱۳۹۸/۰۱/۳۱ ۱۵:۰۷

مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، گفت: هیچ نگرانی در مورد دیدار تراکتورسازی مقابل پرسپولیس وجود ندارد و نمی دانم چه کسانی نگران هستند؟

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد