کولاکوویچ: تا پایان المپیک با ایران قرارداد دارم- برای انتقاد باید کفش من را بپوشند

سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: برای انتقاد از من و کارم باید کفش مرا بپوشند و علی‌رغم سختی‌ها و انتقاداتی که مطرح می‌شود، از هدفم دست برنمی‌دارم.

کولاکوویچ: تا پایان المپیک با ایران قرارداد دارم- برای انتقاد باید کفش من را بپوشند

به گزارش هوادار، بلندقامتان والیبال ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ شروع نسبتاً خوبی داشتند، اما هرچه پیش رفتند افت کردند. ایران در مرحله مقدماتی مسابقات والیبال قهرمانی جهان توانست با کسب ۴ پیروزی برابر تیم های پورتوریکو، بلغارستان، کوبا و فنلاند و یک شکست مقابل لهستان و کسب ۱۱ امتیاز در جایگاه دوم گروه D قرار بگیرد و راهی مرحله دوم شود. شاگردان ایگور کولاکوویچ در این مرحله به ترتیب با بلغارستان، کانادا و آمریکا روبرو شدند و در هر سه دیدار نتیجه را به حریفان خود واگذار کردند تا حتی رویای تکرار عنوان ششمی هم نقش بر آب شود.

بعد از این ناکامی بزرگ و قرار گرفتن در جایگاه سیزدهم مشترک در رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۱۸ احمد ضیایی، رئیس فدراسیون والیبال کولاکوویچ را یکی از عاملان اصلی این ناکامی دانست و درمورد ادامه همکاری با وی گفت: پیش از آغاز رقابت های لیگ ملت های والیبال کولاکوویچ به من گفت دو پیشنهاد از اروپایی دارد و باید تکلیفش را بداند. من به او گفتم قرارداد شما تا پایان سال ۹۷ است و یکی دیگر از قراردادها تا المپیک ۲۰۲۰، من نمی توانم به تنهایی تصمیم گیری کنم و باید این موضوع را در هیات رئیسه مطرح و تصمیم گرفته شود. 

حالا کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال در باره این انتقادات و اتفاقات صحبت کرده است.

 رقابت های قهرمانی جهان چطور بود و چرا حداقل عنوان ششمی دوره گذشته برای ایران تکرار نشد؟

مسابقات قهرمانی جهان را خوب شروع کردیم. پس از آن مقابل بلغارستانِ میزبان پیروز شدیم و در ادامه مقابل لهستان باختیم و پس از آن با مصدومیت موسوی و نرسیدن شریفی مواجه شدیم. نقطه بحرانی ما در مرحله دوم و مقابل بلغارستان اتفاق افتاد، زمانی که ما دوباره با سیستم غیرمناسب و غیرمنطقی بازی با آنها کردیم. باختن به میزبان آن هم در دور دوم بسیار سخت است. همه بازیکنان نیز این مسئله را می دانند و ما شادابی خود را برای بازی های بعدی به همین دلیل از دست دادیم. 

در جاکارتا ما یک ساعت و نیم در زمین سخت بین بازی ها تمرین می کردیم، اما در ابتدا ما با تیم های با کیفیت بازی نمی کردیم. ضمن اینکه می توانیم این را هم اضافه کنیم که ما توانایی برنامه ریزی و آماده سازی برای مسابقات مهمی چون قهرمانی جهان را در اردوی اسلوونی هم نداشتیم. بازی های دوستانه اهمیت فراوانی دارند، اما من از طرف فدراسیون توضیحاتی دریافت کردم که به خاطر مسائل اقتصادی باید تمام آنها را لغو کنیم. 

 با تمام این توضیحات مردم توقع داشتند حداقل عنوان ششمی دوره گذشته برای ایران تکرار شود، اما اینگونه نشد.

باید بگویم که کسب ر تبه ششم در مسابقات قهرمانی جهان در سال گذشته یک موفقیت بزرگ برای ایران بود. قطعاً کسب این نتیجه بعد از عنوان ششمی برای طرفداران راضی کننده نیست. چیزی که من می خواهم بگویم این است که در این مسابقات ما در کنار تیم ملی کوبا، جوان ترین تیم بودیم. قطعاً این مسئله عواقب خوبی دارد. زمانی که من پیش از قبول هدایت تیم ملی ایران با آقای داورزنی صحبت کردم ایده اصلی این بود که نسل بازیکنان را تغییر دهیم. بازیکنان جوان جدید معرفی کنیم و به همین علت ایران یک شانس بزرگ برای کسب مدال در المپیک توکیو دارد. 

ما قبول کردیم که این اتفاق ممکن است خللی در کسب نتایج درخشان والیبال ایران ایجاد کند، اما قطعاً کیفیتی بالاتر در سال های بعد برای تیم به دست خواهد آمد.  من از این چشم انداز آقای داورزنی خوشم آمد. زمانی که من مربی صربستان بودم شخصاً در تغییر ۳ نسل دست داشتم. من فهمیدم که این تنها راه حل و یک اتفاق انگیزشی برای من است تا هدایت تیم ملی ایران را قبول کنم. 

فقط این روزهاست که ما می توانیم بالاترین سطح بازی های تیم ملی صربستان از بازیکنانی که من به تیم ملی معرفی کردم را مشاهده کنیم. من انتظار چنین پیشرفتی با ایران را دارم، زیرا آنها پتانسیلی مانند جوانان صربستان دارند. راحت می توانم بگویم که در جریان این فصل از لیگ جهانی خیلی از آنها مانند شریفی، توخته، حضرت پور، کاظمی، یلی و مجرد این موقعیت را به دست آوردند. مطمئناً یک تجربه عالی برای آنها خواهد بود و پیشرفت آنها سریعتر خواهد شد و به زودی قدرت تیم ایران را خواهند ساخت.  من متاسفم که شریفی در اردوی اسلوونی مصدوم شد و در مسابقات جهانی در بهترین سطح آمادگی خود قرار نداشت.  ما می دانیم که او چقدر خوب در لیگ جهانی و مسابقات آسیایی بازی کرد. 

همچنین متاسفم که کاظمی بیشتر نتوانست خودش را نشان دهد. تا ۶ ماه پیش هیچکس اسم این بازیکنان را  نشنیده بود، اما امروز تمام دنیا در خصوص پتانسیل و استعداد آنها سخن می گویند. بعضی از آنها با تیم های اروپایی قرارداد بسته اند. من می دانم که بسیاری از والیبال دوستان ایران می فهمند من چه می گویم. 

برخی از کارشناسان والیبال در ایران می گویند که شما از مربیان ایرانی و آنالیزورهای خود اصلاً کمک و راهنمایی نمی گیرید، آیا این موضوع صحت دارد؟

نمیدانم؛ من بیانیه و صحبت های کارشناسان ایرانی را نخوانده ام، زیرا متاسفانه فارسی نمی توانم صحبت کنم، اما اگر آنها خودشان را کارشناس می دانند یا شما آنها را کارشناس می نامید باید بگویم که آنها منصف نیستند. دستیاران ایرانی من و آنالیزورها بهترین عملکرد خودشان را به نمایش می گذارند. ما یک تیم هستیم که وظایف بین ما تقسیم شده و هر کس یک وظیفه مشخص دارد. درست نیست که مربی های ایرانیِ مرا این گونه خطاب کنید. هیچ توضیح دیگری در این خصوص ندارم و فکر می کنم این نوع نگاه برخاسته از حسادت و تنگ نظری است.

این مربی ها و آنالیزورها در تمامی اتفاقات مرا کمک می کنند و ما همکاری بسیار خوبی با هم داشتیم، اما این بار مدال نگرفتیم، ولی این آدم ها مانند بازیکنان تا آخرین توپ جنگیدند با فداکاری، احترام، نظر و اطلاعاتی که داشتند مرا کمک کردند. بعضی اوقات من نظرهایشان را قبول می کنم و برخی اوقات نه؛ اما همیشه ما یک هدف داریم  آن هم اینکه روحیه پیروزی در تیم ایجاد کنیم.

 چرا از نسل بازیکنان تیم ملی جوانان و امید (بازیکنانی مانند جواد کریمی، اصغر مجرد، پوریا یلی، امیرحسین اسنفدیار و...) استفاده نکردید و مستقیماً به سراغ تیم نوجوانان رفتید؟

بازیکنانی که اسم آوردید بخشی از مراحل آماده سازی ما از ماه آوریل تا آغاز لیگ ملت ها بودند. من با کیفیت این بازیکنان آشنا هستم، اما انتخابشان به کیفیت عملکردشان، کیفیت تاکتیکی و تکنیکی، سبک زندگی ورزشی و تلاش آنها بستگی دارد. من تصمیم گرفتم بازیکنانی را با خود ببرم که این ویژگی ها را دارند. بازیکنان جوانی که شما گفتید مشخصاً پتانسیل آینده ایران هستند و روی آنها در تورنمنت های بعدی حساب خواهد شد.
من به آن ۴ عاملی که ذکر کردم اهمیت دادم و بازیکنانم را انتخاب کردم. فراموش نکنید که این بازیکنانی که انتخاب کردم در تیمی حضور داشتند که قهرمان جهان شد؛ دقیقاً همان رتبه ای که صربستانی ها کسب کردند. اعتماد به نفس بسیار زیاد برای قرار گرفتن دوباره در قهرمانی جهان مهم است. 

 آیا موافق اعزام تیم اصلی به بازی های آسیایی جاکارتا بودید؟

من مخالف اعزام تیم اصلی به بازی های آسیایی بودم، چون این بازی ها خیلی به زمان مسابقات قهرمانی جهان نزدیک بود. هرکس که ورزش را حداقل کمی بشناسد می داند که در چنین زمان کوتاه رسیدن به بالاترین سطح چقدر سخت است. در جلسه ای که پس از لیگ ملت ها بین آقای داورزنی، ضیایی و من برگزار شد درمورد مسابقات آسیایی صحبت کردیم و یک نتیجه مشترک به دست آمد و آن هم این بود که ما بهترین تیم را به جاکارتا بفرستیم. با اینکه از ریسک این تصمیم برای بازی های قهرمانی جهان آگاه بودیم. 

 آیا مجبور شدید که تیم اصلی ایران را روانه اندونزی کنید؟

من انتخاب های زیادی نداشتم؛ یکی از انتخاب های دیگر این بود که ۵ یا ۶ بازیکن به تیم «ب» بروند که البته برنامه ریزی هم شده بود به جاکارتا بروند و این یعنی ما باید ۲ تیم ضعیف می ساختیم. در نهایت هم در شرایطی به مسابقات قهرمانی جهان برویم که بازیکنانی همراه ما باشند که چندان با ما هماهنگ نیستند.

در واقع باید بدون بازیکنی که من در این مدت جنگیدم تا بخشی از تیم بزرگسالان باشم باید به مسابقات جهانی می رفتیم. من با این کار مخالفت کردم و به نظر آقای داورزنی احترام گذاشتم که می گفت مسابقات آسیایی مهم است. بنابراین من پیشنهاد دادم که برای مسابقات آسیایی با تیم بزرگسالان برویم چون نمی خواستم تیم بزرگسالان دو بخش شود. اگر این اتفاق رخ می داد مشکل بزرگی برای ما درست می شد. 

 آیا بازی های آسیایی تدارک خوبی برای تیم ملی بود؟

سطح مسابقات آسیایی به غیر از نیمه نهایی و فینال با مسابقات جهانی قابل مقایسه نیست، اما مشکل اصلی ما این بود که با توجه به شرایط موجود از جمله سالن و امکانات نتوانستم در جاکارتا خوب تمرین کنیم.

 احمد ضیایی گفته که تا یک ماه آینده تکلیف شما را مشخص خواهد کرد؛ وضعیت قرارداد شما با فدراسیون ایران چگونه است؟

من تا اکتبر ۲۰۲۰ یا همان پایان بازی های المپیک با ایران قرارداد بستم.

 ظاهراً چند پیشنهاد جدید هم دریافت کرده اید؛ آیا این موضوع صحت دارد؟

 من چندین پیشنهاد در ماه آوریل از چند باشگاه اروپایی و ملی دریافت کردم که برای بعد از مسابقات قهرمانی جهان بودند. یکی از آنها که رسمی بود از بلگوری (تیم روسی) بود. از آن زمان من ۲ سال قرارداد داشتم و خواستم درست و منصفانه با فدراسیون ایران برخورد کنم، بنابراین پیشنهاد رسمی آنها را به آقای ضیایی رساندم و از آنها پرسیدم که چه کار کنم؟ آیا ما ادامه می دهیم یا من به روسیه بروم؟ پس از آن آقای ضیایی با هیأت رئیسه جمع شدند و تصمیم گرفتند که با من ادامه دهند و بر این اساس همکاری ما در ماه می تمدید شد.

 بعد از قهرمانی در بازی های آسیایی بازیکنان و اعضای ایران کادر فنی مبلغی به عنوان پاداش دریافت کردند؛ آیا پاداشی به شما هم داده شد؟

خیر؛ پس از بازی های آسیایی من جایزه ای دریافت نکردم، البته برایم مهم هم نبود. مهمترین جایزه برای من عملکرد فوق العاده ما و رفتار بازیکنانم و مشخصاً کسب مدال طلا در اندونزی بود. زمانی که ما در اردوی اسلوونی بودیم آقای ضیایی، رئیس فدارسیون به من گفت که فدراسیون به من و دستیارانم هم جایزه خواهد داد و این اتفاقات باید مراحل اداری خود را طی کند. من از این کار و حرکت شان تشکر می کنم.

 آیا تیم ملی ایران در مسابقات جهانی با کمبود بودجه و مشکل مالی روبرو شده بود؟

من واقعاً نمی دانم؛ فکر می کنم بهتر باشد که این سوال را آقای خوش خبر پاسخگو باشد.

آیا در جریان مسابقات قهرمانی جهان صحبتی درخصوص مشکلات مالی با شما نکرده بود؟

خیر؛ اگر این مشکل وجود داشت او اصلاً با من صحبت نکرد. او با وجود اینکه اغلب مواقع سختی هایی داشته، اما هیچ وقت من یا تیم را اذیت نکرده است.

هر صحبتی که دارید و فکر می کنید نیاز است مردم ایران آن را درمورد تیم ملی والیبال بدانند بگویید.

 می خواهم بگویم که ایران بازیکنان بسیار عالی دارد که کشورشان را در راه درست معرفی می کنند. ایران همچنین مربیان خوبی دارد که بازیکنان جوان خوبی پرورش می دهند که این نشان می دهد نیازی نیست که از آینده والیبال ایران نگران باشید. من مربی ای هستم که با یک نقشه و ایده کار می کنم و علی رغم سختی ها و انتقاداتی که مطرح می شود از هدفم دست برنمیدارم.

من متاسفم که برخی خبرنگاران و مربی ها که شما آنها را کارشناس می نامید ایده ساختن یک تیم قدرتمند با قواعد درست را متوجه نمی شوند، یا نمی خواهند که متوجه شوند. برای این کار ما به یک شرایط خوب، حمایت و صبر نیاز داریم. برای انتقاد از من و کارم، آنها باید کفش مرا بپوشند و در این مسیر قدم بگذارند. این مسیر را با همه سختی و سنگ هایی که دارد ادامه دهند و از آن عبور کنند و در آن صورت می توانند مرا نقد کنند. 

مربی بدون ایده، بدون چشم انداز و خوش بینی یک مربی مُرده است. او فقط به خودش و موقعیت کنونی اش فکر می کند. تشکر می کنم از آقای داورزنی که چشم اندازی برای آینده والیبال ایران داشت، زیرا این موضوع به من یک موقعیت داد که سخت کار کنم و ایده ام در خصوص ساختن جوانان با استعداد را انجام دهم. تشکر می کنم از آقای ضیایی که از این ایده ها حمایت کرد. مطمئنم که ایران در ادامه نتایج عالی خواهد گرفت، اما باید در مسیر قدم برداشت. توکیو خیلی نزدیک است و با این کیفیت ما فاصله زیادی با آن داریم. ما می توانیم برنده مدال در المپیک ۲۰۲۰ باشیم که این هدف ما و رویایی والیبال ایران است. 

 

افزودن نظر

اخبار والیبال

رضایی: فهرست جدید تیم ملی والیبال نشسته اعلام می شود- تصمیم به جوانگرایی برای المپیک داریم

۱۳۹۷/۰۹/۱۹ ۱۱:۲۲

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته گفت: برای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو تصمیم به جوانگرایی دوباره در تیم ملی گرفته ام و بازی ها را خیلی خوب رصد می کنم تا هیچ بازیکن شایسته ای از چشمم دور نماند.

پیروزی هم تیمی های قائمی و عبادی‌پور در لیگ والیبال ترکیه و لهستان

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۲۱:۴۷

تیم های اسکرابوهاتف و زراعت بانک در مسابقات لیگ های والیبال لهستان و ترکیه به پیروزی رسیدند.

داوری: برای ثبت نام نیامدم- تلاش می کنم تعللی در اجرای برنامه های والیبال پیش نیاید

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۵:۱۰

سرپرست فدراسیون والیبال می گوید تلاش خواهد کرد تا تعللی در اجرای برنامه های فدراسیون به وجود نیاید.

درخواست باشگاه سایپا از فدراسیون والیبال؛ نمونه‌گیری دوپینگ انجام شود

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۵:۰۴

باشگاه سایپا طی نامه ای از فدراسیون والیبال انجام نمونه گیری دوپینگ پیش از دیدار این تیم در برابر شهروند اراک را خواستار شد.

گاف‌ اعضای هیات رئیسه فدراسیون والیبال - اعتراض به اجرای قانون

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۵:۰۳

نامه ارسالی اعضای هیات رئیسه به وزیر ورزش و جوانان وجاهت قانونی ندارد.

مراسم معارفه سرپرست فدراسیون والیبال برگزار شد

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۵:۰۰

حکم سرپرستی افشین داوری در جریان مراسم معارفه قرائت شد تا سرپرست فدراسیون کار خود را رسما آغاز کند.

بعد از رفتن ضیایی، اعضای هیات رئیسه والیبال به وزیر نامه سرگشاده دادند

۱۳۹۷/۰۹/۱۸ ۱۱:۲۸

اعضای هیات ر ئیسه فدراسیون والیبال نامه ای سرگشاده به وزیر ورزش و جوانان ارسال کردند.

با اعتصاب بازیکنان اراک، تمرین تیم والیبال شهروند تحریم شد

۱۳۹۷/۰۹/۱۷ ۲۳:۵۸

بازیکنان تیم والیبال شهروند اراک به دلیل عدم دریافت مطالبات خود تمرین این تیم را در نوبت عصر تحریم کردند.

لیگ والیبال ایتالیا؛ باخت سعید معروف مقابل تیم ولاسکو، تیم غفور برد

۱۳۹۷/۰۹/۱۷ ۲۲:۵۷

والیبالیست های لژیونر ایران در رقابت های مختلف در نقاط مختلف جهان به میدان رفتند.

لیگ والیبال یونان؛ درخشش پاسور ایرانی - سال افزون ارزشمندترین بازیکن در آاک

۱۳۹۷/۰۹/۱۷ ۱۷:۳۹

پاسور ایرانی تیم والیبال آاک یونان به عنوان ارزشمندترین بازیکن هفته هشتم لیگ این کشور انتخاب شد.

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به هوادار می‌باشد